Biskupia Kopa – przedstawiamy 3 szlaki na najwyższy szczyt w Górach Opawskich

grafywpodrozy.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Biskupia Kopa


Biskupia Kopa to najwyższy szczyt w Górach Opawskich. Nie jest wysoki, liczy tylko 890 m n.p.m., ale potrafi dać się we znaki. Wszystko zależy, który szlak wybierzecie. Przedstawiamy 3 różne wersje. W każdym przypadku startujemy z innego miejsca i wspinaczka bardzo się różni. Na pewno każdy turysta wybierze coś dla siebie.

Spis treści

  • Biskupia Kopa – szczyt zaliczany do Korony Gór Polski
  • Szlak zielony od strony czeskiej (długość 1,7 km)
  • Szlak czerwony z Pokrzywna (długość 6,7 km)
  • Szlak przez Gwarkową Perć – zdecydowanie najbardziej malowniczy (długość 5,3 km)
  • Gwarkowa Perć – nieczynny kamieniołom łupków fyllitowych
  • 11- metrowa drabina
  • Piekiełko – kolejne wyrobisko łupków fyllitowych
  • Schronisko „Pod Biskupią Kopą”
  • Biskupia Kopa – wieża widokowa i ruiny zamku
  • Polecamy doskonałe noclegi w Górach Opawskich
  • Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas
  • Internetowy przewodnik po Polsce
Widok z wieży widokowej – Biskupia Kopa

Biskupia Kopa – szczyt zaliczany do Korony Gór Polski

Jesteśmy w Górach Opawskich najbardziej na wschód wysuniętym pasmie Sudetów, które rozdziela granica dwóch państw. Po czeskiej stronie góry te nazywają się Zlatohorská vrchovina, co możemy przetłumaczyć jako Złotogórskie Pagórki. To nie przypadek, ponieważ w przeszłości w wielu miejscach na terenie tych gór wydobywano złoto. jeżeli chodzi o podział administracyjny, to znajdujemy się na krańcach województwa opolskiego. Biskupia Kopa to najwyższy szczyt Gór Opawskich, ale jest jeden mały problem – położona jest już za granicą. Żeby zdobyć Biskupią Kopę, musimy przekroczyć granicę państwową. W drodze na szczyt słupki graniczne będą często waszymi towarzyszami. Pewnie wiele osób zapyta się, dlaczego szczyt ten jest zaliczany do Korony Gór Polskich? Nas nigdy ten ranking nie wciągnął, więc odpowiedzi nie udzielimy.

Szlak zielony od strony czeskiej (długość 1,7 km)

Przedstawiamy szlak najszybszy i najłatwiejszy. W 40 minut znajdziecie się na szczycie. Kto chodzi szybciej, będzie miał jeszcze lepszy czas. Jednak góry to nie wyścig, polecamy ten szlak dla seniorów i rodzin z dziećmi. Do przejścia jest tylko odcinek o długości 1,7 km. Startujemy z bezpłatnego parkingu. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją parkingu. Można też wybrać szlak zielony z drugiej strony z miejscowości Zlaté Hory. W tym przypadku trasa ma długość około 3 km.

Szlak czerwony z Pokrzywna (długość 6,7 km)

Wędrujemy Głównym Szlakiem Sudeckim oznaczonym kolorem czerwonym. Startujemy z bezpłatnego parkingu w miejscowości Pokrzywna. Dla ułatwienia nawigacji publikujemy pinezkę z mapy Google z dokładną lokalizacją parkingu. Trasa ma długość 6,7 km i powinniście ją pokonać maksymalnie w 3,6 godz. Po drodze zaliczycie Szyndzielową Kopę (533 m n.p.m.), Zamkową Górę (571 m n.p.m.) i Srebrną Kopę (785 m n.p.m.).

Szlak przez Gwarkową Perć – zdecydowanie najbardziej malowniczy (długość 5,3 km)

Jeśli ktoś jest pierwszy raz w Górach Opawskich, to polecamy wybrać ten szlak. Gwarkowa Perć i słynna 11-metrowa drabina na pionowej skale to coś wyjątkowego. Trasa ma długość 5,3 km, ale zapewniamy was, iż jeżeli stracicie dużo czasu w podziwianie widoków, skał, wodospadów, to orientacyjny czas dotarcia do celu bardzo się wydłuży. I jeszcze dokładna lokalizacja darmowego parkingu.

Gwarkowa Perć – nieczynny kamieniołom łupków fyllitowych

Kamieniołom działał w latach 1820-1822. Znajduje się na wysokości około 420-440 m n.p.m. Wyrobisko wcięło się poziomo w południowo-wschodnie zbocze wzniesienia Bukowa Góra, powodując sztuczne odsłonięcie warstw skalnych. Eksploatacja prowadzona była warstwowo (schodowo), w wyniku czego pozostały charakterystyczne półki określane w tej chwili jako ambony. Stąd zresztą pochodzi nazwa Gwarkowa Perć, którą należy rozumieć jako górnicza półka. Łupki fyllitowe to skała metamorficzna złożona głównie z kwarcytu i serycytu.

Ten drugi minerał należy do grupy mik, dlatego podczas dokładnego oglądania skały zobaczycie silne odblaski. Łupki złożone są z cienkich płytek ułożonych warstwowo. To sprawia, iż bardzo łatwo uzyskać charakterystyczne płaskie płytki, które wykorzystywane są w budownictwie głównie jako płytki ozdobne na elewację budynków lub na posadzkę. Łupki fyllitowe są również głównym składnikami posypki papowej używanej do produkcji materiałów budowlanych. Choć materiał pozyskiwany był uskokami, to w okolicy znaleźć można kilka płytkich sztolni. Pewnie były to próbne odwierty. Ma zboczach Bukowej Góry poszukiwano również złota, a choćby uranu.

11- metrowa drabina

Nie ukrywamy, iż oprócz widowiskowego nieczynnego kamieniołomu na Gwarkową Perć przyciągnęła nas 11-metrowa drabina, którą trzeba pokonać, żeby wędrować dalej. Powstał w roku 1985 dzięki staraniom Klubu Górskiego PTTK „Krokus” z Opola. Trochę obawialiśmy się wspinaczki po metalowych stopniach w warunkach zimowych, ale nie było źle. Trzeba też pamiętać o rękawiczkach, bo choćby krótki kontakt z zimnymi barierkami jest bardzo nieprzyjemny i niebezpieczny. Należy też uważać na samej górze. Przy krawędzi urwiska jest stromo i bardzo niebezpiecznie.

Piekiełko – kolejne wyrobisko łupków fyllitowych

Jeśli nieczynny kamieniołom wam się podobał i nie macie dość, to trochę zmodyfikowaliśmy szlak na Biskupią Kopę. Dokładamy około 300 metrów i jesteśmy w Piekiełku. Nie wiemy, dlaczego uważany jest za mniej widowiskowy niż Gwarkowa Perć. Nam bardzo się podobał. Nazwa Piekiełko pochodzi od legendy. W XIX wieku głębokie na kilkanaście metrów wyrobisko uważane było za mityczne wrota do piekła. Na skałach znajduje się stanowisko bardzo rzadkiej paproci zwanej zanokcicą północną. Poznacie ją po bardzo wąskich liściach.

Schronisko „Pod Biskupią Kopą”


To niestety jedyne czynne schronisko w Górach Opawskich. Położone jest Położone na wysokości 850 m n.p.m., pod szczytem Biskupiej Kopy na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie. Schronisko działa od roku 1924 roku. To ostatnia atrakcja przed finałowym podejściem na Biskupią Kopę. Warto zrobić małą przerwę, chociaż na kawę. W drodze powrotnej można wstąpić ponownie i zamówić obiad.

Za schroniskiem przekraczamy granicę – Biskupia Kopa

Biskupia Kopa – wieża widokowa i ruiny zamku

Nazwa Biskupia Kopa wywodzi się od biskupów wrocławskich, którzy otrzymali te tereny w XV wieku od węgierskiego króla Macieja Korwina. Na stokach Biskupiej Kopy znajdował się zamek Leuchtenštejn. Była to w zasadzie strażnica, która kontrolowała drogę ze Zlatych Hor do Opawy przez przełęcz pod Zamkową Górą. Do dzisiaj zachowały się fundamenty budowli, prawdopodobnie wieży obserwacyjnej. Najważniejsza atrakcja na szczycie to niewątpliwie wieża widokowa.

Często nazywana jest latarnią morską w górach, ale podobieństwo jest naprawdę duże. Wieża powstała w roku 1898 z okazji 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa. Przypomina o tym malowniczy portret nad wejściem. Jest to jest jedną z najstarszych tego typu konstrukcji. Wieża stoi dokładnie w najwyższym punkcie Biskupiej Kopy. Wejście na 18-metrową wieżę kosztuje 50 CZK. Bilet kupujemy w automacie i przechodzimy przez bramki. Można płacić w czeskich monetach lub kartą. Widoki na górze są przednie. Wejście na wieżę obsługiwane jest automatycznie, więc trochę dziwne są godziny otwarcia. W każdym miesiącu jest inaczej:

  • styczeń – marzec (sobota, niedziela) 10.00–15.00
  • kwiecień (sobota, niedziela) 10.00–16.00
  • maj – wrzesień (poniedziałek – niedziela) 10.00–18.00
  • październik (poniedziałek – niedziela) 10.00–16.00
  • listopad (wtorek – niedziela) 10.00–15.00
  • grudzień (sobota, niedziela) 10.00–15.00
Wieża widokowa – Biskupia Kopa
Wieża widokowa – Biskupia Kopa
Wieża widokowa – Biskupia Kopa

Polecamy doskonałe noclegi w Górach Opawskich

Podczas naszego pobytu w Górach Opawskich korzystaliśmy ze świetnych noclegów w Domu Artysty, który mieście się odrestaurowanym pensjonacie z początku XX w., w pięknej scenerii Parku Zdrojowego w Głuchołazach, z pracownią malarską, salą kominkową, w pełni wyposażoną kuchnią, jadalnią i bajkowymi widokami o każdej porze roku. choćby pokoje były urządzone i umeblowane w stylu epoki. Klimatycznie i komfortowo – polecamy – więcej informacji na oficjalnej stronie – Dom Artysty.

Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas

  • Gwarkowa Perć – największa atrakcja Gór Opatowskich – opis i szlaki
  • Przednia Kopa w Głuchołazach – opis i mapa szlaku – Góry Opawskie
  • Głuchołazy – co zobaczyć – 15 atrakcji i zabytków, które warto poznać
  • Zamek Niemodlin – monumentalna rezydencja o charakterze obronno-rezydencjonalnym
  • Amfiteatr na Górze Świętej Anny – kamienny pomnik manii wielkości propagandzistów niemieckich
  • Kościół w Małujowicach i największe gotyckie polichromie w Polsce
  • Ziębice – atrakcje i zabytki

Internetowy przewodnik po Polsce

Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To pomad 400 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.

Idź do oryginalnego materiału