Biorę te kwiaty i wkładam do szafy. Wcale nie chodzi o zapach. Mają inną przydatną funkcję

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Domowe sposoby na mole ubraniowe fot. archiwum prywatne


Mole odzieżowe to bez wątpienia natrętni i nieproszeni goście. Wygryzają dziury w ubraniach, niszczą pościel, a choćby dywany. jeżeli chcesz wykurzyć je z garderoby, rozłóż na półkach ścięte kwiaty. Chodzi o konkretną roślinę.
Za niszczenie ciuchów odpowiedzialny jest mól włosienniczek, powszechnie znany jako mól odzieżowy albo mól ubraniowy. Żywi się materiałami bawełnianymi, moherowymi, futrzanymi oraz dywanami. Zjada choćby pióra oraz sztuczne tkaniny. Samica może złożyć w twojej garderobie ok. 60 jaj. Trudno je zauważyć, bo są wielkości główki od szpilki.

REKLAMA







Zobacz wideo Jak się pozbyć moli spożywczych? Są na to domowe sposoby



Lawenda na mole w szafie. Nie chodzi tylko o ładny zapach i wystrój
Na początku larwy są jasne, a potem zmieniają kolor na żółty, czerwony, brązowy, a choćby zielony. Nie tylko wygryzają dziury, ale także zanieczyszczają ubrania odchodami. Gdy nie spodoba im się zawartość szafy, zaczną tworzyć ubytki w tapicerce, dywanach, firankach oraz zasłonach.


Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się szkodników jest umieszczenie w garderobie suszonych kwiatów lawendy. Insekty są bardzo wrażliwe na jej zapach. Można rozłożyć kwiaty na półkach, włożyć do woreczka i zawiesić na wieszakach albo schować między ubraniami. To tani i prosty sposób, który ma dodatkową zaletę: ciuchy będą pięknie i świeżo pachnieć.
PORADA! jeżeli nie masz suszonych kwiatów, kup olejek lawendowy. Wylej kilka kropel na kawałek materiału (np. starą bluzkę albo ściereczkę) i włóż do szafy.





Lawenda na mole w szafie ouchi_iro/iStock





Domowe sposoby na mole ubraniowe. Nie tylko lawenda je odstrasza
Ubrania zniszczone przez mole od razu należy wyrzucić. Pozostałe koniecznie trzeba wyprać. Ustaw temperaturę 60 st. C, żeby mieć pewność, iż pozbędziesz się wszystkich larw. Lawenda to niejedyny zapach, którego nienawidzą szkodniki. Nie będą chciały mieszkać w szafie, w której pachnie miętą, cytryną, szałwią albo goździkami. Sprawdzą się suszone rośliny, saszetki oraz aerozole o takich zapachach. Mole odstrasza też woń kasztanów. Teraz jest idealna pora roku, żeby wypatrywać ich w parkach, zabrać kilka sztuk do domu i poukładać na półkach w garderobie.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału