Białe Skały, Narożnik, Kopa Śmierci i Skały Puchacza w Górach Stołowych

mynaszlaku.pl 1 miesiąc temu

Białe Skały, Skały Puchacza, Narożnik i Kopa Śmierci, to kolejne piękne miejsca, które chcieliśmy zobaczyć w Górach Stołowych na Dolnym Śląsku. Są one równie interesujące jak labirynt Błędne Skały, najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki czy Adrspach – skalne miasteczko w Czechach.

Najkrótszy szlak na Białe Skały, Narożnik, Skały Puchacza i Kopę Śmierci prowadzi z Lisiej Przełęczy i opis znajdziesz poniżej. Po drodze wędrujemy ścieżką pośród różnych skał. Warto tam przyjechać o każdej porze roku, jednak w zimie należy uważać na śliskie skały. Wejście na szlak jest darmowe, a parking również jest bezpłatny. Po drodze można obejrzeć piękne widoki. W okolicy Narożnika doszło do zabójstwa dwójki studentów i tę historię można znaleźć w Internecie.

Białe Skały – mapa naszej trasy

Kierujemy się drogą numer 389 i 8 na Duszniki-Zdrój. Następnie dojeżdżamy do miejscowości Łężyce i dalej kierujemy się na północ. Dojeżdżając do drogi numer 387, zwanej Drogą Stu Zakrętów, skręcamy w prawo i po chwili trafiamy na oznaczenia parkingu na Lisiej Przełęczy i małej drewnianej wiaty.

  • Przebieg trasy: parking Lisia Przełęcz – Narożnik – Kopa Śmierci – Skały Puchacza – Dylówka – Białe Skały – parking Lisia Przełęcz.
  • Długość trasy: 7 km.
  • Na trasie mieliśmy 179 metrów podejścia.
  • Wycieczka z przerwami zajęła nam 3 godziny.

Lisia Przełęcz – parking

Parkujemy! Są zaledwie dwa samochody. W sumie nie spodziewamy się tłumów, sobota w drugiej połowie października z dodatkiem mgły, która ogranicza widoczność z przelotnymi opadami delikatnego deszczu. Parking na Lisiej Przełęczy jest bezpłatny.

  • Współrzędne parkingu na Lisiej Przełęczy: 50.4615, 16.3454.

Szczyt Narożnik 849 m n.p.m.

Zabieramy parasol, plecak i ruszamy przed siebie niebieskim szlakiem. Trasa jest bardzo spokojna, nie mamy za dużo pod górę. Mijamy pierwsze formacje skalne, chodzimy też po kamieniach. Docieramy do Narożnika 849 m n.p.m. Jest to szczyt z ciekawym punktem widokowym na Góry Stołowe, Bystrzyckie i Orlickie, a także Obniżenie Dusznickie. My nic nie widzimy, ponieważ mamy gęstą mgłę.

Narożnik wymaga od turystów szczególnej uwagi, aby nie doszło do tragedii. Pionowa ściana może kogoś choćby sparaliżować, a zwłaszcza jeżeli jest przed nim biała otchłań. Patrząc od strony wspinaczy, jest to świetne miejsce, dlatego iż jest tutaj ponad 100 dróg. W tym miejscu jest też tablica upamiętniająca studentów Akademii Rolniczej: Annę Kembrowską i Roberta Odżgę, których zastrzelono przez nieujętych sprawców.

Szczyt Kopa Śmierci 830 m n.p.m. – tajemnicze miejsce w Górach Stołowych

Idziemy dalej i powoli docieramy do Kopy Śmierci 830 m n.p.m. Jest to kolejny szczyt z punktem widokowym na te góry, o których pisałam wcześniej. Punkt też jest odsłonięty i stoimy na wysokich, niezabezpieczonych formacjach skalnych. Możemy dostrzec z tego miejsca wcześniejszy Narożnik. W okolicy Kopy Śmierci znajduje się Skalna Czaszka, czyli formacja skalna, która przypomina czaszkę. Polecamy zajrzeć do wpisu, w którym opisujemy wycieczkę do Skalnej Czaszki.

Skały Puchacza

Dalej spacerujemy sobie pomiędzy drzewami, krzewami i co jakiś czas między skałami. Okazuje się, iż mijamy kolejnych turystów, którzy zmierzają od Skał Puchacza. Wędrujemy przed siebie, przechodzimy przez Samotnika, Skały Puchacza i docieramy do skrzyżowania szlaków. My czytając szlakowskazy, wybieramy kierunek Karłów za zielonym szlakiem. Skręcamy w lewo i po chwili przed nami pojawia się dość długa kładka. Po około 10-15 minutach dochodzimy do szlakowskazów, ale my oczywiście nie zmieniamy kierunku. Przychodzi tutaj szlak żółty, za którym będziemy trzymać się aż do parkingu na Lisiej Przełęczy. jeżeli ktoś miałby ochotę, to może się wybrać w drugą stronę za tymi znakami, dojdzie się wtedy do Skalnych Grzybów.

Białe Skały w Górach Stołowych

Przez ostatni odcinek naszej wycieczki trwającej około czterdzieści minut idziemy między potężnymi skałami i wąwozami, ale też korzystamy z porobionych kładek. Mijamy formacje skalne mające swoje nazwy: Skalna Furta, Zły, Bibza, As Atu, Zielony Król, Bagienna, Kibic. Przy rozejściu się szlaków zielonego z żółtym, wybieramy ten drugi i idziemy przez Białe Skały, które robią na nas piorunujące wrażenie. Są to bardzo wysokie formacje skalne sięgające blisko 20 metrów wysokości. Widok niesamowity, chyba dlatego Góry Stołowe są jednymi z naszych ulubionych pasm górskich.

Droga Stu Zakrętów i Lisia Przełęcz – koniec wycieczki

Dochodzimy do ubitej drogi i ona doprowadza nas do Drogi Stu Zakrętów leżącej blisko Fortu Karola z 1790 roku. Po dotarciu naszym oczom ukazuje się masa samochodów. Skręcamy w lewo i po dwóch minutach jesteśmy na parkingu, gdzie zostawiliśmy samochód.

Idź do oryginalnego materiału