Bezpłatne Leki 65+ w Senacie [LICZBA LEKÓW, TERMIN, AKTUALNOŚCI] ⭐️

gazetasenior.pl 9 miesięcy temu

Program leki 65+ dla seniorów to obniżenie progu wiekowego w programie darmowych leków 75 plus i poszerzenie listy bezpłatnych prepartów. Jak posuwają się prace nad wprowadzeniem programu dla młodszych seniorów? Kiedy poznamy listę bezpłatnych leków? Sprawdź aktualne informacje i terminy.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Program darmowe Leki 75plus

Darmowe leki dla seniorów to program, który doczekał się realizacji we wrześniu 2016 r. Umożliwił on osobom starszym korzystanie z pełnej refundacji na wybrane leki przepisywane przez lekarza. Lista leków objętych 100% refundacją obejmuje aktualnie 2057 pozycji. Bezpłatne leki dla seniorów przeznaczone są dziś dla osób po 75 r.ż.

Trwają zaawansowane prace nad obniżeniem progu wiekowego do 65 r.ż i poszerzeniem listy leków dostępnych bezpłatnie.

Zobacz: Bezpłatne Leki 75+. Lista Leków Refundowanych dla Seniorów 2023 [WYSZUKIWARKA]

Darmowe leki dla młodszych seniorów

Osoby starsze dziś częściej rezygnują z wykupywania niezbędnych leków. Jak zauważają lekarze przerwy w leczeniu lub zaniechanie terapii mogą mieć tragiczne skutki zarówno dla ich stanu zdrowia, jak i całego systemu opieki zdrowotnej. To właśnie personel medyczny zgłasza problem niewykupywania leków przez osoby starsze, co potwierdzają seniorzy.

Zobacz: Bezpłatne Leki 75+ dla wszystkich seniorów. Resort zdrowia zniesie kłopotliwy wymóg

Coraz większa liczba organizacji pozarządowych i stowarzyszeń pacjentów zauważała konieczność objęcia programem także młodszych seniorów. Na trudną sytuację finansową emerytów zwracała uwagę m.in. koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”, która postulowała rozszerzenie programu o grupę 70+. Ministerstwo Zdrowia potwierdzało prace nad podobnym projektem, a 14 maja br. Jarosław Kaczyński na konwencji programowej partii zapowiedział obniżenie wieku uprawniającego do bezpłatnych leków do 65 r.ż.

Darmowe leki 65+. Kiedy program wejdzie w życie?

Darmowe leki 65+ [termin wejścia w życie]

Projekt ustawy przewidujący rozszerzenie dostępu do bezpłatnych leków 65+ został przyjęty przez rząd w poniedziałek 10 lipca br. W ekspresowym tempie trafił pod obrady Sejmu i do Komisji Zdrowia, aby 13 lipca zostać przyjętym przez Sejm. Aktualnie projekt ustawy jest procedowany w Senacie. Program ma obowiązywać od 1 września br.

Darmowe leki 65+ [termin ogłoszenia listy]

Mimo iż ustawa została przyjęta przez Sejm, nie dołączono do niej wykazu leków, które mają być dostępne bezpłatnie — dotyczy to zarówno dzieci do 18 r.ż, jak i seniorów. Konkretny wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych minister zdrowia ogłosi w obwieszeniu.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowuje listę preparatów, które mają trafić na listę bezpłatnych leków. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział, iż lista darmowych leków dla dzieci i seniorów, powinna zostać udostępniona do 20 sierpnia br., a darmowe leki dostępne będą od 1 września br.

Sprawdź: Ulgi na leki 2023 ZESTAWIENIE [bezpłatne leki 75+, ulga na leki 2023, wyższe limity refundacji 2023]

Czy wszystkie leki będą darmowe dla seniorów 65+?

Nie. Program bezpłatnych leków dla seniorów 65+ nie oznacza, iż wszystkie leki senior otrzyma za darmo.

Które leki NIE będą za darmo?

Program darmowych leków dziś nie obejmuje m.in. leków bez recepty, suplementów diety, ziół. Nie obejmuje również leków na receptę wydawanych za 100-procentową odpłatnością, czyli preparatów niepodlegających refundacji.

Pojawiła się propozycja zmiany przepisów, która umożliwiłaby objęcie refundacją leków wydawanych bez recepty tzw. leków OTC. Więcej na ten temat w artykule: Leki bez recepty – czy będą refundowane? Czy leki OTC znajdą się na liście bezpłatnych leków 65+?

Które leki będą bezpłatne dla seniorów 65+?

Zasady programu bezpłatnych leków 65+ będą analogiczne do obowiązującego programu Leki 75+. Warto poznać jego najważniejsze założenia.

Wykaz leków dla seniorów 75+ to lista wybranych preparatów dostępnych bezpłatnie, która obejmuje wyłącznie leki, które są objęte refundacją i wydawane dziś pacjentom poniżej 75 r.ż za odpłatnością ryczałtową, 50 proc.lub 30 proc.

Aby lek mógł znaleźć się w wykazie bezpłatnych leków 75+, a w przyszłości leków 65+, to w pierwszej kolejności musi znaleźć się na liście leków refundowanych. Aktualnie na liście bezpłatnych leków dla seniorów 75plus znajduje się 2057 pozycji. Maksymalna ich liczba może wynieść 4100, ponieważ tyle figuruje na liście preparatów objętych refundacją.

Trwają przyśpieszone prace nad zwiększeniem liczby bezpłatnych leków dla seniorów do 4 tys. pozycji. Będzie to podwojenie aktualnej liczby leków dostępnych za darmo zarówno dla seniorów 75+, jak i seniorów 65+.

Bezpłatne leki 65+ koszt programu

W latach 2016-2023 resort zdrowia na darmowe leki dla seniorów wydał blisko 4,3 mld złotych. Od momentu utworzenia programu skorzystało z niego blisko 3,8 mln świadczeniobiorców. Obniżenie progu do 65 lat oznacza objęcie programem dodatkowych milionów osób. Resort zdrowia zapewnia, iż szanse środki na ten cel zostały zabezpieczone. Kluczem pozostają możliwości NFZ, który od stycznia 2023 r. przejął finansowanie programu Leki 75+.

Będziemy się tym zmianom przyglądać i informować Czytelników w m.in. Newsletterze.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Leki bez recepty – czy będą refundowane? Czy leki OTC znajdą się na liście bezpłatnych leków 65+?

Bezpłatne Leki 65+ Sejmowa debata na temat darmowych leków m.in. Brak listy i konsultacji społecznych oraz propozycja leków za 5 zł [RELACJA]

Bezpłatne Leki 75+. Lista Leków Refundowanych dla Seniorów 2023 [WYSZUKIWARKA]

Jak sprawdzić, gdzie dostępny jest lek? Kto ma lek? Brakujące leki 2023 [PRZEWODNIK nie tylko dla seniora]

Wysokość 14-tki na rękę i kwota przelewu [TABELA emerytura sierpień-wrzesień od 600 zł do 4438 zł]

Idź do oryginalnego materiału