Bezpieczne samochody dla seniorów – jakie modele wybrać?

gazetasenior.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Bezpieczny samochód dla seniora


Wybór odpowiedniego samochodu dla seniora jest kluczem do pewności i komfortu za kierownicą. Jakie modele są najlepsze? Czym kierować się podczas zakupu? Wyjaśniamy te kwestie w kolejnych akapitach.

Osoby starsze mogą być mobilne i cieszyć się pełnią życia. Nie ma więc powodu, by rezygnowały z prowadzenia auta. Warto jednak poświęcić czas, by odpowiednio dobrać model. Samochód dla seniora to nie tylko środek transportu, ale także narzędzie gwarantujące niezależność. Bardzo ważne jest, by był on przede wszystkim bezpieczny, łatwy w obsłudze i dostosowany do indywidualnych potrzeb kierowcy.

Materiał reklamowy HDI

Bezpieczeństwo przede wszystkim: cechy idealnego samochodu dla seniora

W świecie motoryzacji nieustannie pojawiają się nowe technologie zwiększające bezpieczeństwo na drodze. Dla seniorów ważne są przede wszystkim te, które ułatwiają manewrowanie, parkowanie i reagowanie na nieprzewidziane sytuacje. Systemy asystujące, wśród których są czujniki parkowania, asystent pasa ruchu czy systemy awaryjnego hamowania, stanowią doskonałe udogodnienia dla osób starszych. Warto również zwrócić uwagę na ergonomiczne fotele z dobrą regulacją i wsparciem kręgosłupa oraz na intuicyjne i czytelne wskaźniki na desce rozdzielczej.

Nie zapominajmy też o kwestiach praktycznych. Chociaż osoby starsze z reguły jeżdżą ostrożnie i zachowawczo, czas ich reakcji bywa opóźniony. Warto więc postarać się o dodatkowe zabezpieczenie i wraz z polisą OC wykupić też autocasco. Jest to dodatkowe ubezpieczenie, które daje gwarancję odszkodowania w przypadku uszkodzenia pojazdu. jeżeli chcesz wiedzieć więcej, potrzebne dane znajdziesz tutaj: https://hdi.pl/autocasco/.

Jaki model wybrać? Najbezpieczniejsze propozycje dla seniorów

Niektóre modele samochodów są szczególnie polecane dla seniorów ze względu na ich cechy bezpieczeństwa i łatwość obsługi. Należą do nich np. kompaktowe samochody miejskie z niskim progiem wejścia, które ułatwiają wsiadanie i wysiadanie. Warto przyjrzeć się bliżej także modelom z automatyczną skrzynią biegów. Zapewniają bowiem spokojniejszą i bardziej płynną jazdę.

Oczywiście ostateczny wybór należy do osoby zainteresowanej. Jednak zawsze trzeba brać pod uwagę ograniczenia wynikające z wieku, a także zmieniające się upodobania oraz potrzeby. Najlepiej obejrzeć kilka różnych modeli, a później zdecydować, który pasuje najlepiej.

Dodatkowe akcesoria zwiększające bezpieczeństwo

Nie tylko samo auto, ale i odpowiednie akcesoria mogą zwiększyć poczucie bezpieczeństwa seniora za kierownicą. Warto zainwestować w dobrej jakości kamery cofania, które ułatwiają parkowanie w ciasnych miejscach. Inne przydatne gadżety to nawigacja z dużym, czytelnym wyświetlaczem oraz zestawy głośnomówiące, które pozwalają na rozmowy telefoniczne bez konieczności korzystania z telefonu w trakcie jazdy. Jest to zresztą wymóg – pamiętamy, iż kierowca nie może prowadzić rozmów telefonicznych, jeżeli nie ma zestawu głośnomówiącego.

Porady dla seniorów. Jak dbać o bezpieczeństwo na drodze?

By jeździć pewnie i bezpiecznie, seniorzy powinni regularnie odnawiać swoje umiejętności za kierownicą. Wielu instruktorów oferuje specjalne kursy doszkalające dla osób starszych. Warto też pamiętać o regularnych badaniach wzroku i słuchu oraz konsultować się z lekarzem w kwestii ewentualnych leków mogących wpływać na zdolność prowadzenia pojazdu.

TOP 3 samochodów dla seniorów – polecane modele

Na jakie auta warto zwracać uwagę, szukając propozycji dla osób starszych? Wybraliśmy trzy interesujące propozycje, które mogą zdać egzamin.

Nissan Juke

Japońskie auta słyną z niezawodności, a w przypadku tego crossovera atutem jest także wysoko umieszczone siedzisko kierowcy. Dzięki temu użytkownik nie będzie mieć problemu przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kokpit jest dość przestronny, więc nie zabraknie miejsca na nogi. Takie odczucia mają również pasażerowie na tylnej kanapie. Warto wspomnieć też o sporym, dobrze zaprojektowanym i oświetlonym bagażniku. W takim aucie wycieczki z wnukami to czysta przyjemność.

Chevrolet Aveo

Jest to propozycja dla osób, które są zainteresowane autem kompaktowym z segmentu tych używanych. Samochód jest tani w eksploatacji, łatwy w naprawie – można również założyć instalację gazową. Sprawdzi się na przykład dla osób szukających czegoś do jazdy po mieście, na krótszych dystansach. Jakie są wady tego modelu Chevroleta? To przede wszystkim oszczędne wyposażenie. Najlepiej zwracać uwagę na nowsze roczniki. Stan starszych może nie być zadowalający.

Fiat Panda

Ten samochód ma dużo cech, które doceniają seniorzy. Przede wszystkim, podobnie jak inne flagowe modele włoskiej marki, jest niewielki i pięciodrzwiowy. Fotele zostały umieszczone wysoko, dlatego nie ma większych kłopotów przy wsiadaniu i wysiadaniu. Oprócz tego takie rozwiązanie zapewnia kierowcy dobrą widoczność. Jakie są minusy? Jednym z nich jest niewielki bagażnik.

Bezpieczne samochody dla seniorów. Podsumowanie

Wybór odpowiedniego samochodu dla seniora to inwestycja w komfort i bezpieczeństwo. Odpowiednie modele, zaawansowane technologie oraz dodatkowe akcesoria pomagają cieszyć się jazdą niezależnie od wieku. Kluczem jest indywidualne podejście do potrzeb kierowcy i świadome decyzje. Warto również zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie AC, które warto mieć na wypadek uszkodzenia pojazdu lub jego kradzieży.

Idź do oryginalnego materiału