Bezpieczeństwo w szpitalach: czy skanowanie pacjentów jest rozwiązaniem?

plotkosfera.pl 4 godzin temu

W związku z niedawnym atakiem nożem na lekarza w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, prezes Polskiej Federacji Szpitali, prof. Jarosław Fedorowski, powiedział, iż możliwe, iż dojdziemy do momentu, gdy przed wejściem do szpitala konieczne będzie skanowanie pacjentów na obecność niebezpiecznych narzędzi. Jednak, jak zauważył Fedorowski, szpital nie ma prawa przeszukiwać pacjentów, co utrudnia wprowadzenie takich rozwiązań.

W ostatnim czasie doszło do kilku incydentów, w których pracownicy medyczni zostali zaatakowani przez pacjentów. We wtorek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie lekarka została zaatakowana nożem przez 35-letniego mężczyznę, który wtargnął do gabinetu ortopedy. Lekarz, mimo wysiłków personelu medycznego, zmarł. Dyrektor szpitala, Marcin Jędrychowski, poinformował, iż napastnikiem był pacjent niezadowolony z przebiegu leczenia.

Prof. Fedorowski ocenił, iż pieniądze na zabezpieczenie szpitali są za małe. Zaznaczył, iż nowoczesne skanery wykrywające niebezpieczne narzędzia są stosowane przy wejściach do niektórych urzędów, ale dyrektorzy szpitali nie mają uprawień, aby w ten sposób kontrolować ruch w szpitalach. Dodał, iż zatrudnienie dużej grupy pracowników ochrony nie jest rozwiązaniem, bo cywilne firmy zajmujące się ochroną mają swoje ograniczenia.

Według danych Krajowej Izby Ratowników Medycznych, w ciągu ostatnich kilku lat doszło do kilku incydentów, w których pracownicy medyczni zostali zaatakowani przez pacjentów. W styczniu w Siedlcach 64-letni ratownik medyczny został ugodzony w klatkę piersiową przez pijanego 59-letniego mężczyznę, któremu udzielał pomocy. Ratownik zmarł po przewiezieniu do szpitala. Po tym wydarzeniu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wzmocnienie ochrony ratowników medycznych, m.in. wyposażenie ich w kamizelki nożoodporne.

Prof. Fedorowski powiedział, iż Polska Federacja Szpitali apelowała o wzmocnienie bezpieczeństwa pracowników medycznych po zabójstwie ratownika medycznego w Siedlcach. Dodał, iż szczere wyrazy współczucia dla rodziny tragicznie zamordowanego lekarza w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

W celu poprawy bezpieczeństwa w szpitalach, należy rozważyć wprowadzenie nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, takich jak skanery wykrywające niebezpieczne narzędzia, a także wzmocnienie ochrony szpitali i pracowników medycznych. Według danych Polskiej Federacji Szpitali, w Polsce jest około 600 szpitali, w których pracuje około 200 000 pracowników medycznych. Każdego roku, ponad 10 milionów pacjentów jest hospitalizowanych w polskich szpitalach.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i pracowników medycznych, należy также zwiększyć nakłady finansowe na szpitale i pracowników medycznych. Według danych Ministerstwa Zdrowia, w 2022 roku nakłady finansowe na szpitale wyniosły około 20 miliardów złotych. Jednak, jak ocenia prof. Fedorowski, pieniądze na zabezpieczenie szpitali są za małe.

Wreszcie, w celu poprawy bezpieczeństwa w szpitalach, należy także zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat praw i obowiązków pacjentów i pracowników medycznych. Według danych Krajowej Izby Ratowników Medycznych, ponad 80% pacjentów nie wie, iż pracownicy medyczni mają prawo do ochrony przed przemocą. Dlatego też, należy zwiększyć edukację społeczeństwa na temat praw i obowiązków pacjentów i pracowników medycznych, aby zapewnić bezpieczeństwo i zabezpieczenie szpitali i pracowników medycznych.

Idź do oryginalnego materiału