Minione obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz dzisiejsze Święto Pracy to dobra okazja, by przyjrzeć się wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem zatrudnionych. Dane z 2024 roku wskazują, iż choć liczba wypadków przy pracy nieznacznie spadła, wskaźnik wypadkowości wzrósł, co wskazuje na konieczność dalszej poprawy warunków pracy. Eksperci Gi Group podkreślają, iż w dbałości o bezpieczeństwo pracowników, ważna jest zarówno troska o ich zdrowie fizyczne, jak i dobrostan psychiczny.
Wypadki przy pracy w 2024 roku – co mówią statystyki?
Według danych GUS, w okresie styczeń-wrzesień 2024 roku w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało 45 660 pracowników. Choć to 0,3% mniej niż w 2023 roku, wskaźnik wypadkowości wzrósł z 3,22 do 3,28 na 1000 pracujących. Oznacza to, iż mimo podejmowanych działań prewencyjnych, wiele branż wciąż walczy z ryzykiem wypadków przy pracy.
Szczególnie niepokojący jest wzrost najcięższych zdarzeń w miejscu pracy. W 2024 roku odnotowano 245 ofiar śmiertelnych, czyli o 77 więcej niż w 2023 roku. Liczba osób ciężko poszkodowanych wzrosła z 322 do 454. Dynamika ta widoczna jest w niemal wszystkich regionach kraju, a najwyższe wskaźniki wypadkowości odnotowano w województwach śląskim (4,54), opolskim (4,16) oraz zachodniopomorskim (4,07).
– W wielu firmach konieczne są dalsze inwestycje w poprawę warunków pracy oraz skuteczniejszą kontrolę zagrożeń. Efektywne zapobieganie wypadkom wymaga nieustannego monitorowania zagrożeń, wdrażania udoskonaleń, które mogą pomóc w eliminowaniu ryzyka oraz edukacji – podkreśla Tomasz Tarabuła, Dyrektor Regionalny Gi Group.
Dalsza część tekstu pod filmem Akademii Zarządzania i Rozwoju o szczególnie niebezpiecznej specyfice pracy żołnierza zawodowego
Branże o najwyższym ryzyku
W 2024 roku najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w branżach takich jak
- górnictwo i wydobywanie (12,59 wypadków na 1000 pracujących),
- dostawa wody i gospodarowanie odpadami (9,11),
- opieka zdrowotna i pomoc społeczna (5,09).
Znacznie niższe wskaźniki wypadkowości odnotowały branże takie jak
- informacja i komunikacja (0,50),
- pozostała działalność usługowa (0,68)
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (0,86).
W sektorach, w których ryzyko wypadków jest szczególnie wysokie, najważniejsze jest wdrożenie zaawansowanych systemów monitorujących – umożliwiają identyfikację zagrożeń zanim dojdzie do wypadku. Niezbędne są też inwestycje w nowoczesne technologie, takie jak inteligentne czujniki czy robotyka w produkcji oraz kooperacja z ekspertami w dziedzinie BHP.
Przyczyny wypadków – co należy zmienić w organizacji pracy?
Z analizy przyczyn wypadków wynika, iż najczęściej dochodzi do nich z powodu nieprawidłowego zachowania pracowników – w 2024 roku stanowiło ono aż 42% wszystkich zgłoszonych zdarzeń. Dochodzi od nich z powodu nieuwagi, pośpiechu lub lekceważenia zasad bezpieczeństwa. Kolejną istotną przyczyną była niewłaściwa organizacja stanowisk pracy, co odpowiadało za 6,5% wypadków. Obejmuje to złe rozmieszczenie narzędzi, brak ergonomii czy trudne warunki pracy. Błędy w obsłudze narzędzi i maszyn stanowiły 10% przyczyn, co podkreśla konieczność odpowiednich szkoleń oraz zachowania sprawności wykorzystywanego sprzętu.
– Firmy zdają sobie sprawę, iż kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa jest doskonalenie organizacji pracy. Oprócz wdrażania procedur BHP, istotne jest regularne monitorowanie zagrożeń i ocena stanowisk pracy w czasie rzeczywistym. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak czujniki czy systemy monitorujące firmy mogą wykrywać ryzyko i gwałtownie reagować, co pozwala na eliminowanie zagrożeń zanim dojdzie do wypadku. Regularne audyty pomagają także identyfikować obszary wymagające poprawy, co sprzyja tworzeniu bezpieczniejszego środowiska pracy – dodaje Agnieszka Żak, Dyrektor Regionalna Gi Group.
Warunki pracy a zdrowie psychiczne
Z danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, iż zdrowie psychiczne jest równie ważne jak ich zdrowie fizyczne. Zła organizacja pracy, długotrwały stres oraz brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym prowadzą do wypalenia, depresji czy stanów lękowych. Dlatego dbałość w tym obszarze jest niezbędna, a firmy, które inwestują w dobrostan psychiczny, oferują programy wsparcia, warsztaty zarządzania stresem tworzą środowisko, które sprzyja długofalowej satysfakcji pracowników.
– Stworzenie kultury bezpieczeństwa w pracy to coś więcej niż przestrzeganie przepisów BHP. Wymaga ono stałej troski o dobrostan pracowników. Firmy powinny inwestować nie tylko w szkolenia, które uczą zasad, ale także w angażowanie pracowników w budowanie bezpiecznej atmosfery. Ważnym elementem jest także wprowadzenie programów wsparcia psychologicznego, które pomagają radzić sobie ze stresem i wyzwaniami zawodowymi. Regularne monitorowanie warunków pracy i szybka reakcja na zagrożenia są kluczowe, by zapobiegać wypadkom i minimalizować ich wpływ na zdrowie pracowników – podsumowuje Grzegorz Gojny, Dyrektor Regionalny Gi Group.
Gi Group Poland S.A.
Gi Group Poland S.A. jest wiodącym dostawcą kompleksowych usług HR, świadczącym usługi w zakresie doradztwa, zatrudnienia stałego i tymczasowego oraz outsourcingu. Jest częścią Gi Group Holding, światowego lidera w branży rozwiązań rekrutacyjnych, działającego w 37 krajach w Europie, Azji i obu Amerykach, plasującego się na 9. miejscu wśród największych europejskich firm rekrutacyjnych i 19. pozycji na świecie. W Polsce Gi Group Holding świadczy usługi w ramach czterech marek – Gi Group, Grafton Recruitment, Wyser oraz Thomas International. Więcej: pl.gigroup.com
Źródło: Informacja prasowa Gi Group Poland S.A.
To też może Cię zainteresować:
Dr Henryka Bochniarz, Konfederacja Lewiatan: Mamy przed sobą trzy wielkie wyzwania