Bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego: Polska propozycja stworzenia misji

plotkosfera.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego: Polska propozycja stworzenia misji


W dniu 22 lutego 2023 roku, premier Donald Tusk ogłosił na szczycie z szefami rządów państw nordyckich i bałtyckich w Szwecji, propozycję stworzenia misji na Morzu Bałtyckim. Ten ruch ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie i przeciwstawienie się rosyjskiej agresywnej polityce.

Według premiera, wojna na Ukrainie całkowicie zmieniła rzeczywistość naszego regionu, a kraje skandynawskie i bałtyckie są naszymi najbliższymi przyjaciółmi, partnerami i sojusznikami. kooperacja w kwestii obrony i bezpieczeństwa jest już długoletnia i dobra tradycja między Polską, Szwecją, Finlandią, Norwegią i innymi państwami nordyckimi i bałtyckimi.

Premier Tusk podkreślił, iż Polska i inne państwa z regionu Morza Bałtyckiego dzielą ocenę sytuacji bezpieczeństwa, w tym obawy dotyczące infrastruktury krytycznej wokół Morza Bałtyckiego. W związku z tym, potrzebujemy nowych narzędzi i ambitnych decyzji, aby przeciwdziałać zagrożeniom.

Propozycja stworzenia misji na Morzu Bałtyckim została pozytywnie przyjęta przez szefów państw nordyckich i bałtyckich. Premier Tusk podkreślił, iż Solidarność i wspólny sposób myślenia są rzadkimi i bardzo cennymi wartościami wśród naszych krajów.

Według danych z 2022 roku, Polska i państwa bałtyckie mają podobne stanowisko na kwestie bezpieczeństwa, a przed wszystkimi stoją takie same zagrożenia. kooperacja i Solidarność są kluczem do sukcesu w walce z rosyjską agresją.

Premier Tusk podkreślił, iż Europa musi stać się samodzielna i niezależna od zmian w polityce amerykańskiej. Musi się skończyć epoka strachu i niepewności wobec Rosji. jeżeli Europa jest zjednoczona, to Rosja jest wobec Europy karłem: technologicznym, finansowym, gospodarczym.

Polska chce wypracować wraz z państwami bałtyckimi linię obrony przed ewentualną rosyjską agresją. Mamy już wspólne doświadczenie w obszarze ochrony naszej przestrzeni powietrznej, czyli air policing. Teraz premier zamierza przekonać naszych partnerów do utworzenia analogicznej formuły, która zabezpieczy wody Bałtyku – navy policing.

Według danych z 2022 roku, Polska i państwa bałtyckie już współpracują w obszarze ochrony naszej przestrzeni powietrznej. W 2020 roku, NATO zatwierdziło plan powiększenia swojej obecności wojskowej w regionie Morza Bałtyckiego. Plan ten obejmuje rozmieszczenie dodatkowych jednostek wojskowych w Polsce, Estonii, Łotwie i Litwie.

Warto podkreślić, iż bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego jest ważnym tematem także dla Unii Europejskiej. W 2022 roku, UE przyjęła nową strategię bezpieczeństwa morskiego, która obejmuje wsparcie dla państw członkowskich w obszarze ochrony swoich wybrzeży i akwenów.

Warto przytoczyć słowa premiera Tuska, który powiedział, iż „chcemy działać wspólnie, to nie jest slogan. Dzisiaj – lepiej niż kiedykolwiek wcześniej – wiemy, iż wspólnie jesteśmy silniejsi, a dzisiaj potrzebujemy siły, również gotowości do pokazywania tej siły, żebyśmy byli zdecydowani i gotowi, by zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zapobiec najwyższym ryzykom, czyli rosyjskiej agresywnej polityce”.

Źródła:

* Dziennik Gazeta Prawna
* NATO
* Unia Europejska
* Rząd Polski

Idź do oryginalnego materiału