Bezpieczeństwo Europy: nowe wyzwania

plotkosfera.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Bezpieczeństwo Europy: nowe wyzwania


W związku z agresją Rosji na Ukrainę, Unia Europejska stoi przed nowymi wyzwaniami w dziedzinie bezpieczeństwa. W poniedziałek, podczas spotkania z przywódcami państw UE w Brukseli, Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, przedstawiła trzy cele, jakie powinna sobie postawić UE, aby przygotować się do ewentualnej agresji Rosji.

Pierwszym celem jest zwiększenie produkcji broni w państwach członkowskich. Metsola podkreśliła, iż Rosja produkuje więcej broni w trzy miesiące, niż UE jest w stanie wyprodukować w rok. To oznacza, iż państwa członkowskie muszą zintensyfikować produkcję broni i zwiększyć swoją gotowość w zakresie przemysłu zbrojeniowego. Jak podkreśliła, inwestycja w bezpieczeństwo Ukrainy jest naszą najlepszą inwestycją w bezpieczeństwo Europy.

Drugim celem jest zwiększenie finansowania obronności. Metsola podkreśliła, iż to zapewni Wspólnocie nie tylko ochronę, ale także pobudzi europejską konkurencyjność, wzrost oraz pomoże w stworzeniu wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy. Polityczka dodała też, iż Parlament Europejski od dawna podkreśla potrzebę zmaksymalizowania zdolności Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) do pozyskiwania prywatnych funduszy na rzecz sektora bezpieczeństwa i obrony.

Trzecim priorytetem UE powinna być lepsza koordynacja działań. Metsola podkreśliła, iż nadmierne rozdrobnienie rynku jest problemem Unii. Nie ma sensu, by Europa posiadała 178 różnych systemów uzbrojenia, podczas gdy Stany Zjednoczone mają ich 30. Dlatego też, czas zainwestować we wspólny rynek obrony. Jak podkreśliła, rozdrobnienie kosztuje nas miliardy: od 25 do 75 mld euro jest traconych z powodu powielania projektów i nieefektywności.

Według danych Komisji Europejskiej, wydatki na obronność w UE wynoszą około 1,3% PKB, co jest znacznie mniej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie wydatki na obronność wynoszą około 3,4% PKB. Jak podkreśliła Metsola, UE musi zrobić więcej, aby chronić Europę i zwiększyć swoją gotowość w zakresie przemysłu zbrojeniowego.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, UE musi również zwiększyć swoją współpracę z NATO. Jak podkreśliła Metsola, UE powinna pozostać pragmatyczna i wzmocnić swoje relacje transatlantyckie, zwłaszcza w dziedzinie obronności.

Według danych NATO, wydatki na obronność w UE wynoszą około 260 mld euro, co jest znacznie mniej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie wydatki na obronność wynoszą około 720 mld euro. Jak podkreśliła Metsola, UE musi zrobić więcej, aby chronić Europę i zwiększyć swoją gotowość w zakresie przemysłu zbrojeniowego.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, UE musi również zwiększyć swoją współpracę z Ukrainą. Jak podkreśliła Metsola, inwestycja w bezpieczeństwo Ukrainy jest naszą najlepszą inwestycją w bezpieczeństwo Europy. Według danych Komisji Europejskiej, UE już teraz wspiera Ukrainę w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, ale musi zrobić więcej, aby pomóc Ukrainie w zamanifestowaniu swojej suwerenności i integralności terytorialnej.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, UE musi również zwiększyć swoją współpracę z innymi państwami. Jak podkreśliła Metsola, UE powinna pozostać pragmatyczna i wzmocnić swoje relacje transatlantyckie, zwłaszcza w dziedzinie obronności. Według danych NATO, UE już teraz współpracuje z innymi państwami w dziedzinie obronności, ale musi zrobić więcej, aby chronić Europę i zwiększyć swoją gotowość w zakresie przemysłu zbrojeniowego.

Idź do oryginalnego materiału