Jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych jest barszcz czerwony z uszkami. Wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez tego dania i czeka na nie przez cały rok, dlatego w kuchni dokładamy wszelkich starań, by wyszło jak najlepiej. Często jednak zdarza się, iż mimo długiego gotowania, zupa traci swój intensywny kolor i robi się blada. Choć nie ma to dużego wpływu na jej smak, to bywa frustrujące. Co zrobić, by barszcz pozostał czerwony przez cały okres bożonarodzeniowy?
REKLAMA
Zobacz wideo Znowu to zrobiliśmy. Testujemy świąteczne menu Magdy Gessler
Dlaczego barszcz czerwony jest jasny? Pamiętaj o tych zasadach
Choć każdy z nas ma swój własny, sprawdzony sposób na barszcz czerwony, to jest kilka zasad, o których warto pamiętać, niezależnie od przepisu. Podstawą tego dania są oczywiście buraki. Warto zadbać o to, by były świeże - dzięki temu kolor zupy będzie bardziej intensywny. Ponadto wiele osób uważa, iż warzyw nie powinno się obierać przed wrzuceniem do wywaru, ponieważ to właśnie skórka nadaje mu czerwonej barwy. Duże znaczenie ma też czas gotowania. Buraki należy bowiem poddać obróbce termicznej na około 45 minut. To wystarczający czas, by uzyskać piękny, rubinowy odcień. Zbyt długie trzymanie warzyw we wrzątku może sprawić, iż barszcz stanie się brązowy.
Co zrobić, żeby barszcz był bardziej czerwony? Dodaj te składniki
jeżeli pomimo trzymania się powyższych zasad barszcz przez cały czas wydaje się blady, można zastosować pewien prosty trik. Przed gotowaniem warto kupić nieco więcej buraków niż w przepisie, bo to właśnie dodatkowe sztuki pomogą nam uzyskać ciemnoczerwony kolor. Wystarczy zetrzeć jedno, surowe warzywo na tarce i wrzucić je do gotującej się zupy. Nie trzeba trzymać wywaru na kuchence przez długi czas, ponieważ już po kilku minutach zauważymy, iż barwa staje się intensywniejsza. jeżeli stwierdzisz, iż jeden dodatkowy burak nie wystarcza i trzeba dodać kolejne, upewnij się później, iż nie zmieniły smaku barszczu. Być może będzie trzeba zwiększyć też ilość podstawowych przypraw, takich jak sól i pieprz. jeżeli jednak nie masz pod ręką więcej warzyw, to dolej do zupy odrobinę octu spirytusowego, który gwałtownie podkręci jej kolor. Dobrą alternatywą będzie ocet jabłkowy. Ma takie same adekwatności, ale łagodniejszy smak, więc nie musisz obawiać się, iż barszcz zrobi się kwaśny.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.