Barbórka w Chicago

bialyorzel24.com 1 miesiąc temu

Związek Ślązaków w USA istnieje już od 32 lat. Na początku, między 1992 a 1993 rokiem, Ślązacy spotykali się towarzysko. Podczas jednej z audycji radiowych z gośćmi ze Śląska do studia zaczęły napływać telefony od osób, które też utożsamiały się z tą grupą. Po audycji na Belmont Ave. przed Restauracją Staropolską w Chicago zebrało się około dwustu Ślązaków. Grupa postanowiła zacieśnić relację, spotykając się przy innych okazjach, najczęściej organizując pikniki.

W grudniu 1993 roku zorganizowano pierwszy Bal Barbórkowy w Chicago. Po tym wydarzeniu Związek przyjął nazwę: Związek Ślązaków w Ameryce Północnej – North American Union of Silesian.

Podstawą działalności Związku jest chęć pielęgnowania tradycji, kultury i gwary śląskiej oraz prowadzenie działalności społecznej, kulturowej i charytatywnej. Istotnym elementem promocji dziedzictwa śląskiego wśród Polonii stały się audycje radiowe „Na Śląskiej Fali”, które prowadzone są w gwarze śląskiej. Dodatkowo Związek prowadzi działalność edukacyjną, organizując wykłady, spotkania i konferencje poświęcone historii i kulturze Śląska.

Związek organizuje trzy pikniki rocznie, dwie zabawy, grzybobranie i Bal Barbórkowy, który kończy sezon. Pieniądze zebrane podczas tych imprez są przeznaczane na pomoc charytatywną w Polsce i w Ameryce. W okresie świątecznym organizacja chętnie pomaga potrzebującym z domów dziecka w Polsce poprzez zbiórkę darów, między innymi: zabawek ubrań czy artykułów spożywczych.

W tym roku Bal Barbórkowy w Chicago odbył się 30 listopada – w wieczór andrzejkowy. Z tej okazji zgromadzeni ubrali tradycyjne mundury górnicze charakteryzujące się złotymi guzikami i pióropuszami umieszczanymi na czapkach. W niedzielę, 8 grudnia, odbyła się natomiast uroczysta msza święta barbórkowa pod przewodnictwem ks. Macieja Galle w kościele św. Priscilla. Podczas uroczystości podkreślono znaczenie ciężkiej pracy górników oraz doceniono działania Związku Ślązaków na rzecz promowania kultury i tradycji śląskich przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Maria Sołtys
Fot. Związek Ślązaków w USA

Idź do oryginalnego materiału