Bądź gotowy. Jak przygotować się na kryzys?

instytutsprawobywatelskich.pl 4 tygodni temu

Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytanie, z pomocą przychodzi poradnik opublikowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”. Kompendium wiedzy zawiera podstawowe informacje, które pomogą przygotować się i przetrwać zagrożenie.

Rozróżnia dwa przypadki – kryzys i wojna. Kryzys to każda nagła sytuacja niebezpieczna dla życia, zdrowia, mienia i środowiska człowieka, np. powódź. Wojna jest zorganizowanym konfliktem zbrojnym. Jak przygotować się na obie możliwości?

Kluczem do przetrwania jest planowanie.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich i omów z nimi scenariusze działania w przypadku sytuacji kryzysowej. Ustalcie miejsce zbiórki, gdzie spotkacie się, kiedy nie będziecie mogli się skontaktować. Zastanówcie się, jakie jest najbezpieczniejsze miejsce w domu, gdzie można przetrwać strzelaninę lub wybuch. Przygotujcie plecaki ewakuacyjne, każdy powinien mieć swój. Dobrze, gdyby był podpisany imieniem i nazwiskiem, a najlepiej mieć oddzielny zestaw w domu, w pracy, w samochodzie. Taki plecak powinien zawierać: radio, latarkę oraz baterie do nich, najważniejsze dokumenty lub ich skany na nośniku, gwizdek, zapalniczkę, otwieracz do puszek, kombinerki, narzędzia wielofunkcyjne, sztućce, ołówek, notes, maski oddechowe i ochronne, mapy, kompas, GPS, dobrze wyposażoną apteczkę, leki indywidualne, kurtkę przeciwdeszczową, ubranie na zmianę, worki na śmieci, mydło, żel do dezynfekcji, gotówkę w niewielkich nominałach, gumy, sznurki, opaskę zaciskową, posiłki na około dwa dni, butelkę filtrującą. Zobacz instruktaż, jak przygotować zestaw ewakuacyjny.

Dodatkowo warto zabezpieczyć w domu czternaście litrów wody i zapasy jedzenia (suchy prowiant oraz dania gotowe z długim terminem ważności) – to pozwoli na przetrwanie około tygodnia w warunkach kryzysowych. Zastanów się, jak przygotować się na brak prądu. Dobrym rozwiązaniem jest alternatywne źródło energii np. agregat prądotwórczy, naładowane powerbanki, zapas baterii. Możesz wykorzystać grill ogrodowy do przygotowania posiłków oraz jako palenisko.

Działamy bez cenzury. Nie puszczamy reklam, nie pobieramy opłat za teksty. Potrzebujemy Twojego wsparcia. Dorzuć się do mediów obywatelskich.

Wzmocnij kampanie obywatelskie Instytutu Spraw Obywatelskich

Przekaż swój 1,5% podatku:

Wpisz nr KRS 0000191928

lub skorzystaj z naszego darmowego programu do rozliczeń PIT.

Informacja a dezinformacja

Pamiętaj, iż informacja jest rodzajem broni. W sytuacji kryzysowej nie słuchaj plotek, ufaj tylko wiadomościom z pewnych źródeł. Nie dziel się wszystkim z obcymi, jeżeli rozmówca wydaje się podejrzany spróbuj wybadać jego zamiary, dopytać, skąd pochodzi. Aby dobrze weryfikować informacje, sprawdzaj wiele źródeł i śledź kanały komunikacyjne administracji państwowej.

Staraj się zawsze zachowywać spokój i nie podejmuj żadnych decyzji pod wpływem niesprawdzonych wiadomości.

W przypadku zagrożenia spodziewaj się SMS-owych alertów RCB z najważniejszymi informacjami. Znajdziesz je również na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, jego profilach w mediach społecznościowych. Wartościowe informacje usłyszysz w radiu, najlepiej ustawić pasmo lokalne. Zwracaj uwagę na środki masowego przekazu – megafony, dzwony, syreny. W sytuacji zagrożenia życia dzwoń na numer alarmowy 112.

Kiedy zostanie ogłoszony alarm, otrzymasz alert, usłyszysz w radiu trzykrotną zapowiedź „Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm … dla …” oraz usłyszysz modulowany dźwięk syreny trwający trzy minuty. Wizualnym sygnałem ostrzegawczym jest żółty trójkąt. W takiej sytuacji przerwij wykonywane czynności, odłącz urządzenia elektryczne i dopływ gazu w twoim otoczeniu, schowaj się w bezpiecznym miejscu, sprawdzaj kolejne informacje i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Zapowiedź „Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm … dla …” w rozgłośniach oraz trzyminutowy ciągły dźwięk syreny oznaczają odwołanie alarmu.

Zapraszamy na staże, praktyki i wolontariat!

Dołącz do nas!

W zagrożeniu

Kiedy nadejdzie potrzeba ewakuacji najpierw zabezpiecz dom – zakręć zawory, odłącz urządzenia. Załóż ubrania, które zapewnią ochronę, wygodne buty i ciepłą kurtkę, najlepiej kilka warstw odzieży, unikaj kolorów moro. Weź plecak ewakuacyjny lub spakuj najpotrzebniejsze rzeczy, pamiętaj o mapie. Ustal z bliskimi miejsce spotkania na wypadek rozdzielenia. jeżeli pozwalają na to czas i możliwości – zatroszcz się o innych, poinformuj sąsiadów, zaproponuj wspólny transport.

W przypadku spóźnienia na zaplanowany transport, uciekaj pieszo. Nie rozdzielaj się z bliskimi.

Jeśli ewakuujesz się samochodem, zatankuj do pełna na najbliższej stacji, wybieraj drogi zalecane przez służby, znane lub takie, w których pobliżu nie znajdują się ważne obiekty (cele militarne, elektrownie, wieże telefoniczne, sieci przesyłu gazu). Zachowaj czujność na mostach i wiaduktach.

Strzelanina

Kiedy usłyszysz strzały z broni palnej, uciekaj z linii ognia, uciekaj jak najdalej i informuj wszystkich po drodze o zagrożeniu. W przypadku gdy ucieczka jest niemożliwa schowaj się, wykorzystaj wszystko, co widzisz – ukształtowanie terenu, mury, meble.

Unikaj grupowych kryjówek – to zwiększa ryzyko hałasu.

Jeśli to zawiedzie, walcz, wykorzystaj wszystko, co masz pod ręką, to nie czas na bierność i delikatność, masz prawo do obrony koniecznej. W czasie kryzysu wyrób sobie nawyk zapamiętywania układu pomieszczeń, aby wiedzieć, którędy uciekać. jeżeli możesz przypomnij sobie zasady pierwszej pomocy – jak zatamować krwotok, jak wykonać resuscytację. Skrótowy opis procedur znajdziesz w końcowej części poradnika.

Broń masowego rażenia

Broń masowego rażenia dzielimy na chemiczną, biologiczną, radiologiczną i jądrową. Kontakt z którąkolwiek najczęściej kończy się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią. Procedury postępowania zależą od rodzaju substancji. jeżeli znajdziesz się w zagrożeniu bronią chemiczną, uciekaj w kierunku przeciwnym do wiatru, zakryj drogi oddechowe i skórę, schroń się w najbliższym budynku, zamknij i uszczelnij okna i drzwi, wyłącz wentylatory, klimatyzatory, weź prysznic, pozbądź się brudnych ubrań. W sytuacji zagrożenia bronią biologiczną zachowuj się podobnie, jednak w pierwszej kolejności załóż maskę ochronną, zachowaj najwyższy poziom higieny, na jaki pozwalają warunki, korzystaj z płynu dezynfekującego. jeżeli jesteś świadkiem wybuchu, padnij na ziemię i zakryj głowę rękami.

W przypadku zagrożenia bronią radiologiczną i jądrową znajdź schronienie o możliwie jak najgrubszych ścianach, pozostań tam przez 24 godziny. Nie jedz i nie pij niczego, co mogło zostać skażone.

Korzystaj z telefonu tylko w naprawdę nagłych przypadkach.

Obce wojsko i sytuacja zakładnicza

Jeśli widzisz żołnierzy nie należących do Wojska Polskiego ani sił sojuszniczych, nie przyglądaj się, nie rób zdjęć, zmierzaj w odwrotnym kierunku. W momencie konfrontacji stój spokojnie, nie wykonuj gwałtownych ruchów, jeżeli zostaniesz poproszony, okaż swoje dokumenty. W przypadku zajęcia terenu przez obce siły zgromadź wodę i żywność, korzystaj z pomocy humanitarnej, nie wychodź po zmroku, zakładaj ubrania w neutralnych kolorach, bez symboli, napisów, emblematów.

Jeżeli możesz, znajdź towarzystwo – w grupie masz większe szanse na przetrwanie.

Kiedy znalazłeś się w sytuacji zakładniczej, nie panikuj i wykonuj wszystkie polecenia. Odzywaj się tylko zapytany, nie inicjuj rozmowy, nie błagaj i nie tłumacz się. Nie odwracaj się plecami do napastnika, zachowuj kontakt wzrokowy. Jedz wszystko, co dostaniesz. Odpoczywaj i śpij, kiedy możesz. Uciekaj tylko wtedy, jeżeli jesteś pewny, iż się uda. Zrób wszystko, żeby przetrwać.

Źródło:

Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, 2022.

Idź do oryginalnego materiału