Wiosenna babka szpinakowa zachwyca swym smakiem i kolorem. Nie znam osoby, która przeszłaby obojętnie obok soczyście zielonego ciasta. Jest smaczna, wilgotna i prosta w wykonaniu. Pięknie wygląda na wielkanocnym stole.
Szpinak jest nietypowym składnikiem, który idealnie sprawdza się jako dodatek do wypieków. To wytrawne warzywo naprawdę potrafi ożywić słodkie ciasto. Smak szpinaku jest zupełnie nie wyczuwalny w cieście. Przykładem niech będzie moje wcześniejsze ciasto leśny mech, które swoim smakiem i wyglądem zachwyca każdego. Tym razem postanowiłam poeksperymentować ze szpinakiem przed świętami. Wybór padł na wielkanocną babkę szpinakową. Przepis jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu. Spróbujcie koniecznie na święta. Zapraszam po przepis!
Babka szpinakowa – składniki.
Podane składniki są na foremkę z kominem o średnicy około 24 cm lub keksówki o wymiarach 11 x 22 cm. Szklanka to pojemność 250 ml. Wszystkie składniki powinny być oczywiście w temperaturze pokojowej.
- 300 g mąki pszennej (2 szklanki)
- 200 g masła (1 kostka)
- 220 g cukru (1 szklanka)
- 180 ml jogurtu naturalnego
- garść szpinaku świeżego (około 3 łyżki szpinaku) (*)
- 4 jajka (średnie rozmiar L)
- 1 cukier waniliowy
- łyżeczka proszku do pieczenia
- płaska łyżeczka sody
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Dodatkowo:
- masło do wysmarowania formy na babkę
- bułka tarta do obsypania formy
- cukier puder do posypania lub lukier i orzechy oraz kandyzowana skórka pomarańczy
(*) Szpinak. Świeży szpinak myję i osuszam. jeżeli masz mrożony szpinak, to musisz go wcześniej rozmrozić na sicie. Następnie należy go także odcisnąć z wody.
Sposób wykonania babki szpinakowej.
Do upieczenia babki szpinakowej potrzebować będziemy przede wszystkim: 3 miski, miksera, foremki (foremka z kominem o średnicy około 24 cm lub keksówki o wymiarach 11 x 22 cm), piekarnika z termoobiegiem.
Krok 1. Przygotowuję masę ciasta.
Oddzielam żółtka od białek.
Masło (oczywiście w temperaturze pokojowej) ucieram mikserem na średnich obrotach do momentu, aż lekko zbieleje. Wsypuję cukier i dalej ucieram na średnich obrotach przez kilka minut.
Do utartego masła z cukrem dodaję na przemian mąkę wymieszaną z sodą i proszkiem do pieczenia oraz jogurt – po około 3 łyżki, aż do wyczerpania się składników.
Na koniec wsypuję też cukier waniliowy oraz dodaję żółtka. Wszystko miksuję, aż składniki ciasta połączą się ze sobą.
Z oddzielonych białek ubijam sztywną pianę oczywiście na maksymalnych obrotach miksera. Dodaję ją do masy ciasta, poprzez delikatne mieszanie dzięki łyżki.
Krok 2. Dzielę ciasto na 3 części.
Uzyskane ciasto dzielę na 3 części:
- Do jednej z nich dodaję kakao i mieszam mikserem na średnich obrotach.
- Do drugiej dodaję zblenderowany szpinak, a także płaską łyżkę mąki ziemniaczanej i mieszam mikserem na średnich obrotach.
- Trzecią część ciasta zostawiam bez dodatków.
Polecam także na Wielkanoc:
puszystą babkę piaskową.
Krok 3. Piekę babkę szpinakową.
Foremkę z kominem o średnicy około 24 cm smaruję masłem i wysypuję bułką tartą. jeżeli korzystam z keksówki (o wymiarach 11 x 22 cm), to wyscielam ją papierem do pieczenia. Wylewam jako pierwszą warstwę ciasto z kakao, następnie ze szpinakiem, a na koniec bez dodatków.
Piekarnik nagrzewam do 170 stopni C. Babkę szpinakową wstawiam na środkową półkę nagrzanego piekarnika. Piekę przez 45 – 50 minut (do tzw. suchego patyczka) w 170 stopniach C z termoobiegiem. Po upieczeniu wyjmuję ciasto z formy i studzę na kratce.
Po wystudzeniu, posypuję także babkę szpinakową cukrem pudrem lub lukrem cytrynowym. Gdy polewam babkę wielkanocną lukrem, to dodatkowo oprószam też pokruszonymi orzechami oraz kandyzowaną skórką pomarańczy. Zobacz też babkę budyniową.
Wilgotna babka marmurkowa
Życzę udanych wypieków i smacznego!