Jesteśmy istotami społecznymi, chcemy być lubiani, akceptowani. Czujemy taką potrzebę – zarówno w pracy, wśród rodziny, przyjaciół, znajomych. Zastanawiałaś się kiedyś, co sprawia, iż ludzie cię lubią i chętnie spędzają z tobą czas? Autentyczność, to jej wiele zawdzięczasz.
Autentyczność
Bycie autentycznym, wiernym sobie i szczerym w interakcjach z innymi, jest czymś niezwykle ważnym i cennym. Kiedy akceptujesz swoją autentyczność, pozwalasz swojemu prawdziwemu „ja” wyjść na świat. Pozwalasz, by inni poznali ciebie takim, jakim naprawdę jesteś. To podstawa budowania wartościowych relacji.
Akceptowanie wrażliwości
Autentyczność wymaga wrażliwości, czyli chęci ujawnienia swoich prawdziwych myśli, emocji i niedoskonałości. Otwierając się i szczerze mówiąc o swoich lękach, niepowodzeniach i zmaganiach, tworzysz środowisko zaufania. Kiedy ludzie dostrzegą twoją wrażliwość, są skłonni ją odwzajemnić. Otwierają się przed tobą, co prowadzi do głębszych i bardziej wartościowych relacji.
Wartości
Bycie autentycznym to pozostanie wiernym swoim wartościom, przekonaniom, choćby wtedy, gdy to trudne. Kiedy bronisz tego, w co wierzysz, pokazujesz, iż jesteś uczciwy, a tym samym zdobywasz szacunek innych. Ludzie cenią tych, którzy są konsekwentni, którzy trzymają się swoich zasad. Chętniej ufają komuś, kto pozostaje wierny sobie niezależnie od sytuacji.
Słuchanie
Autentyczność wykracza poza wyrażanie sobie. Wymaga także autentycznego słuchania innych. Kiedy aktynie słuchasz, okazujesz prawdziwe zainteresowanie tym, co mają ci do powiedzenia inni. Dzięki temu tworzysz atmosferę, w której ludzie czują się rozumieni, wysłuchani, co sprzyja nawiązywaniu głębszej i prawdziwej więzi.
Empatia
Autentyczność to także empatia okazywana innym. To umiejętność zrozumienia i dzielenie się uczuciami drugiej osoby. Kiedy starasz się zrozumieć to, co czują inni, tworzysz przestrzeń współczucia i zrozumienia. Ludzie doceniają, gdy ktoś potrafi zrozumieć ich emocje i okazuje im prawdziwą troskę. Będąc empatyczną osobą, nie tylko budujesz silniejsze relacje, ale także wzmacniasz poczucie jedności i harmonii.
Niedoskonałości
Autentyczność oznacza akceptację swoich niedoskonałości i bezkompromisowe bycie sobą. Nikt nie jest doskonały, każdy błądzi, a udawanie nieskazitelnej i doskonałej osoby, bywa bardzo męczące i tworzy barierę między tobą a innymi. Akceptując swoje wady, niedoskonałości, dziwactwa pozwalasz innym czuć się o wiele bardziej komfortowo w twoim towarzystwie.