AuDHD – podwójna diagnoza: spektrum autyzmu i ADHD

dominikhaak.pl 2 miesięcy temu

AuDHD to termin określający podwójną diagnozę: spektrum autyzmu (ASD), jak i zespoły nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Te stany neurorozwojowe mają wspólne objawy, takie jak trudności z uwagą, impulsywnością i interakcjami społecznymi. Badania sugerują powiązania genetyczne i neurobiologiczne między nimi. Uzyskanie jasnej diagnozy jest teraz możliwe dzięki DSM-5, co pozwala na podwójną diagnozę. Skuteczne metody leczenia obejmują terapię behawioralną, trening umiejętności społecznych, przyjmowanie leków i terapię zajęciową. Indywidualne podejście do każdej osoby pacjenckiej i podejście neuroafirmujące mają najważniejsze znaczenie w leczeniu objawów i poprawie codziennego funkcjonowania osób z AuDHD.

Współwystępowanie spektrum autyzmu i ADHD – statystyki

Szacuje się, iż od 30% do 80% osób w spektrum autyzmu ma również objawy ADHD, a od 20% do 50% osób z ADHD może również mieć objawy spektrum. Publikując piąte wydanie DSM, Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne przyznało, iż pojedyncza diagnoza nie opisuje szerokiego zakresu objawów, jakich doświadcza wiele osób neuroatypowych. W związku z tym dzisiaj wiele osób spełnia jednocześnie kryteria zarówno ASD, jak i ADHD, otrzymując podwójną diagnozę ASD i ADHD (AuDHD).

AuDHD, jako zespół objawów spektrum autyzmu i ADHD

Jak rozumieć niektóre problemy osób neuroróżnorodnych, kiedy mają podwójną diagnozę ADHD i spektrum autyzmu? Np. problemy z koncentracją mogą wynikać z intensywnej chęci skupienia się na czymś innym u osób w spektrum, a w przypadku osób z ADHD problemem może być rozproszenie uwagi. Trudności z utrzymaniem przyjaźni mogą wynikać jednocześnie z deficytów w komunikacji społecznej u osób w spektrum i impulsywności u osób z ADHD. Czy są tu jakieś osoby z AuDHD? Jak to u siebie rozpoznajecie?
Idź do oryginalnego materiału