Jakie atrakcje oferuje Radom? Jakie interesujące miejsca warto zobaczyć? Co robić fajnego w weekend? Co zobaczyć z dzieckiem? Zapraszamy do przeczytania tekstu, w którym przedstawiamy 22 atrakcje Radomia, które warto poznać.
Jak dojechać do Radomia?
Radom znajduje się w województwie mazowieckim, około 100 kilometrów od Warszawy. Dojazd ze stolicy Polski zajmuje mniej niż 2 godziny. Z Lublina dojedziesz w ciągu 1 godziny i 40 minut – 110 kilometrów. Z Łodzi to 165 km – 2 godziny i 30 minut.
Gdzie bezpłatnie zaparkować?
Bezpłatny parking w Radomiu znajduje się w centrum miasta przy ulicy Bernardyńskiej i Lekarskiej. Jest tam sporo miejsca i najlepiej zaparkować wcześnie rano. Ludzie w tygodniu przyjeżdżają tam po godzinie 7 i zajmują cały parking. My byliśmy po 6 rano i stało tam tylko kilka samochodów.
- Współrzędne bezpłatnego parkingu w Radomiu: 51.4007, 21.1462.
Mapa atrakcji Radomia
Na poniższej mapie zaznaczyłem wszystkie atrakcje Radomia, które opisałem poniżej. Większość z tych miejsc znajduje się w pobliżu siebie. Na zwiedzanie miasta zarezerwuj sobie 6-7 godzin.
1. Ulica Stefana Żeromskiego
Ulica Stefana Żeromskiego znajduje się 3 minuty od parkingu, dlatego wejdziesz na nią od razu. Już na początku jest Plac Kazimierza Wielkiego, a przy nim Kościół Trójcy Świętej w Radomiu. W średniowieczu prowadził tędy trakt w kierunku Lublina, a dalej na wschód w kierunku Rusi. Dawniej ulica zwana była Traktem Lubelskim.
2. Zespół klasztorny bernardynów w Radomiu
Zespół klasztorny bernardynów to zespół późnogotyckich budowli wzniesionych od 1468 do 1507 roku. Zakon sprowadził król Kazimierz IV Jagiellończyk w XV wieku. Pierwotne budowle były drewniane i znajdowały się poza murami miasta. Murowany klasztor powstawał w kilku etapach: prezbiterium z zakrystią, południowe skrzydło, korpus kościoła, skrzydła klasztorne połączone krużgankiem z wieżyczką.
3. Pomniki i ławeczki: Gombrowicza, Kołakowskiego, Kochanowskiego
Zwiedzając miasto można natknąć się na liczne pomniki i ławeczki osób zasłużonych. Jedną z nich jest ławeczka Witolda Gombrowicza znajdująca się na Placu Konstytucji 3 Maja. Można usiąść i „zagrać w szachy”. W pobliżu jest kolejna słynna osoba – Leszek Kołakowski, a nieco dalej ogromny pomnik Jana Kochanowskiego. Takich pomników na terenie miasta jest więcej.
4. Pałac Karschów i Wickenhagenów
Podczas spaceru natknęliśmy się na tablice, na której widniała informacja o Pałacu Karschów i Wickenhagenów. Była to rezydencja przemysłowców radomskich. Idealnie komponuje się w krajobraz Radomia. w tej chwili pełni funkcje mieszkalne i usługowe. Niestety nie można zobaczyć go wewnątrz.
5. Kościół św. Stanisława Biskupa w Radomiu
W sąsiedztwie jest kościół św. Stanisława Biskupa. To tak zwany kościół garnizonowy. Często realizowane są tam uroczystości wojskowe, które przyciągają licznych mieszkańców oraz turystów. Obok stoi pomnik żołnierzy górników oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Pierwotnie była to cerkiew świętego Mikołaja wzniesiona w 1902 roku.
6. Fontanny na Żeromskiego
Uwagę przyciągają także fontanny na ulicy Żeromskiego. Słychać je z daleka, więc na pewno ich nie ominiesz. Jest tam również punkt widokowy z ławeczkami, a z tyłu mural na budynku. Z tego co się dowiedzieliśmy, to dawniej były inne fontanny, a te obecne nie mają już takiego klimatu.
7. Rzeźby – symbole Radomia: serek, rower
Na terenie miasta znajdują się przemysłowe symbole Radomia. Jest ich 19 i zlokalizowane są na terenie Śródmieścia. Są to rzeczy, z których słynął Radom. Jest choćby specjalna strona internetowa, na której można je wszystkie zobaczyć. Zobacz symbole Radomia.
- Rower wyścigowy szosowy Łucznik,
- Aparat telefoniczny Malwa,
- Maszyna do pisania Łucznik 1301,
- Płytki podłogowe – „Marywil” Fabryka Wyrobów Szamotowych i Kamionkowych,
- Farba Rafil Gr-tix,
- Stolik z giętówki a na nim ciastko Radomianka na talerzyku z Ćmielowa wraz z widelczykiem z Gerlacha z Drzewicy,
- Kuchenka gazowa typ 333 – Fabryka Wyrobów Metalowych „Polmetal” wraz z garnkiem Unja z Fabryki Naczyń Emaliowanych,
- Maska przeciwgazowa wz. 24,
- Aparat telefoniczny CB-49,
- Rower wojskowy Łucznik typ XX,
- Serek homogenizowany,
- Półbuty damskie,
- Maszyna do szycia Łucznik kl. 82,
- Waga domowa WD-2,
- Aparat telefoniczny Bratek,
- Pistolet Vis wz. 35,
- Kozaki Sofix,
- Kłódka Łucznika,
- Papierosy ZPT w Radomiu.
8. Budynek Urzędu Miasta
Bardzo okazale wygląda budynek Urzędu Miasta Radomia znajdujący się na Placu Antonio Corazziego. To Gmach Komisji Województwa Sandomierskiego wzniesiony na przełomie 1825 i 1827 roku. Potocznie budynek nazywa się Pałacem Sandomierskim. Oprócz władz miasta znajduje się tam między innymi Radomska Orkiestra Kameralna.
9. Park Kościuszki
Do Parku Kościuszki można wejść, aby chwilę odpocząć. Na skraju parku jest pomnik Jana Kochanowskiego. W środku można zobaczyć inne obiekty, np. muszlę koncertową, pomnik Fryderyka Chopina, zabytkową altanę czy puszkę farby Rafil Gr-tix. Dalej kierowaliśmy się do Katedry Opieki NMP w Radomiu.
10. Katedra Opieki NMP w Radomiu
Kolejną atrakcją Radomia była Katedra Opieki NMP, która z zewnątrz robiła ogromne wrażenie. Obiekt był ogromny, dlatego ciężko go było objąć całego wzrokiem. Przed katedrą stoi pomnik Jana Pawła II. Obiekt był otwarty dlatego weszliśmy na chwilę do środka. Podobno to najładniejszy kościół w Radomiu. Dalej kierowaliśmy się w kierunku Rynku. Mijaliśmy kolejne kamienice i stanęliśmy przed armatami.
11. Repliki XVII-wiecznych armat
To miejsce upodobały sobie zwłaszcza dzieciaki, które chętnie robią sobie zdjęcia przy armatach. Znajdują się w pobliżu murów miejskich. W tym miejscu prawdopodobnie stała biała wieża.
12. Średniowieczne mury miejskie – Miasto Kazimierzowskie
Tuż obok armat mogliśmy zobaczyć średniowieczne mury miejskie otaczające Nowy Radom – dzielnica miasta. Ta część miasta jest związana z panowaniem króla Kazimierza Wielkiego. Po zniszczeniu Starego Radomia w czasie najazdu litewskiego, Kazimierz lokował Nowy Radom. Ośrodek otoczono murami. Były tam: bramy, baszty, wał i fosa, a przede wszystkim Zamek Królewski. Dlatego ta część zwana jest Miastem Kazimierzowskim.
13. Zamek Królewski w Radomiu
Zamek Królewski został wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w latach 1340 – 1350. Był miejscem określanym bardziej jako dwór. Pierwotnie składał się z dwóch budynków – jeden pełnił funkcję mieszkalną króla, natomiast drugi miał funkcję gospodarczą. Była także wieża. Większa przebudowa nastąpiła za panowania Zygmunta Starego, gdzie postanowiono stworzyć rezydencję królewską w drodze z Krakowa do Wilna. w tej chwili możemy zobaczyć pozostałości zamkowego „Domu Wielkiego”. W pobliżu jest do zobaczenia model zamku.
14. Brama Krakowska (Iłżecka)
Brama Krakowska to jedna z trzech bram wzniesionych podczas tworzenia Nowego Radomia. Dwie pozostałe bramy to: Brama Piotrkowska i Brama Lubelska.
15. Rynek Miasta Kazimierzowskiego
Można powiedzieć, iż Rynek w Radomiu jest nieco na uboczu, ponieważ ruch skupiony jest przy ulicy Stefana Żeromskiego. Okolice Rynku są raczej spokojne. Jest to główny plac Miasta Kazimierzowskiego i kolejna atrakcja miasta. Początkowo Rynek otaczały drewniane zabudowania. Później wznoszono murowane kamienice. Dokoła jest kilka ciekawych obiektów: Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Muzeum Historii Radomia, Muzeum Historii Najnowszej Radomia (Pałac Deskurów). Na środku stoi Pomnik Czynu Legionów.
16. Muzeum Historii Radomia
Pierwszym z muzeów jest Muzeum Historii Radomia. Jest to nowoczesna ekspozycja, stawiające na multimedia, ale również tradycyjną formę przekazu. Można tam poznać dzieje miasta od IX wieku. Jest to punkt obowiązkowy dla turystów, a głównie dla mieszkańców miasta. Mogą w nim poznać kawał historii. Muzeum Historii Radomia otwarto w ubiegłym miesiącu. Mieści się w kamieniczkach Gąski i Esterki. Czy stanie się największą atrakcją miasta? Więcej informacji na stronie muzeum.
17. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Głównym muzeum w mieście jest muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Możemy tam znaleźć kolekcję malarstwa, rysunku oraz grafiki, a także rzemiosła artystycznego. Jest Dział Archeologii, Przyrody, Historii oraz Sztuki Nieprofesjonalnej. Znajdują się tam wystawy stałe oraz wystawy czasowe. Muzeum znajduje się przy Rynku. Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Jacka Malczewskiego.
18. Nowy Ratusz
Przy Rynku zwróć uwagę jeszcze na budynek Nowego Ratusza. To budynek neorenesansowy z 1848 roku (wcześniej był tam Stary Ratusz, ale został rozebrany). Była to siedziba władz miejskich do 1958 roku. Nad wejściem głównym znajduje się herb Polski.
19. Kościół św. Jana Chrzciciela w Radomiu (radomska fara)
Jeszcze w pobliżu wznosi się kościół św. Jana Chrzciciela (radomska fara). Warto zwrócić tam uwagę na freski. Niestety nie mogliśmy wejść do środka, ponieważ trwały tam jakieś prace. W środku podobno można poczuć prawdziwy średniowieczny klimat.
20. Grodzisko Piotrówka
Jednym z najważniejszych zabytków Radomia jest Grodzisko Piotrówka. Zlokalizowane jest około 1,5 km od Rynku, dlatego możesz tam dotrzeć pieszo lub samochodem. U podnóża znajduje się mały parking. Na szczycie grodziska stoi krzyż. To powstało podobno w 2 połowie X wieku. Grodzisko znajdowało się na skrzyżowaniu szlaków handlowych, a później chroniło kraj przed najazdem z północy.
21. Zalew Borki
Zalew Borki znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta. Jest to teren rekreacyjny, gdzie można pojeździć spokojnie na rowerach, popływać, posiedzieć na plaży i miło spędzić czas. Przy zalewie jest obszerny parking. Jest tam park linowy czy drewniane pomosty.
22. Muzeum Wsi Radomskiej
Jeszcze jedną atrakcją jest Muzeum Wsi Radomskiej, do którego niestety już nie zdążyliśmy dojechać. Cieszy się bardzo dobrą opinią, a wizyta na miejscu można zająć do kilku godzin. Trochę żałujemy, iż tam nie dotarliśmy, ale może uda się w przyszłości nadrobić. Niektóre obiekty w środku można zwiedzać. Już kilka podobnych miejsc w Polsce odwiedziliśmy.
Trasy rowerowe w okolicy
My przyjechaliśmy tam głównie po to, aby pojeździć po okolicy na rowerach. Tereny do tego sprzyjają, a zwłaszcza Puszcza Kozienicka oraz Kozienicki Park Krajobrazowy. To piękne miejsce, które warto odwiedzić. Zrobiliśmy tam bardzo fajne dwie trasy.