Aśka Borof. Powszednie misterium – wystawa w Muzeum Etnograficznym

gazetasenior.pl 2 tygodni temu
  • About
  • Latest Posts
Jerzy Dudzik
Redaktor senior, fotograf. Jak mówi o sobie – rejestruje obrazki przy pomocy sprzętu fotograficznego i równie często dodaje do nich komentarz. Zdjęcia bez komentarza są według niego niepełnowartościowe. Najchętniej podejmuje się tematów związanych z kulturą, nie stroni od komentowania trudnych zagadnień dotykających seniorów.
Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
  • Aśka Borof. Powszednie misterium – wystawa w Muzeum Etnograficznym - 28 kwietnia, 2024
  • 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich - 24 kwietnia, 2024
  • Jak miasto zbiera informacje o mieszkańcach - 21 kwietnia, 2024

Aśka Borof. Powszednie misterium, czyli o tym jak postrzega społeczność artystka z dyplomem Akademii Sztuk Pięknych.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Czy artyści powinni szokować?

Ładnie i zgodnie z kanonem już było. jeżeli chcesz, by zwrócono uwagę na ważne kwestie, to musisz się wyróżnić. Musisz pokazać więcej. A widz w tej masie informacji, która nas zalewa dostrzeże coś, co jest warte zainteresowania. Czy artyści powinni skłaniać do refleksji? Oczywiście jeżeli potrafią w sposób zwięzły przekazać to co nas otacza. Nie ma potrzeby wyśmiewania się, czy żartowania z zachowań, jak to czyniono lata temu, zwalczając kulturę wsi i gwary. Przetrwały autentyczne mazurki i kujawiaki, przetrwały piosenki i skrywane zabobony. Mało tego, są odkrywane przez miastowych na nowo i fascynują.

Życie w mieście

Inne jest życie w mieście. Wpływ sąsiadów i mnogość rozrywek prowadzą do zatracenia obyczajów i sposobów radzenia sobie z przeciwnościami losu. W mieście mamy apteki, lekarzy, szpitale, kina, teatry i biblioteki. Dostęp do zdobyczy cywilizacji, sporo wolnego czasu w rozwój osobisty powoduje, iż zapominamy, jak sobie kiedyś ludzie radzili. Czy aby na pewno? A może zostały przeniesione do miasta makatki i jelenie na rykowisku. Mało tego może mają się tam całkiem dobrze, razem z kurkami i gąskami na trawniku?

Na wsi

Życie wiejskie jest dostosowane do okoliczności przyrody. Wstaje się wcześnie i idzie spać razem z kurami. Inny rytm dnia i cały czas jest coś do zrobienia, czego nie można odłożyć na później. Aż nadchodzi jesień i zima i czasu wtedy więcej. Zaczyna się wspominanie i opowieści a na to nakładają się pradawne sposoby świętowania. Zaczynamy od święta kiedy wszystko zamiera 1 listopada, poprzez wróżby andrzejkowe, do przesilenia zimowego. W mieście powielamy zwyczaje przywiezione w czasie zaludniania miast. Ale czy je rozumiemy?

Aśka Borof. Powszednie misterium

w takich strojach występuje grupa Odłam Źdźbło, gdy śpiewa stare pieśni, fot.© Jerzy Dudzik

Na wystawie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu zobaczycie życie codzienne ludzi z cudnego zakątka Gdańska, jakim są Górki Zachodnie. Zobaczycie, w co wierzą, jacy są, czym się zajmują, na co chorują. Bardzo to jest etnograficzne. A w tle usłyszycie pierwotny śpiew grupy Odłam Źdźbło, piękny w prostocie i jakże wymowny. Na tym przykładzie możecie się zmierzyć z pytaniem: Jacy jesteśmy i czy na pewno tacy, jak nas postrzegają artyści? Chcecie się z tym zmierzyć? jeżeli tak, to wybierzcie się do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu nie później niż do 18 sierpnia 2024. A może w czasie Dnia Muzeów 18 maja wstąpicie na wystawę?

Więcej informacji o wystawie i wydarzeniach towarzyszących znajdziecie na stronie Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a informacje praktyczne o godzinach otwarcie i cenach biletów tutaj link .

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera

Za to w Ossolineum zobaczycie, czym fascynowali się książęta.

200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich

Idź do oryginalnego materiału