Architektura w wiejskim otoczeniu – geometryczne wille we wsi Kamenice

plndesign.pl 1 rok temu

Niewielka wieś Kamenice, zlokalizowana w samym środku Czech, kusi nietypowo-funkcjonalną atrakcją architektoniczną. Znajdujące się pośród zieleni dwie wille stanowią bramę do centrum tej uroczej miejscowości. Projekt pracowni NEW HOW Architekci to połączenie najlepszych cech życia miejskiego i wiejskiego.

Architektoniczna „brama wjazdowa” do czeskiej wsi Kamenice

W ostatnich latach wieś Kamenice doświadczyła napływu mieszkańców. Ten fakt przełożył się na wzmożony rozwój inwestycyjny w i tak zurbanizowanej miejscowości. Działka, na której znajdują się te dwa budynki, mieści się tuż obok głównej osi wsi – przy ulicy Ringhofferova. Co ciekawe, okoliczna zabudowa ma różnorodny charakter. Znajdują się tu domy jednorodzinne, domki letniskowe i budynki mieszkalne.

Od strony północnej działka przylega do głównego ciągu ruchu pieszego, który przebiega przez całą miejscowość. W ten sposób dwie wille tworzą wyimaginowaną bramę do centrum Kamenic. Trapezowy kształt terenu stanowił inspirację dla geometrycznej kompozycji projektu. Na planie kwadratu architekci umieścili dwa niemal identyczne budynki, których zewnętrzne fasady są równoległe do krótszych boków działki.

Geometryczno-komfortowy podział przestrzeni

Pomiędzy budynkami powstała nieregularna przestrzeń wspólna. Co ciekawe, geometryczny motyw dominuje również w przestrzeni parkingowej, dachu i drogi dojazdowej. Pod względem urbanistycznym i funkcjonalnym teren jest podzielony na podłużne pasy o różnym przeznaczeniu. Po jednej stronie parkingu znajduje się wspomniana droga dojazdowa, po drugiej zaś chodnik łączący Ringhoffera z trasą dla pieszych na północy.

Najszerszy, zachodni pas działki jest przeznaczony pod zabudowę prywatną. Centralna przestrzeń, z oryginalnymi dojrzałymi drzewami, to niejako parkowa przestrzeń półprywatna, z której mogą korzystać mieszkańcy obu rezydencji. Właściciele nieruchomości mają do dyspozycji również prywatne ogrody, znajdujące się od frontu, które są bezpośrednio połączone z mieszkaniami na parterze.

Główną ideą projektową było umieszczenie dwóch budynków mieszkalnych w otoczeniu zieleni, które nie wyróżniałyby się na tle już istniejącej architektury i pozostawały w harmonii z całym otoczeniem. Nowo powstałe nieruchomości mieszkalne z ukośnymi dachami, zamknięte w geometrycznych bryłach, świetnie dopasowują się do dotychczasowego kształtu centrum niewielkiej, czeskiej miejscowości.

Nowoczesne budynki w naturalnej odsłonie

To, co zwraca uwagę w niniejszym projekcie, to dynamiczne fasady i drewniane okładziny, które z jednej strony są wyrazem nowoczesnego nurtu architektury, z drugiej zaś doskonale komponują się z otoczeniem, a przede wszystkim z naturą. Wille zostały zaprojektowane jako budynki jednoklatkowe. Dzięki temu wszystkie mieszkania na piętrze są dostępne z jednej pionowej przestrzeni komunikacyjnej.

Oba budynki mają po trzy piętra, z których ostatnie to poddasze. Poziome elementy konstrukcyjne, takie jak stropy czy balkony, zostały wykonane z żelbetonu, natomiast ściany nośne – z pustaków ceramicznych. Wykończona szarą membraną PCV konstrukcja dachu składa się z drewnianych krokwi. Elewacja została pokryta tynkiem i ozdobiona pionowymi drewnianymi listwami z modrzewia syberyjskiego.

Zwieńczeniem projektu jest zadaszona przestrzeń parkingowa. Ta konstrukcja z kolei została stworzona z profili stalowych i pokryta blachą trapezową. Aby podkreślić istotę natury w tym projekcie, architekci zdecydowali się również na wykonanie drogi dojazdowej z betonowej kostki trawiastej, wypełnionej drobnym żwirem. Poszczególne elementy projektu wzajemnie się dopełniają, tworząc idealną kompozycję.

Projekt: NEW HOW Architekci | newhow.archi
Zdjęcia: Petr Polák | petrpolakstudio.cz

Idź do oryginalnego materiału