„Archeo-Świat” to tytuł najnowszej wystawy przygotowanej przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycja udostępniona zostanie zwiedzającym już najbliższy piątek.
Celem pomysłodawców było obalenie mitu, iż archeologia jest nauką trudną i hermetyczną, adresowana jedynie do wąskiego grona odbiorców.
– Na tej wystawie zatytułowanej tak ciekawie właśnie „Archeo-Świat” dzieci i zwiedzający poznają fascynujący świat archeologii, czyli nauki, która odsłania tajemnice przeszłości, pozwala lepiej zrozumieć, kim jesteśmy, skąd pochodzimy. Archeologia to swojego rodzaju podróż w czasie, która sięga tysięcy lat wstecz – mówi wicedyrektor muzeum Ilona Pulnar-Duszyk.
Organizatorzy założyli, iż ekspozycja ma opowiadać o archeologii w sposób przystępny i zachęcający do dalszego pogłębiania wiedzy.
Na ekspozycję składają się eksponaty ze zbiorów radomskiego muzeum, a jej uporządkowany układ sprzyja edukacji.
– Wystawę podzieliliśmy na cztery części. Pierwsza to część wstępna, gdzie mówimy o samej archeologii. Pozostałe części poświęcone są trzem najważniejszym epokom w dziejach, w pradziejach, czyli epoce kamienia, epoce brązu i epoce żelaza – wymienia kurator wystawy Dorota Pogodzińska.
Dzięki uprzejmości Instytutu Archeologii i Etnologii w Warszawie, który prowadzi badania w kopalni krzemienia czekoladowego w Orońsku, na wystawie znalazły się materiały z badań, które są tam prowadzone od kilkunastu lat.
Zwiedzający zobaczą też tzw. skarb z Pogroszyna (pow. przysuski), czyli biżuterię z epoki brązu i skarb ze Stawiszyna (pow. białobrzeski) – brązowe bogato zdobione nagolenniki i żelazne siekierki. Wystawę zakończy część poświęcona epoce żelaza – kulturze grobów kloszowych i kulturze przeworskiej.
Ekspozycja będzie czynna od 29 listopada do 30 czerwca 2025 r.