Angorka pod wodą. Struktura rozgwiazdy i podwodny skarb

angora24.pl 10 miesięcy temu

Śmieci morskie

Śmieci trafiające do oceanów są jednym z największych zagrożeń dla społeczności na całym świecie. Niszczą one także środowisko życia roślin i zwierząt. Jednocześnie stanowią platformy, na których mnożą się organizmy inwazyjne. Następnie obiekty te – jak torebki plastikowe, boje czy butelki – przenoszą się wraz z falami i prądami morskimi w inne dalekie miejsca, a żyjące na nich organizmy zabijają rodzime gatunki.

Podmorska archeologia

Morze Bałtyckie i Morze Północne zostaną przeszukane, aby odkryć pozostałości starożytnych cywilizacji. Nad projektem SUBNORDICA, sponsorowanym przez UE, pracuje międzynarodowy zespół archeologów. Uważają oni, iż część terenów, które w tej chwili przykrywa woda, mogła być wcześniej zamieszkanym lądem. W niektórych miejscach bowiem przed 15 tys. lat morze było płytsze aż o 130 metrów, a cała Europa o 3 mln km kw. większa. W analizie dna morskiego pomogą symulacje komputerowe, sztuczna inteligencja i specjalne odwierty. Archeolodzy muszą się spieszyć, gdyż wiele terenów przybrzeżnych zostaje wykorzystanych pod przemysł, a zabytki i osady ulegają zniszczeniu.

Podwodny antyczny skarb

Doskonale zachowany olbrzymi zbiór antycznych monet i amfor pochodzących z Afryki odnaleziono głęboko w morzu na północny wschód od brzegów Sardynii (Włochy). Krążki z brązu wybito w okresie między 324 a 340 rokiem, po reformie monetarnej przeprowadzonej w Cesarstwie Rzymskim przez cesarza Dioklecjana. Szacuje się, iż znalezisko zawiera od 30 do 50 tys. okazów. Tylko cztery z nich są nieco zniszczone, ale czytelne. To jedno z najważniejszych znalezisk numizmatycznych świata. Natrafił na nie płetwonurek, który zawiadomił specjalistów od nadzoru nad zabytkami archeologii oraz karabinierów z oddziału ochrony dziedzictwa kultury.

Zagadka rozgwiazd rozwiązana

Rozgwiazda jest głową pełzającą po dnie morskim – ogłosił zespół ekspertów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii. Tym samym wielka zagadka zoologiczna została wreszcie rozwiązana. Naukowcy wykorzystali skanowanie mikrotomografii komputerowej, aby dokładnie poznać kształt i strukturę tych zwierząt. Wykonano też sekwencjonowanie genów. Okazało się, iż geny odpowiedzialne za rozwój głowy zostały wykryte na całej powierzchni rozgwiazdy – skoncentrowane były w jej centrum i w centrum każdego ramienia. Geny związane z tułowiem i ogonem były w dużej mierze nieobecne. Badanie dowiodło więc, iż rozgwiazdy są w dużej mierze głowami, którym brakuje tułowia lub ogona. Prawdopodobnie z biegiem lat utraciły te cechy ewolucyjnie.

Nietypowe safari

W Danii wczasowicze mają możliwość wyruszenia na nietypowe safari, podczas którego nie obserwują zwierząt, ale łowią wodorosty. Zainteresowani wkładają wodery (specjalne wysokie gumowe buty), rękawiczki, czapki oraz ciepłe kurtki i gotowi na niezwykłą wyprawę spotykają się z przewodnikiem. Kristian Ottesen oferuje chętnym przygodę w chłodnych wodach z nietypowym połowem unoszących się na powierzchni wodorostów. Po wycieczce morskie warzywa gotuje się lub smaży na patelni na ognisku. Zielone dary natury zbiera się bezpośrednio z płytkich wód przy Ebeltoft lub wokół wyspy Endelave. Szczególnie polecane są morszczyn pęcherzykowaty i wodorosty cukrowe.

Idź do oryginalnego materiału