Joanna Wojsiat, powołując się na badania naukowe, podkreśla, iż alkohol może utrzymywać się w mózgu choćby po jego całkowitym usunięciu z krwi. "Mózg zawsze odczuje szkody tej intoksykacji, ich siła zależna jest oczywiście także od dawki, metabolizmu i nawodnienia" - podkreśla ekspertka w swoim poście na Instagramie.
REKLAMA
Zobacz wideo Wendzikowska o alkoholu w rodzinnym domu:
Ekspertka: Utrzymują się w mózgu choćby dwie doby
Dlatego też, mimo iż alkohol opuszcza krew, a alkomat pokazuje zero, nasz mózg często wciąż "pije". Poza tym, jak przekazuje neurobiolożka, etanol i jego metabolity mogą utrzymywać się w strukturach mózgu choćby przez dwie doby. To z kolei wpływa na:
metabolizm neuronów,
plastyczność synaptyczną,
a także funkcje poznawcze.
Jak alkohol wpływa na nasz mózg? Efekt jest kumulatywny
Jak wyjaśnia neurobiolożka, z tego powodu choćby po "przespaniu się" możemy czuć mgłę poznawczą, drażliwość, czy problemy z koncentracją. "To nie tylko kac i toksyczne działanie aldehydu octowego. To neurobiologia regeneracji" - pisze Joanna Wojsiat. W swoim poście ekspertka informuje także o tym, iż jeżeli spożywamy alkohol regularnie, szkodliwy efekt jest kumulatywny. Dzieje się tak, gdyż mózg nie ma czasu w pełną regenerację między różnymi epizodami. Jak często pijesz alkohol? Zachęcamy do udziału w sondzie i komentowania artykułu.