Aktywność podczas cukrzycy – kilka wskazówek

kobietytomy.pl 1 miesiąc temu
Podwyższone stężenie cukru we krwi może tyczyć się aż 1% społeczeństwa. Cukrzyca to jedna z chorób metabolicznych, która wymusza na pacjentach szczególną dbałość o siebie. Przy czym istnieje możliwość prowadzenia normalnego życia, o ile tylko dba się o prawidłową dietę. Czy osoby z cukrzycą mogą uprawiać sport? Poniżej najważniejsze informacje na ten temat.

Czy sport to zdrowie?

Należy mieć świadomość tego, iż występowanie cukrzycy nie wyklucza całkowitej aktywności fizycznej. Trzeba się tylko pilnować kilku zasad, aby mieć pewność, iż wszystko będzie jak w najlepszym porządku, a na dodatek będzie można cieszyć się dobrą kondycją. O czym trzeba pamiętać? Jedna z najważniejszych zasad mówi o tym, iż poziom glikemii utrzymujący się wyjściowo na poziomie poniżej 100 mg/dl, albo powyżej 300 mg/dl, lub 250 mg/dl, wyklucza podejmowanie jakichkolwiek aktywności sportowych. Do tego choćby w trakcie treningu trzeba na bieżąco monitorować glikemię. o ile będzie ona utrzymana na nieodpowiednim poziomie, w trakcie wysiłku fizycznego trzeba będzie spożyć dodatkowe węglowodany. W pewnych momentach dnia u cukrzyków dochodzi do wystrzału insuliny. To znak, iż w tym momencie sport jest zakazany. Trzeba poczekać do momentu aż poziom insuliny opadnie. Sport i cukrzyca mogą iść razem w parze, ale należy podchodzić do tego świadomie, dzięki czemu żadna osoba nie będzie w stanie sobie zaszkodzić.

Co może trenować diabetyk?

Jeszcze raz należy podkreślić to, iż dieta podczas cukrzycy jest najważniejsza. W ten sposób nie trzeba będzie martwić się gwałtownymi wyrzutami insuliny, które w kilka chwil mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Nie trzeba rezygnować z aktywności fizycznej, która także zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Szczególnie u osób, które są obciążone genetycznie. W takim razie na jaki sport może pozwolić sobie osoba, która ma do czynienia z tą chorobą metaboliczną? Do dyspozycji jest:

  • bieganie na dworze lub na elektronicznej bieżni;
  • pływanie;
  • jazda na rowerze;
  • nordic walking;
  • taniec.

Właściwie można powiedzieć, iż jest to tylko kilka przykładów z wielu. Cukrzyk przede wszystkim powinien skupić się na ćwiczeniach tlenowych, które nazywane są również anaerobowymi o umiarkowanej intensywności. Ćwiczenia tego typu powodują, iż oddech i bicie serca jest zwiększone. W efekcie do mięśni dociera większa ilość tlenu. Dzięki temu poziom cukru zostanie zmniejszony na dłuższy czas. o ile chodzi o czas treningu, to zalecane jest od 40 do 60 minut ćwiczeń. Można zdecydować się na dłuższy trening, ale na bieżąco należy kontrolować glikemię oraz spożyć po godzinę dodatkową porcję węglowodanów.

Niedocukrzenie u cukrzyków

Cukrzycy na co dzień mają do czynienia z nadmiarem ilości cukru we krwi. Przy czym muszą oni zadbać o to, aby w trakcie intensywnego wysiłku nie doszło u nich do niedocukrzenia, czyli hipoglikemii. Może się okazać, iż sport doprowadził do obniżenia cukru na tyle, iż dojdzie do przyspieszonego bicia serca, bólu i zawrotu głowy. Do tego można odczuwać palące uczucie głodu. Hipoglikemia objawia się również poprzez nadmierne pocenie się. Warto mieć pod ręką specjalne przekąski dedykowane dla cukrzyków, które pomogą poradzić sobie z tym przykrym stanem. Są one ważne, ponieważ ich brak może sprawić, iż hipoglikemia będzie stanem zagrażającym życiu.

Artykuł sponsorowany
Idź do oryginalnego materiału