Federalny Urząd Ochrony Ludności w Niemczech (BBK) przedstawił nowy, kompleksowy plan przygotowania obywateli na sytuacje kryzysowe. Według wiceszefa BBK, René Funka, każde gospodarstwo domowe powinno być przygotowane na samodzielne funkcjonowanie przez minimum 72 godziny w przypadku poważnych zakłóceń infrastruktury. Szczególny nacisk położono na zagrożenie blackoutem, który może sparaliżować nie tylko dostawy prądu, ale także systemy wodociągowe, Internet i dostęp do bankomatów.
Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3
Zalecenia urzędu są konkretne i praktyczne. Na liście niezbędnych przedmiotów znajdują się alternatywne źródła światła, takie jak latarki i świece, a także zapas wody w ilości minimum 1,5 litra dziennie na osobę. W kwestii żywności rekomenduje się gromadzenie produktów niewymagających gotowania, w tym konserw, orzechów i sucharów. Ważnym elementem wyposażenia kryzysowego powinno być radio na baterie lub z napędem ręcznym, umożliwiające śledzenie sytuacji przy braku dostępu do internetu.
BBK zwraca również uwagę na konieczność posiadania odpowiedniej ilości gotówki, choć nie określa dokładnej kwoty. Dla porównania, austriacka Obrona Cywilna sugeruje przechowywanie około 500 euro na gospodarstwo domowe. Urząd udostępnia także specjalną książkę kucharską z przepisami na dania, które można przygotować bez dostępu do prądu i bieżącej wody.
Potencjalne skutki społeczne tak szczegółowych zaleceń mogą być znaczące. W pierwszej kolejności może nastąpić wzrost świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń związanych z awarią infrastruktury krytycznej. To z kolei może prowadzić do zmiany zachowań konsumenckich, zwiększonego popytu na produkty związane z przygotowaniem kryzowym i rozwoju nowego segmentu rynku skupionego na rozwiązaniach autonomicznych.
Równocześnie może pojawić się zjawisko polaryzacji społecznej między osobami poważnie podchodzącymi do zaleceń a tymi, którzy uznają je za przesadzone. Może to prowadzić do napięć społecznych, szczególnie w kontekście dostępności określonych produktów i ich cen, które mogą wzrosnąć w wyniku zwiększonego popytu. Istnieje również ryzyko powstania podziałów ekonomicznych, gdyż nie wszystkie gospodarstwa domowe będą mogły pozwolić sobie na utworzenie zalecanych zapasów.
Długoterminowym skutkiem może być fundamentalna zmiana w postrzeganiu bezpieczeństwa przez społeczeństwo niemieckie. Systematyczne przygotowanie na sytuacje kryzysowe może stać się nowym standardem społecznym, wpływając na architekturę, planowanie przestrzenne i rozwój lokalnych społeczności. Może to prowadzić do większej autonomii energetycznej gospodarstw domowych i wzmocnienia lokalnych sieci wsparcia.