Afrykarium Wrocław – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

plndesign.pl 7 miesięcy temu

Ogród zoologiczny we Wrocławiu jest najstarszym (otwarto go 10 lipca 1865 roku) i największym w Polsce. Mieszka w nim ponad 110 tysięcy zwierząt, reprezentujących ponad 1100 gatunków. Daje mu to pod tym względem trzecie miejsce na świecie. Wrocławskie ZOO przez lata było znane w całym kraju dzięki popularnemu programowi telewizyjnemu „Z kamerą wśród zwierząt”, prowadzonemu przez Antoniego i Hannę Gucwińskich. W 2014 powstało w nim Afrykarium – najświeższy ówcześnie pawilon ze zwierzętami w naszym kraju.

Historia wrocławskiego ZOO

ZOO Wrocław w czasie swojej ponad stupięćdziesięcioletniej historii przechodziło wiele wzlotów i upadków. Otwarto je już w 1865 roku, dzięki staraniom nadburmistrza miasta i znaczącej pomocy samych mieszkańców. Początkowo przebywały w nim zwierzęta spotykane na terenie Europy, chociaż nie brakowało też bardziej egzotycznych – wielbłądów czy lam.

Afrykarium jest największą atrakcją wrocławskiego ZOO

Już w XIX wieku Wrocławski Ogród Zoologiczny zaczął gwałtownie się rozwijać. Pojawiły się w nim drogie i egzotyczne gatunki – tygrysy, gepardy, antylopy oraz słoń indyjski. Do końca stulecia liczba prezentowanych zwierząt sięgnęła 1600 sztuk. Rosnąca frekwencja i dochody umożliwiły budowę specjalistycznych pawilonów, w których wystawiano coraz bardziej egzotyczne okazy.

Wojenne tragedie

Dobrą passę przerwał niestety wybuch pierwszej wojny światowej. W jej okresie 90% ogrodowych zwierząt straciło życie. Kryzys i ubytki w kolekcji sprawiły, iż ZOO Wrocław zostało zamknięte w 1921 roku. Sześć lat później placówkę reaktywowano. Do Wrocławia trafiło ponad 1800 zwierząt, a ogród zoologiczny w ciągu ośmiu miesięcy odwiedziło ponad pół miliona gości. Niestety, działania wojenne podczas drugiej wojny światowej ponownie zdziesiątkowały populację ZOO. W 1945 roku zostało ono zlikwidowane, a pozostałe przy życiu okazy oddano do innych ogrodów w Polsce.

Pomysłodawcą i autorem wszystkich założeń koncepcyjnych, a także samej nazwy AFRYKARIUM, powstałej z połączenia słów Afryka i Akwarium, jest Radosław Ratajszczak, prezes spółki ZOO Wrocław

Odrodzenie i rozwój

Trzy lata później nastąpiło kolejne odrodzenie. Do ZOO Wrocław zaczęły przybywać nowe zwierzęta. Teren placówki został powiększony, wybudowano też kolejne pawilony wystawowe. Już w 1954 roku zanotowano tu największą frekwencję wśród wszystkich ogrodów zoologicznych na świecie. Kolejne lata przyniosły dalszy rozwój infrastruktury, napływ nowych gatunków zwierząt, a także sukces medialny za sprawą bardzo popularnego programu telewizyjnego „Z kamerą wśród zwierząt”.

We wrocławskim Afrykarium można podziwiać m.in. liczne gatunki ptaków

XXI wiek przyniósł okres największych modernizacji i dalszego rozwoju. Powstały Pawilony Madagaskaru i Sahary, fokarium, wybieg dla niedźwiedzi i budynek, w którym mieszkają gatunki azjatyckie, między innymi nosorożce. Świetnym pomysłem okazała się też budowa Odrarium – zespołu zbiorników przedstawiających florę i faunę, związanych z rzeką Odrą. Jednak najbardziej spektakularny był nowy projekt – Afrykarium, czyli oceanarium poświęcone gatunkom zamieszkującym Czarny Ląd.

ZOO Wrocław Afrykarium

Pomysł budowy dużego akwarium we wrocławskim ZOO nie jest nowy. Pierwsza taka koncepcja powstała już w okresie międzywojennym. Przewidywano wtedy budowę nowego budynku, w którym miało się znaleźć ponad 100 akwariów, terrariów i insektariów. Z przyczyn finansowych projekt nie doczekał się jednak realizacji. W latach powojennych powrócono do tego pomysłu i w 1960 roku otwarto akwarium działające do dzisiaj.

Afrykarium ZOO Wrocław

Już w XXI wieku narodził się pomysł nowej, ogromnej inwestycji, która zmieniłaby obraz Wrocław ZOO i przyciągnęła do niego miliony turystów. Pełniący w latach 2007-2022 funkcję dyrektora Radosław Ratajszczak przedstawił koncepcję budowy nowego pawilonu, posiadającego zarówno ekspozycje podwodne, jak i lądowe, poświęcone tylko jednemu kontynentowi – Afryce. Również on wymyślił nazwę dla nowej atrakcji – Afrykarium, będącą połączeniem słów Afryka i akwarium.

Nowy budynek zaprojektowali wrocławscy architekci Mariusz i Dorota Szlachcic. Prace budowlane rozpoczęto na początku 2012 roku, a obiekt oddano do użytku w październiku 2014 roku. Cała inwestycja kosztowała około 220 milionów złotych. W momencie ukończenia Afrykarium było największym i najnowocześniejszym oceanarium na terenie naszego kraju.

Garść liczb

Afrykarium położone jest na terenie ZOO we Wrocławiu na powierzchni prawie 1,9 hektara. Główny pawilon ma kształt prostopadłościanu o długości 160 metrów, szerokości 54 metrów i wysokości 15 metrów. Jedna z trzech kondygnacji znajduje się całkowicie pod poziomem gruntu. W skład kompleksu wchodzi również mniejszy budynek w kształcie statku, przedzielający wybiegi kotików i pingwinów przylądkowych.

We wrocławskim Afrykarium znajdują się m.in. dwa akwaria z endemicznymi rybami z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich – Tanganiki i Malawi

Poświęcone Afryce oceanarium to przede wszystkim woda. W sumie w obiekcie znajduje jej się około 15 milionów litrów, co odpowiada pojemności sześciu basenów olimpijskich. Woda w różnych zbiornikach musi mieć różne parametry – i tak na przykład stworzenie odpowiednich warunków do życia rafie koralowej z Morza Czerwonego wymaga 140 ton specjalnej soli. Złożony system filtrów o bardzo dużej wydajności przez cały czas oczyszcza wodę będącą w nieustannym obiegu. Jej przefiltrowanie odbywa się błyskawicznie – dla wszystkich ze zbiorników zajmuje to tylko godzinę.

Afryka w kilka godzin

W Afrykarium prezentowane są gatunki zwierząt i roślin żyjących w kilku różnych biotopach. Każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Od wielkich mieszkańców Nilu – krokodyli i hipopotamów, przez fantastycznie ubarwione ryby i korale z ciepłego Morza Czerwonego, aż po umieszczone na zewnętrznych wybiegach uchatki i pingwiny z południa kontynentu. A to jeszcze nie wszystko. Wody słodkie reprezentują ryby z wielkich jezior Afryki, nad głowami przelatuje wiele gatunków ptaków, a w oddzielnych basenach żyją rzadko spotykane manaty. Obiekt podzielony jest na kilka stref, odpowiadających różnym miejscom Afryki.

Morze Czerwone

Okolice Morza Czerwonego są pierwszą częścią, do której wchodzą goście odwiedzający Afrykarium. Obszar został podzielony na część nawodną – plaże, na której żyją jedne z największych żółwi świata, a więc żółwie pustynne oraz zbiorniki wodne. W ogromnym akwarium o pojemności miliona litrów wody pieczołowicie odtworzono ekosystem rafy koralowej. Zamieszkują go liczne bezkręgowce i ponad 60 gatunków bajecznie kolorowych ryb.

Morze Czerwone

Afryka Wschodnia

Hipopotamy nilowe są największymi zwierzętami zamieszkującymi strefę Afryki Wschodniej. Ich wybieg podzielono na część nawodną i podwodną, dzięki czemu można obserwować te wielkie ssaki podczas kąpieli. W wodzie poruszają się one z zadziwiającą gracją, a swój basen dzielą z kilkoma egzotycznymi gatunkami kaczek.

W części Afryka Wschodnia spotkamy m.in. hipopotamy nilowe

Obok hipopotamów żyją tu jedne z najmniejszych antylop świata – dikdiki oraz mrówniki, przypominające swoim wyglądem żyjące w Południowej Ameryce mrówkojady. Kolejnymi zwierzętami, które zaskakują swoim wyglądem, są niewielkie gryzonie – golce. Zwierzęta te są całkowicie pozbawione owłosienia i żyją w sporej kolonii.

Na obszarze biotopu Afryki Wschodniej można spotkać kolejne gryzonie – gwałtownie biegające pilchy afrykańskie. Nad szumiącym wodospadem zlokalizowana jest strefa swobodnych lotów. Zobaczyć w niej można warzęchy, ibisy białowąse czaple i kleszczaki. Na wybiegach poniżej żyją natomiast drobne, ale niebezpieczne mangusty oraz wiewiórki przylądkowe.

Strefę Afryki Wschodniej uzupełniają dwa wielkie zbiorniki wodne, w których można podziwiać ryby z dwóch jezior Afryki – Tanganiki i Malawi. Jeziora te położone są na obszarze Wielkich Rowów Afrykańskich, a zamieszkuje je wiele endemicznych gatunków zwierząt.

Kanał Mozambicki

Pomiędzy Madagaskarem a kontynentem afrykańskim rozciąga się Kanał Mozambicki. Zwierzęta żyjące w jego wodach można zobaczyć w kolejnej części Afrykarium. Jest to zresztą miejsce robiące największe wrażenie i przyciągające największą liczbę gości. Na dnie zbiornika o pojemności 3100 metrów sześciennych poprowadzony jest osiemnastometrowy tunel. Jego przezroczyste ściany zbudowane z akrylu pozwalają z bliska podziwiać mieszkańców morskich głębin.

Kanał Mozambicki

W basenie znajduje się wiele gatunków ryb żyjących w toni wodnej i przy dnie. Wśród nich największe wrażenie robią rekiny – lamparcie, szare, brunatne i czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie cętkowane i omańskie. Gady reprezentuje charakterystyczna odmiana żółwia żyjącego w słonych wodach – żółw zielony.

Wybrzeże Szkieletów

Południową część Afryki ze słynnym Wybrzeżem Szkieletów zamieszkują kotiki afrykańskie, należące do uchatek. W Afrykarium goście mogą obserwować spore stadko tych energicznych zwierząt. Wybieg podzielony jest na część nawodną i podwodną, w której można podglądać zwierzęta w czasie pływania i zabawy. Na podobnej zasadzie skonstruowano miejsce, w którym żyją pingwiny przylądkowe. W oddzielnych zbiornika prezentowane są ryby zamieszkujące wody okalające Wybrzeże Szkieletów – wśród nich kryjące się w jaskiniach mureny i jadowite skrzydlice. W toni wodnej pływają natomiast delikatne meduzy. Ciekawostką są świecące w ciemności latarniki, w naturze przebywające w głębszych warstwach oceanu.

Mieszkańcami tej strefy są kotiki afrykańskie (często mylone z fokami) oraz pingwiny przylądkowe (inaczej tońce), a także meduzy, mureny oraz interesujące gatunki ryb

Dżungla nad rzeką Kongo

Ostatnią częścią wrocławskiego Afrykarium jest dżunglowy biotop znad rzeki Kongo. Jego dwa główne zbiorniki zamieszkują bardzo odmienne zwierzęta. W pierwszym żyją drapieżne, wielkie gady – krokodyle nilowe. W drugim pływają spokojni roślinożercy, a więc manaty, które należą do ssaków. Pawilon wypełniony jest tropikalną roślinnością, wśród której swobodnie latają niewielkie ptaki – turaki fioletowe, toki nosate i złotokosy. Część ekspozycji poświęcona została przyrodzie pochodzącej z rejonu Bagna Okawango. Wśród pochodzącej z niego roślinności umieszczono zbiornik z rybami słodkowodnymi.

Afrykarium ZOO Wrocław – Dżungla nad rzeką Kongo

ZOO Wrocław – informacje praktyczne

Afrykarium we Wrocławiu mieści się na terenie ZOO, które położone jest około dwóch kilometrów na wschód od centrum miasta i dworca PKP. Najłatwiej dojechać do niego komunikacją miejską (autobusem lub tramwajem), wysiadając na przystanku Hala Stulecia.

Obiekt działa przez cały rok, godziny otwarcia warto sprawdzić, ponieważ zmieniają się w zależności od sezonu. Bilet rodzinny kosztuje 230 złotych za 2 dorosłych i 3 dzieci, bilet normalny 70 złotych, natomiast ulgowy 60 złotych. Wszystkie rodzaje biletów dostępne są w kasach przy ZOO, część można też kupić online.

Największą atrakcją Kanału Mozambickiego jest 18 metrowy przezroczysty tunel z akrylu, który umożliwia podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek, a także innych gatunków ryb

Bilet upoważnia do jednorazowego wejścia. Bilet ulgowy przysługuje: dzieciom w wieku od ukończenia 3 roku życia do 7 lat, których wiek zostanie potwierdzony, uczniom szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, którzy nie ukończyli 21 roku życia i okażą istotną legitymację szkolną, dzieciom oraz młodzieży w wieku od 7 do ukończenia 18 roku życia, nieobjętym obowiązkiem szkolnym z powodu choroby lub niepełnosprawności, które okażą ważne orzeczenie Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności lub istotną Legitymację Osoby Niepełnosprawnej, emerytom i rencistom, którzy okażą istotną legitymację emeryta lub rencisty oraz dowód osobisty.

Na zwiedzanie ZOO warto zarezerwować sobie kilka godzin. Pamiętaj, iż odwiedzając wrocławskie ZOO, wspierasz również gatunki zagrożone wyginięciem! Na terenie obiektu znajdują się punkty gastronomiczne i atrakcje dla najmłodszych, a liczba i różnorodność zwierząt sprawi, iż nikt nie wyjdzie z niego zawiedziony!

Zobacz również: Księży Młyn w Łodzi – informacje i ciekawostki | Tower Bridge – ciekawostki o najsłynniejszym moście w Londynie

Idź do oryginalnego materiału