90-metrowe mieszkanie w Poznaniu dla miłośników planszówek

plndesign.pl 9 miesięcy temu

Czy dzieła sztuki sprzed niemal stu lat mogą wciąż być żywym źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców i twórczyń? Projekt Aleksandry Wiśniowskiej-Lesiak z Pracowni Projektowej VISO dowodzi, iż tak. W niebanalnej aranżacji główną rolę odgrywają czarne linie oraz barwne bloki – rodem z neoplastycystycznych kompozycji Pieta Mondriana. Nasycony błękit, loftowa surowość i złote detale kojarzone często ze stylem glamour – wszystko to składa się na zaskakującą i nowoczesną całość. Kolorowe mieszkanie na poznańskich Jeżycach sfotografowała Jaga Kraupe.

Mieszkanie dla fanów gier planszowych – projekt dostosowany do stylu życia

Kolorowe mieszkanie na poznańskich Jeżycach zostało zaprojektowane dla młodej pary. Właściciele większość czasu spędzają w domu – tu pracują i odpoczywają. W związku z tym zdecydowali się na zakup 90-metrowego mieszkania z trzema niezależnymi pokojami – dwa oddzielne biura i sypialnia – które urządzili samodzielnie. Pozostałą część, czyli korytarz, otwartą strefę dzienną łączącą salon z kuchnią oraz dwie łazienki, powierzyli w ręce architektki Aleksandry Wiśniowskiej-Lesiak, która stworzyła projekt łączący funkcjonalność z osobowością.

Z racji na to, iż właściciele są fanami gier planszowych, w części dziennej znalazł się wykonany na zamówienie lity, dębowy stół do gier, wyposażony w podstawki na kubki i dodatkowe nakładane blaty. Z pozoru wygląda on na zwykły stół jadalniany, jednak pod blatem kryje się wyłożone niebieskim aksamitem wnętrze dedykowane grom, co pozwala kontynuować rozgrywki, które nie zawsze można rozstrzygnąć w czasie jednego wieczoru. W projekcie został również uwzględniony wiszący regał na ściance RTV, stworzony, aby pomieścić obszerną kolekcję planszówek.

Kolorowe mieszkanie na poznańskich Jeżycach – malarskie inspiracje w nowoczesnym wydaniu

Jedną z głównych inspiracji architektki z pracowni VISO stały się malarskie kompozycje Pieta Mondriana. Nawiązania do neoplastycyzmu stanowią między innymi czarne linie listew przypodłogowych i detali, prostopadłe formy, a także duże plamy barwne na zabudowach meblowych oraz drzwiach prowadzących do prywatnych pomieszczeń. Zgodnie z pomysłem właścicieli każde drzwi są w innym kolorze. Aranżacyjną bazę stanowią biele i szarości, a prym wiedzie ulubiony kolor właścicieli – niebieski. Pojawia się on w formie szafki RTV, wyspy i frontów zabudowy kuchennej.

Odcieniom błękitu w korytarzu i aneksie towarzyszą niemalże czarne „lastrykowe” płytki Paradyż. W drobnym nakrapianiu można dostrzec niebieskie kamyczki idealnie dopasowane do mebli. Kolor ten powraca również w formie cegiełek od Equipe Ceramicas. W większej, ogólnodostępnej łazience płytki z tej samej kolekcji zestawiono z ciekawym dekorem na podłodze. Druga – prywatna łazienka z wejściem od sypialni – wyróżnia się od reszty mieszkania zmysłowym charakterem. Heksagonalne płytki Equipe Ceramicas w kolorze zgaszonej zieleni subtelnie uzupełniają tu złote detale.

Nieoczywiste zestawienia, niebanalne detale – wyjście z ram jednego stylu

Tym, co sprawia, iż projekt się wyróżnia, są nieoczywiste połączenia – zarówno kolorystyczne, jak i stylistyczne. Inwestorom zależało, aby w mieszkaniu znalazły się odwołania do stylu loftowego, stąd beton, lastryko i tynk dekoracyjny Jeger. Surowym materiałom towarzyszą złote i mosiężne akcesoria, zwykle kojarzone raczej ze stylem glamour. W projekcie poznańskiej pracowni VISO prezentują swoje subtelne i nowoczesne oblicze – nie tylko świetnie komponują się z odcieniami błękitu, ale też wprowadzają powiew świeżości i zaskoczenia.

Rolę biżuterii wnętrz pełni również oprawa oświetleniowa, w której warto wyróżnić złote lampy Nordlux z serii Contina oraz niebieski Flowerpot marki &Tradition, umieszczony nad stołem jadalnianym. Do oryginalnych detali należą także panele sztukateryjne o przekroju zygzaka, przypominające nieco lamele ścienne. Pojawiają się one na tyle wyspy kuchennej oraz ścianie RTV. Dzięki pieczołowicie dobranym detalom kolorowe mieszkanie na poznańskich Jeżycach stanowi spójną i oryginalną całość, która wyraża osobowość młodych właścicieli.

Projekt: VISO Pracownia Projektowa | viso-pracownia.pl
Zdjęcia: Jaga Kraupe | kraupe.myportfolio.com

Idź do oryginalnego materiału