Wyrażanie emocji jest dla nas czymś bardzo naturalnym, po prostu wpisanym w ludzką naturę. Dzieje się tak poprzez to, co mówimy, co wyraża nasza postawa i działanie w reakcji na sytuację, która nas spotyka. Mimo iż jest to rzecz zwykła, wielu ludzi trzymając się sztywnych zasad, skutecznie ukrywa swoje emocje, często wręcz udając, iż one nie istnieją.
Często taką postawę wynosimy z dzieciństwa, gdy rodzice wymagali tego, by dziecko zawsze umiało się zachować, a więc powściągnąć emocje. Inni z kolei okazują je z nadmierną ekspresją, co często odbija się na relacjach z otoczeniem. A ani nadmiar, ani brak działania w wyrażaniu swoich emocji nie jest dobry.
Chęć stałego zachowywania pokerowej twarzy i trzymanie emocji na wodzy powoduje, iż kierujemy się przede wszystkim rozumem, pomijając ich istotną rolę w życiu. Emocje i uczucia są czymś spontanicznym i automatycznym, nie powinny być stale tłumione. Wszyscy irytują się i złoszczą, ale nie każdy wyraża to w konstruktywny sposób oraz odpowiada świadomie na pojawienie się uczucia złości.
Tłumiąc emocje, krzywdzimy się na różne sposoby
Tłumienie w sobie emocji negatywne konsekwencje, co udowodnili badacze. Tłumienie emocji wpływa także na nasze samopoczucie i zdrowie. Ci, którzy stale tłumią w sobie uczucia i nie reagują na nie, mają problemy z szybszym biciem serca, podwyższonym ciśnieniem, nadmierną potliwością, drżeniem dłoni lub problemy ze złapaniem głębokiego oddechu. Zatrzymywanie emocji powoduje napięcie w organizmie, czego skutkiem bóle szyi, kręgosłupa, bóle mięśniowe czy napięcie w okolicy twarzy. Hamując ich wyrażanie narażamy się na wystąpienie wielu psychosomatycznych chorób, takich jak np. wrzody żołądka, nadciśnienie, choroby serca.
Emocje wpływają na nas w ogromnym stopniu. W pewnym momencie możemy być tak przytłoczeni napięciem, które wzrasta, iż dopuścimy do agresywnego wybuchu. Aby móc wyrazić je skutecznie, należy je zaakceptować i wiedzieć jak potraktować ich pojawienie się.
Naucz się wyrażać swoje emocje, dzięki tym 9 krokom
1. Wykryj emocje
Gdy coś się dzieje w twoim życiu i reagujesz na dany impuls, powinnaś zadać sobie pytanie co czujesz i co doświadczasz? Powinnaś rozpoznać, jaka jest tego przyczyna i dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej.
2. Rozpoznaj emocje
Gdy zauważysz to, co siedzi w tobie, powinnaś przeanalizować i połączyć emocje z twoim samopoczuciem i zachowaniem. Emocje powinny znaleźć ujście w zachowaniu, w impulsach, które wysyłasz na zewnątrz.
3. Zwróć uwagę na reakcję organizmu
Emocje są trudne do kontrolowania, szczególnie gdy w danym natężeniu pojawiają się pierwszy raz. Gdy dzieje się coś, co cię niepokoi, zwróć uwagę na to, co się z tobą dzieje.
4. Reaguj w danej sytuacji
Nie chodzi o to, żeby się powstrzymywać od działania, ale by w razie zaistnienia reakcji nieodpowiedniej, umieć ją odpowiednio zmodyfikować. Informuj o uczuciach, jakie wywołuje w tobie np. irytujące zachowanie drugiej osoby.
5. Wyraź swoje emocje w sposób prawidłowy
Rozumiejąc co się z tobą dzieje, łatwiej poradzisz sobie ze zrównoważonym wyrażaniem emocji. jeżeli mimo udzielenia informacji, ktoś nie zmienia zachowania, to zakomunikuj to po raz drugi, bardziej stanowczo i zdecydowanie.
6. Bądź uczciwa wobec siebie
Jeśli jesteś rozdrażniona, zirytowana i zła, unikaj ostrej konfrontacji, ale nie musisz udawać, iż czujesz się fantastycznie, gdy tak nie jest. To, co czujesz i to, co robisz, powinno wynikać z siebie nawzajem.
7. Wybierz najlepszy czas na konfrontację
Żale czy pretensje wobec przyjaciółki wyciągnięte na forum ogólnym, nie przyniosą niczego dobrego. Wybieraj taki czas i miejsce na rozmowę, by nikt wam nie przeszkadzał i była ona naprawdę konstruktywna. Zorientuj się w tym, co chcesz powiedzieć i jaki cel osiągnąć, nie działaj na oślep.
8. Komunikuj się w jasny sposób
Umiejętność jasnego przestawiania swoich potrzeb czy uczuć jest bardzo ważna. Zwróć uwagę nie tylko na to, co mówisz, ale jakie sygnały wysyła twoje ciało. Przyjemny ton podczas rozmowy, aktywne słuchanie, kontakt wzrokowy i korzystanie z prostych zwrotów, takich jak „obawiam się tego” pomoże uniknąć sytuacji niezrozumienia tego, co cię gnębi.
9. Użyj ciała, by podkreślić przekaz
Nie musisz krzyczeć, żeby ktoś zwrócił na ciebie szczególną uwagę. Gdy mówisz o tym, iż jesteś zestresowana, połóż rękę na sercu, na głowie lub na brzuchu. To w jasny sposób podkreśla fakt, iż doświadczasz nieprzyjemnych uczuć i chciałbyś je z siebie zrzucić.
Oczywiście nie wszystkie uczucia musisz wyrażać. Gdy jesteś rozbita lub odczuwasz smutek, nie musisz „rozbierać” tego na części. Po prostu pozwól sobie na ich spokojne przeżycie i zaakceptuj jako część siebie. Poczuj dyskomfort i pamiętaj, iż jesteś żyjącą osobą, która ma prawo nosić w sobie te uczucia. Emocje są naturalne i nie musisz walczyć z nimi. Relaksuj się, znajdź coś co zajmie twój umysł i pozwoli nie tyle je stłumić, co oderwać się od nich i wyciszyć.
źródło: exploringyourmind.com, wiecjestem.us.edu.pl