8 stron i aplikacji dla cyfrowych nomadów

uzdalnieni.pl 9 miesięcy temu

Cyfrowy nomadyzm to zjawisko na tyle duże, iż istnieje wiele dedykowanych mu stron i aplikacji, gdzie społeczność podróżujących pracowników zdalnych wymienia się informacjami. Gdzie sprawdzić, które miasto na świecie będzie idealne na początek przygody z życiem cyfrowego nomady? Jak znaleźć fajną kawiarnię do pracy i odpowiadającą nam przestrzeń coworkingową? Skąd mam wiedzieć, jak szybki jest internet w hotelu, do którego jadę? Zbieramy dla Was praktyczne aplikacje i platformy, które ułatwią życie cyfrowym nomadom.

Nomad List

Strona dla społeczności cyfrowych nomadów istniejąca od 2014 roku, założona podczas pobytu na Bali przez młodego digital nomada – Pietera Levelsa (piszemy o nim więcej TUTAJ). Podstawową funkcjonalnością strony jest ocena i wymiana informacji na temat poszczególnych miejscowości na świecie pod kątem pracy zdalnej. Ze strony dowiemy się, jakie są średnie koszty życia, prędkość internetu czy jakość powietrza w danym mieście. Oceniane są też one w takich kategoriach jak: dostęp do darmowego Wi-Fi, znajomość angielskiego wśród lokalsów, poziom szpitali, bezpieczeństwo, rasizm, wolność słowa, przyjazność kobietom czy osobom LGBTQ+. Na podstawie ocen społeczności powstaje stale zmieniający się ranking najlepszych miast dla cyfrowych nomadów. Pierwsza trójka to teraz Canggu na Bali, Bangkok oraz Lizbona (wysokie, dziesiąte miejsce zajmuje w tej chwili Warszawa!). Liczba miast w rankingu to ponad tysiąc, społeczność liczy ponad 10 tysięcy osób. Strona rozbudowuje się stale o nowe funkcjonalności, jak platforma do umawiania się na spotkania czy aplikacja randkowa dla nomadów (dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników). Rejestracja jest płatna (jednorazowo 159,98 USD, w tej chwili promocja 79,99 USD), z rankingu miast, profili poszczególnych lokacji czy innych informacji na stronie można jednak skorzystać za darmo.

Coworker

Kolejna strona do wymiany informacji i opinii dla cyfrowych nomadów, tym razem dotycząca miejsc do coworkingu. Coworkingi, czyli przestrzenie biurowe, które można wynająć do pracy indywidualnej lub grupowej, to prężnie rozwijająca się w tej chwili branża. Miejsca takie można wynająć na dzień, tydzień lub miesiąc, często z dostępem do podstawowych sprzętów czy sal konferencyjnych. Cieszą się one dużą popularnością wśród cyfrowych nomadów i są spokojniejszą alternatywą dla kawiarni. Coworkingi na stronie można sortować wedle różnych interesujących nas elementów, jak na przykład cena, czas najmu (dzień, miesiąc, rok), klimatyzacja i ogrzewanie czy typ krzesła (można wybrać opcję choćby biur z hamakami, poduchami czy bosu balls!). Szukać można także pod kątem oferowanych programów mentorskich i inkubatorów, a także organizowanych przez dany coworking wydarzeń integracyjnych, wspólnych lunchów czy aktywności sportowych. W Warszawie można wybierać na stronie wśród 92 przestrzeni coworkingowych, w Krakowie – z 42, we Wrocławiu – z 19. W innych miastach – jak Nowy Jork, Mexico City, Bangkok – coworkingi na Coworkerze liczy się już w setkach, a w bazie jest w sumie ponad 25 tysięcy miejsc.

WorkFrom

Baza zbierająca i oceniająca wszelkie miejsca, z których można pracować zdalnie: kawiarnie, restauracje, coworkingi, hotelowe lobby, lotniska czy parki (chociaż głównie znajdziemy w niej kawiarnie). Użytkownicy dodali do tej pory ponad 16 tysięcy miejsc. Umieszczone są one wygodnie na mapie, wraz ze zdjęciami, oceną, odległością i godzinami otwarcia, a po wejściu na profil danego miejsca poznamy także prędkość internetu, liczbę gniazdek elektrycznych, poziom hałasu, a nawet… hasło do Wi-Fi! Strona idealna dla osób, które lubią pracować z kawiarni i szukają wstępnej orientacji w nowym mieście. Dostęp do strony i rejestracja są darmowe.

WiFi Finder – WiFi Map

Aplikacja traktująca temat jeszcze szerzej – zbiera ona wszelkie miejsca z Wi-Fi i ocenia je pod kątem prędkości internetu. Obok kawiarni, restauracji, placów, parków itp. znajdziemy tu także miejsca noclegowe: hotele, hostele, a także apartamenty wynajmowane na AirBnB. Wszystko to umieszczone jest na czytelnej mapie z ikonką danego typu miejsca, a także kolorem oznaczającym prędkość internetu (zielony – szybki, żółty – średnio szybki, czerwony – wolny). Po kliknięciu na dane miejsce poznamy jego nazwę, a także dowiemy się więcej o prędkości internetu – poznamy wyniki dla downloadu i uploadu, a także znajdziemy ocenę prędkości (znów w systemie trójkolorowym) przy poszczególnych aktywnościach w sieci: sprawdzanie poczty, przeglądanie internetu, gry, oglądanie filmów, rozmowy wideo. By dodawać nowe miejsca, należy zainstalować aplikację SpeedCheck. Największą bazę miejsc stanowią w poszczególnych miastach stanowią w aplikacji zwykle obiekty noclegowe, co jest bardzo praktyczne – można sprawdzić prędkości WiFi przed rezerwacją pobytu.

Prepaid Data SIM Card Wiki

Absolutna klasyka podróżnika! Prepaid Data SIM Card Wiki to kompendium wiedzy o kartach SIM i internecie mobilnym w poszczególnych krajach, niezbędnej dla wszystkich cyfrowego nomady odwiedzającego nowy kraj. Dzięki SIM-kartowej Wikipedii zorientujemy się generalnie na rynku telefonii komórkowej poszczególnych państw, poznamy dostawców usług oraz ich udział w rynku, a choćby liczbę anten każdego z nich. Możemy przeanalizować ofertę i taryfy poszczególnych firm, poznać sposoby doładowywania konta czy kody aktywacyjne poszczególnych usług. Zdobędziemy też wiedzę, gdzie można kupić karty SIM, na jakich zasadach, czy kartę trzeba rejestrować itp. Jednym słowem, z Prepaid Data SIM Card Wiki dowiemy się wszystkiego, co chcieliśmy wiedzieć (a choćby dużo, dużo więcej!) o telefonii komórkowej w danym kraju.

Obi

Aplikacja, którą kiedyś sobie wymarzyłam. Kiedy podróżowałam do nowych miejsc, zawsze chwilę zajmowało mi zorientowanie się, które aplikacje do zamawiania przejazdów, działają w danym mieście. Czasem okazywało się, iż Uber i Bolt, które miałam zainstalowane i które sprawdzałam jako pierwsze, wcale nie są pierwszym wyborem w danym mieście, a o wiele lepszą, tańszą czy popularniejszą opcją jest apka, o której nigdy wcześniej nie słyszałam. W takich sytuacjach z pomocą przyszło mi właśnie Obi, które zbiera oferty poszczególnych aplikacji przejazdowych, a choćby porównuje ich ceny! Dzięki temu zawsze wiem, który przewoźnik ma aktualnie najlepszą cenę na danej trasie. Teraz używam Obi zawsze i wszędzie, nie tylko w nowych miejscach, właśnie do znajdowania najtańszych przejazdów.

World Time Buddy

Strona, która pozwoli połapać się w strefach czasowych – szczególnie przydatna, gdy pracujemy w zespole, w którym poszczególne osoby pracują z różnych miejsc na świecie. Oczywiście – można sobie po prostu wygooglować aktualny czas w danym miejscu, ale co jeżeli próbujemy ustawić godzinę spotkania? Jak gwałtownie zorientować się, jak wybrać godzinę na calla, która byłaby korzystna dla osób przebywających w Polsce, na Wyspach Kanaryjskich, w Nowym Jorku i w Meksyku? Time Buddy w wersji darmowej pozwala dodać cztery strefy czasowe i sprawdzić, która godzina będzie w poszczególnych miejscach w tym samym czasie. Wszystko bardzo prosto i przejrzyście.

Meetup

I coś na czas wolny. Meetup to platforma łączących ludzi szukających towarzystwa do wspólnego spędzania czasu w interesujący sposób. Dzięki stronie można poznać osoby o podobnym hobby, przebywające w danym miejscu na świecie, co dla cyfrowych nomadów – często zmieniających miejsce pobytu – jest świetnym sposobem na poznanie nowych osób i zorganizowanie czasu po pracy. Dzięki Meetup można umówić się na wspólny trekking, grę w siatkówkę czy wycieczkę za miasto, ale też wybrać się na konferencję, networking, kurs UX/UI czy warsztaty wystąpień publicznych. Joga, lekcje tańca, wymiany językowe, kluby książki, wspólne wyjścia do galerii – na Meetup znaleźć można przeróżne wydarzenia i aktywności. Platforma działa już od 2002 roku, ma 60 milionów zarejestrowanych użytkowników, działa w 193 krajach i 10 tysiącach miast. Rejestracja i dostęp dla korzystających jest darmowy, płatny dostęp jest jedynie dla organizatorów wydarzeń.

Idź do oryginalnego materiału