Część produktów spożywczych, które kupujemy, spożywamy na surowo, inne podajemy specjalnej obróbce, zanim te trafią do naszych żołądków. Powodów jest kilka: walory smakowe, wizualne, a przede wszystkim zdrowotne. Doskonałym przykładem są w tym przypadku pomidory. Podczas gdy wiele osób spożywa je na surowo, okazuje się, iż są lepszym wyborem dla naszego żołądka, gdy te zostaną wcześniej ugotowane.
Produktów spożywczych, które zmieniają swoje adekwatności w zależności od sposobu ich przygotowania, jest znacznie więcej…
8 produktów spożywczych, które po odpowiedniej obróbce zmieniają swoje adekwatności
#1 Banany
Wielu dietetyków zgodnie uważa, iż jeżeli zmagamy się z cukrzycą, lepiej jeść banany, które są mniej dojrzałe. Dlaczego? Kiedy banan dojrzewa, skrobia zaczyna zmieniać się w cukier, a ten jak wiadomo powinien być kontrolowany przez osoby zmagające się z cukrzycą. Z drugiej strony niedojrzałe banany mają nieco inne adekwatności. Są przede wszystkim trudniejsze do strawienia.
#2 Grzyby
Choć po obróbce termicznej grzyby tracą na zawartości witaminy B, istnieje wiele korzyści, które niesie za sobą obróbka termiczna grzybów. Przede wszystkim surowe grzyby są jak gąbka, która może wchłaniać różnego rodzaju toksyny – obróbka termiczna pozwoli się z nimi uporać. Idąc dalej, gotowanie zwiększa ilość przeciwutleniaczy znajdujących się w grzybach, których nasz organizm tak bardzo potrzebuje. W celu obróbki termicznej grzybów zaleca się przede wszystkim ich grillowanie.
#3 Pomidory
O pomidorach wspomnieliśmy już na początku tego artykułu. Wielu z nas przywykło do jedzenia pomidorów w surowej postaci. Oczywiście, są one bogate w witaminę C. Nie mniej jednak wielu ekspertów zgodnie uważa, iż po ugotowaniu pomidorów znacznie zwiększają one swój poziom likopenu – przeciwutleniacza, który m.in. zmniejsza ryzyko zawału serca i rozwoju nowotworów, w tym raka prostaty i szyjki macicy. Ponadto gotowanie pomidorów wpływa na strukturę zawartego w nich błonnikach, dzięki czemu stają się one łatwiejsze do strawienia.
#4 Marchewki
Marchewki będą miały wyższy poziom wartościowych dla naszego zdrowia składników odżywczych po ugotowaniu – jeszcze więcej beta-karotenu. Należy pamiętać o tym, aby gotować obrane (nieposiekane) marchewki, dzięki czemu podwoimy, a choćby potroimy jej przeciwutleniającą moc.
#5 Szpinak
Szpinak jest pełen wartościowych składników odżywczych. Jest przede wszystkim doskonałym źródłem wapnia i żelaza. Okazuje się jednak, iż kiedy ugotujemy szpinak, nasz organizm wchłonie jeszcze więcej minerałów. Dzieje się tak, ponieważ szpinak jest obciążony kwasem szczawiowym, który blokuje wchłanianie wapnia i żelaza. Podczas gotowania szpinaku pierwiastek ten się rozkłada, w wyniku czego możemy uzyskać jeszcze więcej korzyści zdrowotnych.
#6 Ser
Ser jest doskonałym źródłem białka. Oczywiście, każdy rodzaj sera będzie niósł za sobą różne adekwatności zdrowotne. I tak oto mozzarella będzie miała mniej sodu i kalorii niż zdecydowana większość innych serów. jeżeli jesteśmy już przy mozzarelli to warto wiedzieć, iż zawiera ona także bakterie, które działają niczym probiotyki i wpływają korzystnie na zdrowie naszych jelit i układu odpornościowego. Dla porównania ser pleśniowy zawiera więcej wapnia niż większość innych serów. Wniosek? Ser serowi nierówny.
#7 Chleb
Czy wiesz, iż chleb tostowy charakteryzuje się niższym indeksem glikemicznym, dlatego też jest lepszą opcją dla diabetyków? Indeks glikemicznypozwala sklasyfikować żywność na podstawie jej wpływu na poziom glukozy we krwi w 2-3 godziny po ich spożyciu. Chleb na zakwasie z kolei zawiera wyższy poziom przeciwutleniaczy i kwasu foliowego niż inne rodzaje pieczywa. Ma także niższy poziom fitynianów, co przekłada się na łatwiejsze wchłanianie składników odżywczych przez organizm.
#8 Buraki
W pewnym badaniu, w którym wzięło udział 68 osób z wysokim ciśnieniem krwi, oceniano wpływ picia 250 mililitrów soku z buraków dziennie na zdrowie badanych.Wyniki były imponujące, bowiem ciśnienie krwi badanych znacznie spadło. Warto przy tym zaznaczyć, iż gotowane buraki są łatwiejsze do strawienia.