7 ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk #32

7zdjeczgdanska.pl 1 tydzień temu

Cześć Przyjaciele!

Pod koniec 2018 roku, wpadłem na pomysł wpisu, który w rezultacie okazał się serią artykułów na temat ulic, pokazujących jak ciekawym miastem jest Gdańsk. Jest to jedna z lepiej wyświetlanych serii wpisów na tym blogu.

Dla przypomnienia: Na przykładzie siedmiu wybranych przeze mnie ulic w Gdańsku, chciałbym pokazać jak fascynujące, różnorodne i interesujące jest nasze miasto. Jak szerokim spektrum obrazów, skojarzeń i krajobrazów dysponuje.

ZEBRAŁEM KOLEJNE, TRZYDZIESTE DRUGIE JUŻ ZESTAWIENIE SIEDMIU GDAŃSKICH ULIC, CHCĄC UDOWODNIĆ WAM W JAK CIEKAWYM I WSZECHSTRONNYM MIEŚCIE ŻYJEMY.

Zapraszam do lektury i zdjęć!

1. Ulica Wielkie Młyny – Stare Miasto (Historyczne Śródmieście)

Wielkie Młyny są króciutką, ale położoną w NIESAMOWITYM miejscu uliczką. Mało kto zdaje sobie sprawę, iż idąc ulicą Rajską w kierunku Głównego Miasta, w pewnym momencie, na niedługim odcinku, idzie ulicą Wielkie Młyny. Owa uliczka (zdrobnienie ze względu na długość), ulokowana jest na wysokości dwóch wysokiej klasy zabytków – Wielkiego Młyna i Kościoła Św. Katarzyny. Sąsiedztwo charakterystycznej bryły Wielkiego Młyna i masywnej, nakrytej finezyjnym barokowym hełmem wieży Kościoła Św. Katarzyny pokazuje MOC Gdańska i jego zabytków.

2. Ulica Worcella – Chełm

Ulica Worcella na Starym Chełmie biegnie od skrzyżowania z ulicami Styp-Rekowskiego, Odrzańską i Chałubińskiego do skrzyżowania z ulicami Cienistą i Zamiejską. Charakteryzuje się blokami z lat 40-tych (osiedle robotnicze) i sporą ilością zieleni. Dwupiętrowy budynki z dwuspadowymi dachami wraz z ogródkami wprowadzają miłą osiedlową atmosferę. w tej chwili nosi imię Stanisława Worcella (1799-1857), upamiętniając działacza politycznego i publicystę, natomiast wcześniej zwała się Scheerstrasse, na pamiątkę wiceadmirała niemieckiego Reinharda Scheera (1863–1928).

3. Ulica Motławska – Wyspa Spichrzów (Historyczne Śródmieście)

Ulica Motławska biegnie nad Nową Motławą (o tym świadczy jej dawna nazwa – An der Neuen Mottlau) we wschodniej części Wyspy Spichrzów. Zlokalizowana tuż obok bulwaru spacerowego, zapewnia widok na rzekę, mariną, współczesną zabudowę Szafarni oraz zabytkowy spichlerz Nowa Pakownia (obecnie Hotel Gdańsk). Wzdłuż ulicy ciągnie się świeża, niedawno odkryta z rusztowań pierzeja budynków, których elewacje mają poniekąd nawiązywać do spichlerzy, które stały tutaj przed wojną. Sądzę, iż kolejnego lata (w 2025 roku) po otwarciu się restauracji i wystawieniu ogródków gastronomicznych, ulica Motławska stanie się kolejną modną i gwarną przestrzenią w Gdańsku.

4. Ulica Tarasy – Siedlce

Ulica Tarasy leży między ulicami: Kartuską i Zakopiańską. Jadąc ulicą Kartuską mało kto zdaje sobie sprawę, iż tuż obok kryje się takie miejsce. Ulica Tarasy otoczona jest bowiem ceglanymi budynkami mieszkalnymi z okresu 20-lecia międzywojennego. Osiedle zaprojektował architekta Bruno Bahr. Połączenie czerwieni cegieł i gęstej zielnie, zawsze budzi miłe odczucia.

5. Ulica Radiowa – Matarnia

Ulica Radiowa zlokalizowana jest w dzielnicy Matarnia, na osiedlu Klukowo, na zachodnim skraju miasta. Rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Radarową i ciągnie się do granicy Gdańska. Dopiero w 1973 roku okoliczne tereny włączono w granice miasta. Przez długi czas (po części do dzisiaj) zachował się podmiejski, wiejski wręcz krajobraz. Mimo wszystko bliskość lotniska i oddech dużego miasta sprawia, iż coraz więcej się tutaj buduje. Taki jest właśnie pejzaż ulicy Radiowej – z jednej strony podmiejski, z drugiej “miejskie macki” zaczynają być coraz bardziej odczuwalne.

6. Ulica Władysława Raatza – Osowa

Ulica Władysława Raatza położona jest w południowej części Osowej. Patron ulicy – nauczyciel, wychowawca, społecznik – był mocno związany z Osową, na długo przed jej dołączeniem do Gdańska. Pejzaż ulicy jest typowy dla miejsc położonym z dala od zurbanizowanych dzielnic. Duże połacie wolnego terenu, kilka budowanych domów, siedziby różnych firm, w oddali gęściej zabudowana część Osowej. Przy ulicy Władysława Raatza znajduje się jeden ze zbiorników retencyjnych, niewątpliwie umilający wędrowanie w tej części miasta.

7. Ulica Hirszfelda – Chełm

I na koniec mam dla Was ulicę Hirszfelda na Starym Chełmie. Biegnie ona od skrzyżowania z ulicą Stoczniowców do styku z ulicą Odrzańską. Z jednej strony stare domy z cegły, z drugiej teren Kościoła Podwyższenia Krzyża (w tym Cmentarz Katolicki Stary) i bujna ściana zieleni. Sięgając do głębszej historii, ulica ta nosiła nazwę Klasztornej. Wówczas to tereny na południe od niej były Klasztorną Łąką, zaś na północ zlokalizowany był klasztor Reformatów z Kościołem Św. Antoniego z Padwy.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Oglądajcie Gdańsk przez pryzmat różnych ulic. Poznawajcie jego różnorodność, cieszcie, ciekawcie, odkrywajcie. Gdańsk jest ciekawszy niż nam się wydaje.

Jestem bardzo zadowolony, iż mimo, iż to już TRZYDZIESTE DRUGIE zestawienie siedmiu ulic, wciąż mogę znaleźć takie ulice, które pokazują jak ciekawym miastem jest Gdańsk. A powyższe dobitnie o tym świadczą!

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę Dziękuję!

Zachęcam do lajkowania i obserwowania mojej strony 7 zdjęć z Gdańska (klik) na facebook’u oraz obserwowania profilu

na instagramie. Gdyż właśnie tam udostępniam każdy nowy wpis z bloga oraz każdego dnia dziele swoim spojrzeniem na Gdańsk.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

Idź do oryginalnego materiału