7 powodów przez które nie możesz przestać podjadać. Pomożemy Ci się z tym uporać!

5mindlazdrowia.pl 1 rok temu

Chciałbyś schudnąć, ale cały czas jedzenie staje Ci na drodze? Skąd my to znamy. prawdopodobnie jesteś świadomy tego, iż aby pozbyć się nadmiaru kilogramów musisz spożywać mniej kalorii. Jest to główny czynnik , który należy wziąć pod uwagę podczas odchudzania. W takim wypadku trzeba po prostu jeść mnie, ale w tym przypadku łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Ciągły głód towarzyszący w procesie odchudzania nie ułatwia tego zadania. Kiedy nieustannie masz na coś ochotę, albo mimo jedzenia nie czujesz się pełni, trudno oprzeć się pokusie podjadania.

Jednak czy to musi tak wyglądać? Oczywiście, iż NIE!

Dziś przedstawimy powody przez które możesz mieć problemy z regulacją uczucia głodu i sytości, oraz proste rozwiązania, które pomogą Ci to naprawić…

1# Jesz za mało

źródło: canva

Jedzenie więcej niekoniecznie przeszkodzi ci w osiągnięciu celów związanych z utratą wagi – mówi Eli Brecher, dietetyk i założyciel firmy Eli Brecher Nutrition.

Hormon głodu, czyli grelina jest wytwarzany wtedy, gdy nasz żołądek jest pusty. W ten sposób informuje mózg, iż nadszedł czas jedzenia. Gdy doprowadzisz do sytuacji, w której nie będziesz dostarczać odpowiedniej ilości pożywienia, hormon ten przez cały czas będzie wytwarzany. Co w konsekwencji spowoduje, iż mózg będzie stale poszukiwał pożywienia.

Jak temu zapobiec?

Jedz zbilansowane posiłki i słuchaj sygnałów głodu. Staraj się, aby te były sycące na tyle, być w spokoju doczekał następnego. Spróbuj greckiego jogurtu, płatków owsianych i owoców lub jajek na grzance z łososiem.

2# Pomijasz posiłki

źródło: canva

Aby skutecznie radzić sobie z apetytem na przekąski, niezwykle ważne jest upewnienie się, iż spożywasz przynajmniej trzy posiłki dziennie, które zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje Twój organizm – mówi Jess Hillard, dietetyk w firmie Warrior Supplements.

Mowa o węglowodanach, tłuszczach i białkach. Gdy pomijasz posiłki w kluczowych momentach dnia, Twoje ciało będzie miało trudności z ustabilizowaniem poziomu cukru we krwi i wciąż będziesz odczuwać głód.

Jak temu zapobiec?

Ustal pory posiłków, tak abyś miał możliwość zjeść w spokoju. Nie musisz być to śniadanie od razu po przebudzeniu. Jednak postaraj się, aby pierwszy posiłek zjeść rano, po południu obiad i pod wieczór kolację. Według nas to minimum.

3# Za mało się ruszasz

źródło: canva

Jedzenie to jedno, ale ruch również odgrywa znaczącą rolę w regulacji uczucia głodu i sytości.

Regularne ćwiczenia są niezbędne dla zdrowej rutyny, więc znajdź trening lub zajęcia, które lubisz i staraj się ich trzymać. – tłumaczy ekspertka

Nie musi być to ciężki trening na siłowni, wystarczy zwykły spacer. Spróbuj codziennie poświęcić określoną ilość czasu w ruch.

4# Za mało śpisz

źródło: canva

Kiedy organizm jest pozbawiony snu, wzrasta produkcja greliny, przez co czujemy się bardziej głodni. Tymczasem produkcja leptyny (hormonu sytości) spada, co jeszcze bardziej zwiększa prawdopodobieństwo przejadania się — wyjaśnia Eli.

Według ekspertów zdrowa ilość snu to 7-8h. Dzięki temu będziesz lepiej kontrolować swój apetyt.

Jak wprowadzić to w życie?

W procesie odchudzania skup się na zmianie stylu życia, a nie jedynie na jedzeniu mniejszej ilości kalorii. W życiu chodzi o równowagę. Gdy zadbasz o zdrowe posiłki oraz ruch, jakość Twojego snu również się poprawi.

Aby łatwiej Ci się zasypiało zrezygnuj z kofeiny po porze obiadowej. Natomiast aktywność fizyczna pomoże Ci regulować naturalny zegar biologiczny organizmu.

5# Nudzisz się

źródło: canva

Przez większość czasu choćby nie jesteśmy głodni tych przekąsek, mimo to, odbywamy niekończące się podróże do lodówki z braku innego zajęcia — mówi Jess.

Warto znaleźć sobie jakieś zajęcie, które spowoduje, iż nie będziesz umilać sobie dnia przekąskami. Może zaangażuj się w łamigłówkę sudoku lub kolorowankę dla dorosłych, aby zachować aktywność umysłu. To dobry czas na znalezienie nowego hobby.

Polecamy również nie trzymać w domu, jedzenia które będzie Cię kusić. Nie masz w pobliżu chipsów, ciastek czy batonów to po prostu ich nie zjesz, tyle.

6# Masz wahania cukru we krwi

źródło: canva

Kiedy jemy głównie posiłki lub przekąski na bazie węglowodanów/cukru, może to spowodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, a niedługo potem gwałtowny spadek – mówi Eli i dodaje – Spadek poziomu cukru we krwi może sprawić, iż poczujemy się„ głodni ”i, iż sięgniemy po paczkę z herbatnikami, utrwalając cykl.

Jak temu zapobiec?

Zadbaj o odpowiednią kompozycje posiłków. Warto by na twoim talerzu znalazły się również produkty bogate w białko i tłuszcze. Zamiast kromki białego chleba z dżemem, sięgnij po pełnoziarnisty chleb z masłem orzechowym bez dodatku cukru.

7# Jesteś w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego

źródło: canva

To nie usprawiedliwienie, ale fakt. W przypadku kobiet, u których poziom hormonów zmienia się bardzo gwałtownie w zależności od dnia cyklu, różnego rodzaju zachcianki są normalnością.

Faza lutealna cyklu miesięcznego występuje około tygodnia przed terminem miesiączki. Zachcianki są znacznie częstsze w tym okresie miesiąca, co uważa się za spowodowane wzrostem hormonu progesteronu – mówi Eli.

Co wtedy?

Słuchaj swojego ciała i podejmuj mądre decyzje. jeżeli masz ochotę na kostkę czekolady to po porostu ją zjedź. Równowaga i umiar są kluczowe.

Idź do oryginalnego materiału