Cześć Przyjaciele!
W niniejszym artykule przedstawiam przykładowe piękne miejsca w Gdańsku, dostępne dla niepełnosprawnych ruchowo. Każdy ma bowiem prawo do odkrywania uroków grodu nad Motławą, natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę, które miejsca można na spokojnie przemierzać np. na wózku inwalidzkim, nie napotykając na przeszkody.
Wychodzę Wam naprzeciw, opisując siedem takich miejsc. Do każdego z nich jesteście w stanie dojechać komunikacją miejską bądź samochodem. Wybrałem takie lokacje, aby osoby niepełnosprawne ruchowo, w celu odkrywania widoków, mogły sobie same poradzić.
Zapraszam serdecznie do zestawienia!
1. Jezioro Borowe
Znane jako “Pusty Staw” jezioro na Stogach jest jednym z tych miejsc, które dają poczuć naturę w jej najpiękniejszej postaci. Ukryte w lesie, choć położone blisko ulicy, oferuje pełne harmonii pejzaże i spokój, a to tylko 20 minut tramwajem z centrum.
Wokół jeziora poprowadzona jest wygodna alejka, zatem każdy ma możliwość zrobienia małej pętli i uchwycenia najładniejszych widoków. Z centrum miasta na Stogi dotrzecie tramwajem (8, 9) lub autobusem (111). Wybierając samochód, możecie zaparkować przy Lidlu, tuż obok jeziora.
2. Park Reagana i nadmorska promenada
Park Reagana to największy z gdańskich parków, oferujący grubo ponad 100 ha pełnej piękna przestrzeni. Kilometry ścieżek, polanki, stawy, pomosty, zapewniają miłe dla oka krajobrazy. Bardzo łatwo jest dostać się z parku na nadmorską promenadę, która również jest dostępna dla wszystkich.
W okolice Parku Reagana dojedziecie kilkoma liniami autobusowymi, natomiast jeżeli chcielibyście zrobić to z centrum miasta, musielibyście wybrać linię numer 199. Z kolei auto można zostawić na parkingu znajdującym się na przedłużeniu Al. Jana Pawła II.
3. Promenada przy Szańcu Zachodnim w Nowym Porcie
Nabrzeże Zbożowe w Nowym Porcie to miejsce oferujące szeroki i wygodny deptak z widokiem na Twierdze Wisłoujście oraz portową odsłonę miasta. Łatwo dostępny zarówno od strony ulicy Starowiślnej, jak i Na Zaspę. W okolice promenady dotrzecie autobusem (148) bądź tramwajem (5, 10).
4. Park Oliwski
Park Oliwski jest najpiękniejszym parkiem w Gdańsku i generalnie jednym z ładniejszych i wartościowszych miejsc w naszym mieście. W zdecydowanej większości dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo, co pozwala na oglądanie świetnych zielonych perspektyw. Najlepiej skorzystać z głównego wejścia, znajdującego się przy ulicy Opata Jacka Rybińskiego, przejść bindażami, aleją lipową, sprawdzić groty szeptów i spojrzeć na Pałac Opatów.
W okolice Parku Oliwskiego dojedziecie tramwajem z centrum miasta (linie 6 i 12).
5. Bulwar na Westerplatte
Miejsce doskonałe do oglądania zachodów słońca, z widokiem na morze, plażę i falochron z latarnią – oto bulwar na Westerplatte. Co najważniejsze, ten świetny trakt jest dostępny dla niepełnosprawnych. Najlepiej będzie wjechać Wam na bulwar na wysokości Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego. Na Westerplatte dojedziecie autobusem (106, 138).
6. Dolina Potoku Oruńskiego i Park Oruński
Trasa spacerowa z góry na dół, a więc przez Dolinę Potoku Oruńskiego i Park Oruński. Zaczynając od okolicy pętli tramwajowej Łostowice Świętokrzyska, kończąc przy ulicy Raduńskiej, mamy świetną, równą i widokową drogę, dostępną dla niepełnosprawnych ruchowo. Zachęcam do zajrzenia tutaj właśnie jesienią. Do pętli “Łostowice Świętokrzyska” dojedziecie tramwajem (3, 6, 7)
7. Dolne Miasto
Dolne Miasto jest ciekawą alternatywą dla znanego każdemu Głównego Miasta. Położone w południowo-wschodniej części Historycznego Śródmieścia, posiada oryginalną kamieniczną zabudowę i kilka innych, jakże ciekawych zabytków. Dzielnica jest dostępna dla osób niepełnosprawnych dzięki naziemnemu przejściu dla pieszych, tuż obok przystanku tramwajowego “Akademia Muzyczna” (tramwaje 8 i 9).
Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Wierzę, iż powyższe miejsca pozwolą Wam, osobom niepełnosprawnym ruchowo, poznać lepiej Gdańsk. Takie jest założenie i na tym mi zależy.