Cześć Przyjaciele!
Witam Was serdecznie w kolejnym artykule, w którym pokażę Wam siedem interesujących, ładnych i wspaniałych miejsc w Gdańsku. To już dziewięćset dziewiętnasty wpis na blogu i nie zamierzam się zatrzymywać!
Dzisiaj zabieram Was do siedmiu miejsc w Gdańsku, którymi możecie w pozytywny sposób zaskoczyć swoich bliskich. Mam na myśli osoby spoza Gdańska (nawet z Gdyni, które w Gdańsku rzadko bywają) bądź mieszkające w grodzie nad Motławą, ale słabo znające miasto.
Pamiętajcie, iż miejska przestrzeń może być świetnym tłem dla Waszych relacji. Znajomość miasta zaś i jego niestandardowych zakamarków pozwoli zaimponować na randce, jak również zorganizować fajny weekend rodzince, która do Was przyjeżdża.
To DRUGA odsłona 7 miejsc w Gdańsku, którymi zaskoczysz swoich bliskich. Pierwszą znajdziesz poniżej:
- 7 miejsc w Gdańsku, którymi zaskoczysz swoich bliskich, przyjaciół i znajomych
Zapraszam serdecznie do lektury i inspiracji
1. Piwnica Romańska
Piwnica Romańska jest pozostałością po XIII-wiecznym Klasztorze Dominikanów. Odkryto to miejsce kilkanaście lat temu, zaś w 2014 roku zostało udostępnione zwiedzającym. Piwnica Romańska jest oddziałem Gdańskiego Muzeum Archeologicznego.
Piwnica Romańska nie jest w Gdańsku muzeum pierwszego wyboru, a warto się tam wybrać. To najstarsze zachowane wnętrze w stolicy województwa Pomorskiego, które pełniło funkcję jadalni i kuchni. Zwróćcie uwagę na iluminowane ceglane sklepienia. Co ciekawe, zobaczycie tam również pochodzące z XVI/XVII wieku tzw. ossuarium, czyli miejsce składowania kości zmarłych.
A to wszystko w ścisłym centrum miasta. Wejście do piwnicy znajdziecie między Halą Targową a Kościołem Św. Mikołaja, od strony ulicy Pańskiej.
2. Punkt widokowy na Kościele Św. Katarzyny
W wieży Kościoła Św. Katarzyny na Starym Mieście, mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej. Zwiedza się je po drodze na punkt widokowy, zatem warto rzucić okiem na wspaniałe mechanizmy zegarów wieżowych. Z tarasu widokowego, roztacza się GENIALNA panorama miasta. Moim zdaniem najlepsza, licząc wszystkie tego typu miejsca.
Przede wszystkim, najlepszy widok na Główne Miasto, poza tym Wielki Młyn i Kanał Raduni, tereny stoczniowe i wiele więcej.
Bilet wstępu kosztuje 16 zł, a Kościół Św. Katarzyny naprzeciw Wielkiego Młynu (w którym kupicie bilety!), przy ulicy Profesorskiej 3.
3. Park i muzeum przy Uniwersytecie Gdańskim
Na terenie kampusu UG, między budynkami, kilka ładnych lat temu założono park. Powstało przyjemne miejsce z możliwością odpoczynku wśród uczelnianych wydziałów i rosnących w okolicy jak grzyby po deszczu biurowcach. Z resztą, oglądanie chociażby Olivii Star z tej perspektywy robi wrażenie! Park jest świetny nie tylko ze względu na możliwość przycupnięcia i kojącej zieleni wśród zgiełku miasta. Bowiem miejsce uczy botaniki i geologii. Mamy tutaj roślinność wysokogórską, słodkowodną, głazy narzutowe czy różne rodzaje kamieni.
Po spacerze w parku, możecie wstąpić do Muzeum Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji. Powiem szczerze, iż sam jeszcze w nim nie byłem, ale czytając opis wystawy, uważam, iż to bardzo interesujące miejsce. Warunki zwiedzania macie opisane TUTAJ.
4. Wieża Nabieżnikowa
Wieża Nabieżnikowa do lat 70-tych XX wieku służyła do naprowadzania lądujących samolotów na lotnisku we Wrzeszczu (obecnie Zaspa). w tej chwili nie pełni żadnej funkcji, ale… jest ŚWIETNYM punktem widokowym dla odważnych. Wieża ma 20 metrów wysokości, a na górę można wejść po obudowanej drabinie.
Co istotne, wejście może być niebezpieczne i jeżeli już ktoś się na to decyduje, robi to na własną odpowiedzialność.
Mimo wszystko sporo osób na owej wieży było, w tym i ja, a widoki jakie się z niej rozpościerają, radują serce każdego miejskiego świra. Widać dużą połać miasta, Zatokę Gdańską, a to wszystko z perspektywy koron drzew.
5. Najwyższy punkt Gdańska
Najwyższy punkt w Gdańsku znajduje się w Osowej, przy granicy z Gdynią. Teren osiąga w tym miejscu 180,1 metra n.p.m. a zwie się Studencką Górą. Dojazd do Osowej i dojście do owego miejsca zajmuje trochę czasu, ale jeżeli już się na to zdecydujecie, nie będziecie żałować.
Pejzaż z położonym w dolinie Jeziorem Wysockim jest genialny! Nie trzeba wyjeżdżać z Gdańska, aby zobaczyć krajobraz typowy dla Kaszub.
6. Mierzeja Messyńska
Mierzeja Messyńska to pas wydm oddzielający Jezioro Ptasi Raj od Zatoki Gdańskiej w zachodniej części Wyspy Sobieszewskiej. Po mierzei nie wolno spacerować, ale już samo podejście plażą w okolice Jeziora Ptasi Raj oraz widok z jednego z domków widokowych w rezerwacie Ptasi Raj pozwala poczuć naturalny urok tego miejsca.
Miasto kojarzymy głównie z zabudową, w tym zabytkami, hałasem i gęsto zaludnionymi obszarami, tymczasem zabierając kogoś w takie miejsce jak Mierzeja Messyńska pokażesz, iż Gdańsk to również miejsca ciche i odosobnione, a zarazem przepiękne.
7. Kościół Św. Walentego
Kościół Św. Walentego wznieśli cystersi na przełomie XIV i XV wieku. Niepozorna, acz urokliwa świątynia stoi w miejscu, dookoła którego każdego dnia porusza się mnóstwo osób. Mamy przecież tuż obok Obwodnicę Trójmiasta, ulicę Słowackiego oraz linię Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Jednocześnie ona sama pozostaje przez wielu z nas nieodkryta, ciesząc przypadkowych przechodniów. Zabierając swoich bliskich w takie miejsce niewątpliwie ich zaskoczycie.
Kilka (ważnych) słów na koniec
Dziękuję Wam za uwagę, wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Jak wspomniałem na początku, na stronie jest ich ponad dziewięć stówek, więc nie ograniczajcie się do jednego. Inspiracji czeka cała masa.
Takich miejsc na wyżej jest w Gdańsku więcej! Jednocześnie każde miasto ma swoje zaskakujące rejony, które warto pokazać przyjaciołom lub rodzinie. Zaskoczone miny i pozytywne słowa są najlepszą “zapłatą”.
Jeśli doceniacie moją pracę i chcielibyście mnie jakoś wspomóc, gorąca prośba! Możecie postawić mi wirtualną kawkę. Praca na blogu wymaga ode mnie sporo wolnego czasu, a w zamian nie dostaje żadnych pieniążków. Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc! <3
Jak zawsze zachęcam do lajkowania strony na Facebook’u oraz obserwowania
.
Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!