Położone w pobliżu malowniczych kolumnad Karlowych Warów mieszkanie przeszło całkowitą metamorfozę. Warto wspomnieć, iż historyczny budynek mieszkalny z 1900 roku z widokiem na wzgórze pełne zieleni składa się z kilku dobrze zachowanych elementów z minionych czasów. Przed Tobą projekt studia Plus One Architects.
Nowoczesno-historyczny kompromis
Głównym celem było usunięcie nagromadzenia różnych struktur na ścianach i sufitach, a także przywrócenie mieszkaniu jego pierwotnych wymiarów i klimatu. Dzięki doskonałemu porozumieniu z inwestorem architektki Petra Ciencialová i Kateřina Průchová mogły pozwolić sobie na wiele odważnych rozwiązań, takich jak usunięcie drzwi.
W mieszkaniu zrezygnowano z przechodnich pokoi. Dzięki temu obecny układ funkcjonalno-przestrzenny, na który składają się dwie oddzielne sypialnie oraz przestronny salon z kuchnią, jest nowocześniejszy i wygodniejszy w użytkowaniu. A skoro o salonie już mowa, to najważniejszym zadaniem w tej przestrzeni było jego rozjaśnienie i otwarcie na resztę mieszkania.
Zabudowa kuchenna została umieszczona w nowo utworzonej wnęce między kuchnią a salonem, połączonej wewnętrznym oknem. Takie rozwiązanie jakiś czas temu było niezwykle popularne w dużych mieszkaniach, a dziś ponownie wraca do łask. Także część prywatna została odmieniona. W sypialniach zachowano oryginalną drewnianą podłogę i zastosowano nowe, nieco świeższe wykończenie.
Minimalistyczna harmonia na każdym metrze kwadratowym
W łazience dominuje przestronny prysznic o nieregularnym kształcie. Znalazło się tutaj oczywiście miejsce na umywalkę i toaletę, które swoją formą nawiązują do spokojnego klimatu przestrzeni. To właśnie minimalistyczny dobór materiałów i ujednolicony design przewijają się przez całe wnętrze i potęgują harmonijną atmosferę w mieszkaniu.
Motywem przewodnim wnętrza jest odsłonięty oryginalny wzór na suficie i ścianach, który w każdym pomieszczeniu tworzy mocne i odważne obrazy, a jednocześnie subtelną paletę kolorów. W ostatniej fazie projektu mieszkanie zostało wyposażone w minimalistyczne elementy ze studia projektowego Janský & Dunděra oraz marki Todus. Dodatki lekko ożywiają wnętrze, ale nawiązują do aranżacji przestrzeni.
Minimalistyczna nowoczesność już od dłuższego czasu króluje w aranżacyjnych trendach. Ten fakt nie oznacza jednak, iż tego typu motyw przewodni staje się coraz mniej ciekawy. Wręcz przeciwnie – architektki ze studia Plus One Architects udowadniają, iż można stworzyć jeszcze wiele harmonijnych i ponadczasowych, a jednocześnie inspirujących projektów, które stanowią doskonałą przestrzeń do życia.
Projekt: Plus One Architects | p1a.cz
Zdjęcia: Radek Úlehla | radekulehla.com