60-metrowe mieszkanie na krakowskim Prądniku dla Pauliny i Pawła

plndesign.pl 10 miesięcy temu

Druga połowa XX-wieku na stałe zapisała się na kartach historii jako ikoniczny czas dla designu. Nic dziwnego, iż styl tamtych lat wciąż ma swoich fanów, takich jak Paulina i Paweł – właściciele 60-metrowego mieszkania na krakowskim Prądniku. Para marzyła o ciepłym i przytulnym wnętrzu nawiązującym do stylu vintage. Z pomocą przyszła im Weronika Sypuła z pracowni About The Form. Tak powstało oliwkowe wnętrze z duszą. Mieszkanie dla miłośników polskiego wzornictwa vintage sfotografowała Joanna Zagdańska z Tak Miło Studio.

Jak urządzić mieszkanie dla miłośników polskiego wzornictwa vintage?

Zlokalizowane na Prądniku Białym w Krakowie 60-metrowe mieszkanie, zostało zaprojektowane dla pary, która uwielbia polski design z drugiej połowy XX wieku. Paulina i Paweł pragnęli, aby w aranżacji znalazło się kilka wyselekcjonowanych perełek z tamtego okresu, takich jak chociażby krzesła projektu prof. Rajmunda Hałasa umieszczone w salonie. W mieszkaniu nie mogło także zabraknąć kultowych dla tamtej epoki foteli – właściciele wraz z projektantką postawili na modele Lisek i 366. Kolekcję mebli vintage uzupełniły szafka RTV i witryna kupione z drugiej ręki przez internet.

Aby nowi właściciele mogli w pełni cieszyć się pięknem zgromadzonych perełek, konieczna była fachowa renowacja, którą przeprowadziła Pani Dorota ze Studia Decha. W towarzystwie odnowionych mebli doskonale prezentuje się kolekcja kolorowego szkła otrzymana od babci Pauliny. Obok wyposażenia vintage stanęły starannie dobrane meble od marki Vertis utrzymane w estetyce dawnego wzornictwa. Architektka Weronika Sypuła poświęciła też wiele uwagi skompletowaniu oprawy oświetleniowej, wśród której znalazły się oryginalne lampy wiszące Italux (w kuchni) oraz Artera (w korytarzu).

Ciepła aranżacja w nietuzinkowych odcieniach oliwkowej zieleni

Mieszkanie dla miłośników polskiego wzornictwa vintage wyróżnia się nie tylko wyposażeniem, ale także kolorystyką. Barwą, która konsekwentnie powraca w postaci różnych detali, jest oliwkowa zieleń. Aranżacja została przełamana rudawym odcieniem tapicerki jednego z foteli oraz bordowymi dodatkami. W ten sposób powstała niezwykle ciepła, nieco jesienna przestrzeń. Wybór tak zniuansowanych kolorów zaczerpniętych ze świata natury sprawił, iż wnętrze zyskało prawdziwie szlachetny i ponadczasowy charakter.

Na przyjemność z przebywania w krakowskim mieszkaniu wpływają także zastosowane faktury. Kuchenna zabudowa o zgrabnej, obłej formie to miejsce, w którym spotyka się ryflowane drewno, granit i delikatna biała mozaika od Raw Decor, ułożona na fartuchu. Nutę nienachalnej elegancji podkreślają złote detale w postaci uchwytów i baterii, a biały cokół sprawia, iż całość nabiera lekkości. Szlachetna paleta kolorów i materiałów ma swoją kontynuację w korytarzu i łazience, wykończonej eleganckimi płytkami od Maxfliz i Equipe Ceramicas.

Funkcjonalny projekt 60-metrowego mieszkania dla pary

Konsekwentnie stosowana naturalna kolorystyka sprawia, iż wnętrze harmonijnie koresponduje z tym, co na zewnątrz. W części dziennej znajdują się dodatkowe drzwi prowadzące do ogrodu, dzięki czemu żywa zieleń jest stale widoczna z mieszkania. Aby Paulina i Paweł mogli w pełni korzystać z uroków otoczenia, konieczne było wprowadzenie drobnych zmian w układzie mebli zaproponowanym przez dewelopera, ponieważ blokował od swobodny dostęp do wyjścia.

Kolejna ingerencja w układ funkcjonalny została wprowadzona w korytarzu. Dzięki temu, iż był on stosunkowo szeroki, udało się przesunąć nieco ścianę, co pozwoliło zaprojektować tam pojemną szafę na odzież. W zabudowie w korytarzu zmieściła się również pralka, dzięki czemu w łazience powstało miejsce na wygodną szafkę. Wszystko to sprawia, iż mieszkanie dla miłośników polskiego wzornictwa vintage stanowi przykład wnętrza idealnie dostosowanego nie tylko do potrzeb, ale przede wszystkim do osobowości właścicieli.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Kliknij i obserwuj nas w Wiadomościach Google (po wejściu na stronę – kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu).

Wybrane marki wykorzystane w projekcie:

Farby: Farby Flugger,
Płytki: małe w łazience – Equipe Ceramicas, duże ciemne Maxfliz, mozaika w kuchni Raw Decor,
Armatura: Omnires,
Meble: Vertis Meble
Oświetlenie: lampa nad stołem i kinkiety w łazience – Ikea, lampy wiszące w kuchni Italux, lampy wiszące w korytarzu Artera.

Idź do oryginalnego materiału