6 toksycznych zwrotów, które świadczą o jednym – twój związek się sypie

dadhero.pl 11 miesięcy temu
Zdjęcie: Wyzwiska pokazują, że druga osoba nic dla ciebie nie znaczy. fot. Pexels/Pixabay


Zbudowanie szczerej, zdrowej i prawdziwej relacji to trudne zadanie. Związek ponoć jest "sztuką kompromisów". To zaangażowanie, zrozumienie i bezinteresowność. To ciężka praca każdej ze stron. Odnoszenie się do siebie z pogardą prowadzi do konfliktów, nieporozumień i rozstania. Poniżej 6 zwrotów, które nie prowadzą do niczego dobrego.


Zdarza się, iż mówimy coś w nerwach, pod wpływem silnych emocji. Potem tego żałujemy, przepraszamy i nigdy więcej nie popełniamy tego błędu. Przynajmniej się staramy. jeżeli jednak obraźliwych i przykrych słów używamy zbyt często, to możemy spodziewać się tylko jednego – rozstania.

Nie zasługujesz na mnie


Te cztery słowa komunikują drugiej osobie jedno – jesteś ode mnie gorszy/gorsza. Nie zasługujesz na mnie i choćby nie dorastasz mi do pięt. Wypowiadając powyższy zwrot, niszczysz poczucie własnej wartości drugiej osoby i pokazujesz, iż tak naprawdę ci na niej nie zależy.

Przestań pytać, czy wszystko w porządku


Język pasywno-agresywny powstrzymuje partnerów od opowiadania o swoich problemach w sposób bezpośredni i otwarty. Takie zachowanie utrudnia rozwiązanie konfliktu i może sprawić, iż obie strony poczują się niepewnie. Zamiast "atakować", powiedz: "Jestem teraz zdenerwowany. Porozmawiajmy o tym później". Nie ignoruj problemów, a staw im czoła.

Jesteś żałosna/żałosny


Wyzwiska pokazują, iż druga osoba nic dla ciebie nie znaczy. W ten sposób sprowadzasz jej osobowość wyłącznie do negatywnych cech. Nie doceniasz tego, kim jest, co potrafi, co dla ciebie zrobiła, a skupiasz się jedynie na jakimś błędzie, potknięciu. Słowa: "jesteś żałosna-/y" zastąp: "nie podoba mi się, w jaki sposób się zachowałaś/-eś". Wytłumacz, co cię uraziło i dlaczego jesteś zły.

Nienawidzę cię


To jedne z bardziej bolesnych słów. Odzwierciedlają jedynie to, co czujesz w danym momencie. Pokazują twoją złość, gniew i niechęć. Uogólniają chwilowe uczucia, powodują niepewność, która pojawi się choćby w tych dobrych momentach: "Czy naprawdę mnie kocha, skoro trzy dni temu powiedział, iż mnie nienawidzi?".

Jesteś złym rodzicem


Zdarza się, iż podczas kłótni partnerzy sięgają po "niedozwolone chwyty". Wytykają błędy w wychowaniu dziecka, wykorzystują słabość, podważają zaufanie.

To koniec


Słowa "grożące" zakończeniem związku np.: "odchodzę, chcę się rozstać, zapomnij o mnie", powodują niestabilność i niepewność. Choć może tak wcale nie myślisz i rządzą tobą wyłącznie emocje, druga osoba może stracić do ciebie zaufanie. Mówienie o odejściu, kiedy tak naprawdę nie masz go w planach, nie jest dobrym pomysłem.

Źródło: cnbc


Idź do oryginalnego materiału