Jak sprawić, aby niewielkie wnętrze w bloku w dużym mieście stało się ostoją ukojenia, ciepła i kontaktu z naturą? Marcin Cibor – architekt ze studia Cibor Design – znalazł na to przepis. Świetnym przykładem jest jeden z jego projektów – zlokalizowane we Wrocławiu mieszkanie dla młodego małżeństwa z dzieckiem. Sporym wyzwaniem okazało się dostosowanie 59-metrowego wnętrza do potrzeb rodziny. Jakie rozwiązania funkcjonalne się tutaj sprawdziły? O tym możemy się przekonać dzięki zdjęciom autorstwa Zasoby Studio.
Funkcjonalne mieszkanie dla młodego małżeństwa z dzieckiem – aranżacja na 59m2
Zlokalizowane we Wrocławiu mieszkanie mieści się w budownictwie z pierwszej dekady lat dwutysięcznych. Wnętrze zostało zaprojektowane z myślą o młodym małżeństwie z małym dzieckiem. Kluczową część pracy projektowej stanowiła reorganizacja lokalu, tak, aby dostosować go do potrzeb trzyosobowej rodziny. W miejscu głównej sypialni został urządzony pokój dziecka, natomiast sypialnia rodziców została przeniesiona do pomieszczenia, które pierwotnie pełniło funkcję kuchni. W związku z tym salonie musiał powstać dodatkowy aneks kuchenny.
W nowoczesnym budownictwie otwarta strefa dzienna jest standardem, jednak dostosowanie starszego lokalu do takiego układu stanowiło wyzwanie. Ograniczenia strukturalne oraz instalacyjne wymusiły osadzenie zabudowy kuchennej, oraz strefy wypoczynku w jednej linii. Aby wyraźnie rozdzielić te przestrzenie, a przy tym zachować wizualną harmonię, architekt zaproponował oryginalną zabudowę meblową, która przechodzi z kuchni nad kanapę, gdzie pełni rolę regału. Za kanapą została dodatkowo ukryta skrzynia na pościel dla gości oraz koce.
Wytchnienie od miejskiego zgiełku – przytulna aranżacja mieszkania we Wrocławiu
Inwestorzy marzyli o intymnym, ciepłym i przytulnym wnętrzu, w którym będą mogli odpocząć od miejskiego zgiełku. Z tego względu kluczową rolę w aranżacji odgrywa duża ilość naturalnego drewna połączona z kolorami ziemi. Subtelne tonacje bieli, beży i szarości zostały uzupełnione o zielone akcenty. Taka paleta pozwala czerpać inspiracje z różnych krajobrazów – od pustyni przez lasy – i przenosić je do wnętrz dzięki zmienianych proporcji kolorów. Wybrane barwy doskonale komponują się też z inspiracjami stylem japandi i organic modern, których w aranżacji nie brakuje.
Przytulny klimat można odczuć tuż po przekroczeniu progu, gdy oczom ukazuje się ściana z okładziną ze strukturą drewna – zintegrowana z lustrem i wiszącą zieloną konsolą. Serce mieszkania stanowi otwarta strefa dzienna z wyróżnioną częścią wypoczynkową. Dzięki ażurowej ściance z lameli fornirowanych udało się wydzielić ją od aneksu kuchennego, dodatkowo przedłużając blat. Od drugiej strony kanapę marki Selsey okalają miękkie zasłony okienne. W ten sposób powstał niewielki, ale za to bardzo przytulny kącik dla całej rodziny.
Domowe spa – łazienka, która koi zmysły
Kolejnym miejscem stworzonym, aby koić, jest łazienka. Marzeniem pani domu było uzyskanie w niej klimatu domowego spa. Pomieszczenie wyróżnia się mnogością zastosowanych faktur. Drewniane wykończenie mebli, piaskowa glazura oraz tynki strukturalne wykonane przez firmę ArtWalls – wszystkie one silnie oddziałują na zmysły. Charakter wnętrza dopełnia ciemnozielona umywalka oraz grafitowa armatura od marki Omnires, a oryginalną dekorację stanowi tapeta wokół wanny.
Intymna atmosfera panuje również w sypialni. Jej subtelną ozdobą stało się rattanowe wezgłowie łóżka. Dzięki zintegrowaniu wezgłowia z wysoką zabudową meblową udało się wygospodarować dodatkowe miejsce do przechowywania. Lustro na ścianie za łóżkiem pozwoliło optycznie powiększyć ograniczone skosem wnętrze. Maksymalne wykorzystanie niewielkiego metrażu sprawia, iż mieszkanie dla młodego małżeństwa z dzieckiem doskonale odpowiada na potrzeby inwestorów.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Kliknij i obserwuj nas w Wiadomościach Google (po wejściu na stronę – kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu).
Projekt: Marcin Cibor – Cibor Design
Zdjęcia: Zasoby Studio | zasoby.studio