Funkcjonalne, przyjazne i oryginalne – tak w uproszczeniu można opisać 53-metrowe mieszkanie dla pary, zlokalizowane w Poznaniu. Wnętrze zostało zaprojektowane dla dwójki młodych, pracujących osób, które miały jasno sprecyzowane oczekiwania. Aranżację inspirowaną stylem industrialnym stworzyła Joanna Szawłowska-Mierzwa z pracowni JSM Wnętrza. Tym, co wyróżnia projekt, jest niesztampowe podejście do kolorów – połączenie wyrazistej i drapieżnej czerni z kojącą mocą naturalnych odcieni zieleni przyniosło wyjątkowy rezultat!
Industrialne / naturalne – oryginalna aranżacja łącząca czerń i zieleń
Mieszkanie w Poznaniu zostało stworzone dla pary młodych ludzi, którzy mieli bardzo konkretne wyobrażenie o swoim wymarzonym miejscu. Zależało im na połączeniu mocnych elementów industrialnych z dużą ilością żywych roślin. Zestawienie przeciwstawnych elementów, jakimi są styl industrialny i natura, stało się tym, co nadało aranżacji unikalnego charakteru. Obydwa motywy konsekwentnie powracają we wszystkich pomieszczeniach, jednak najsilniej widać je w czarnej kuchni z wyspą, nad którą wisi stalowo-drewniana półka z bujnymi roślinami.
Kontrast mocnej i prostej estetyki przemysłowej z lekkością i organicznością przyrody ma swoją kontynuację w wybranej palecie kolorystycznej. 53-metrowe mieszkanie wypełniła odważna czerń zestawiona z zielenią w postaci tkanin, obić krzeseł i sofy oraz grafik ściennych. Całość uzupełnił ponadczasowy odcień dębowego drewna w formie podłóg i niektórych mebli. Rolę tła pełni natomiast klasyczna biel, dzięki której wnętrza pozostają jasne i przestronne, wzbogacona gdzieniegdzie o szarości.
Jak zaprojektować 53-metrowe mieszkanie dla pary z kotem?
Udany projekt to nie tylko estetyka dostosowana do osobowości domowników, ale także przemyślane zagospodarowanie funkcjonalne. Marzeniem inwestorów była otwarta strefa dzienna z wyspą kuchenną. Dzięki temu, iż bryła wyspy została dosunięta do ściany, udało się zwiększyć przestrzeń blatu roboczego, bez dużej starty dla części wypoczynkowej. Ciekawym rozwiązaniem okazało się umieszczenie jadalnianego stołu prostopadle tuż przy wyspie. Odmienne kierunki, różna wysokość i zabudowana donica pozwoliły wyraźnie rozdzielić poszczególne funkcje mimo bliskiego sąsiedztwa.
Aby zapewnić domownikom pełny komfort, najważniejsze było również zaprojektowanie pojemnej przestrzeni do przechowywania. W korytarzu stanęła wykonana na indywidualne zamówienie zabudowa z wnęką na odzież wierzchnią, połączona z siedziskiem. Nieoczywista zieleń na frontach oraz owalny kształt lustra sprawiły, iż strefa wejściowa zyskała intrygujący charakter. Inwestorom zależało także na ukryciu akcesoriów dla kota – ich miejsce znalazło się w szafce umywalkowej z otworem. Aby dostosować dom do obecności pupila, sofa została wykończona tkaniną, odporną na zaciągnięcia.
Niewielka wnętrze z nutą czerni – jak zmieścić wannę w małej łazience?
Na uwagę zasługuje również aranżacja niewielkiej łazienki. Utarło się, iż w małych pomieszczeniach najlepiej jest stosować jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń. Architektka Joanna Szawłowska-Mierzwa odważyła się złamać tę niepisaną regułę i postawiła na czarne płytki o geometrycznej formie. To one nadały wnętrzu drapieżny, industrialny charakter. Na tle ciemnej ściany zostało umieszczone owalne lustro, a także minimalistyczna misa umywalkowa wyeksponowana na drewnianej, podwieszanej szafce.
Mimo ograniczonego metrażu w łazience udało się wygospodarować miejsce na wygodną zabudowaną wannę z deszczownicą. Została ona oddzielona niezwykle lekkim i subtelnym szklanym parawanem. W trosce o komfort domowników w łazience znalazła się funkcjonalna oprawa oświetleniowa, która oprócz punktowych lamp na suficie obejmuje także dodatkową lampę do makijażu lub golenia. Połączenie maksymalnej wygody z odważnym i nieszablonowym stylem sprawiło, iż 53-metrowe mieszkanie dla pary z kotem to miejsce absolutnie unikatowe.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Kliknij i obserwuj nas w Wiadomościach Google (po wejściu na stronę – kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu).
Projekt: JSM Wnętrza | jsm-wnetrza.pl
Zdjęcia: Jaga Kraupe | kraupe.myportfolio.com