51 atrakcji Zakopanego: interesujące miejsca i najlepsze atrakcje pod Tatrami

tatry-przewodnik.com.pl 7 miesięcy temu
Zakopane to górska miejscowość znana niemal każdemu Polakowi. To wspaniałe miasto pod Giewontem jest świetną bazą wypadową na okoliczne szlaki to również miejsce, gdzie można znaleźć szereg atrakcji. Zakopane oferuje atrakcje dla wszystkich, dla seniorów i dla rodzin z dziećmi.

Lista atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć pod Tatrami!


Poniższe lista przedstawia atrakcje, obiekty i interesujące miejsca, których w Zakopanem nie brakuje. Z jednej strony można odwiedzić fantastyczne muzea i galerie, których jest tu naprawdę sporo a ekspozycje w nich przedstawione, są na najwyższym poziomie. Z drugiej strony znajdziecie atrakcje stanowiące zwykłą rozrywkę dla wszystkich. Część z nich można odwiedzać przez cały rok, inne dostępne są tylko zimą. W Zakopanem atrakcje są dla wszystkich, tylko potrzeba trochę czasu aby je znaleźć. Dlatego, o ile nie wiecie co robić, poniższe zestawienie atrakcji Zakopanego powinno rozwiać wasze wątpliwości.

1. Wagonikiem na Gubałówkę — przejazd z panoramą na Zakopane



Wagonik wyjeżdża na Gubałówkę

Góra nieodzownie kojarzy się z Zakopane i słusznie, ponieważ jest to podłużne wzgórze od strony południowej górujące nad miastem. To właśnie tam znajduje się charakterystycznym biało — czerwony maszt przekaźnikowy.

Na górę można wyjechać wagonikiem kolei terenowo — linowej, która powstała już przed II wojną światową w 1938 roku. Długość trasy wynosi 1301 metrów, przewyższenie 300 merów. Przeszklony wagonik mieści 120 osób, a czas jego przejazdu wynosi 3,5 h.

Do dolnej stacji łato dotrzeć z Krupówek, trzeba przejść podziemne przejście i dalej prosto obok bud z oscypkami i pamiątkami regionalnymi. Pomimo tego, iż wagonik kursuje cały czas i w okresie czynny jest aż do godziny 22. Podczas ładnej pogody potrafią tworzyć się kolejki do kas po bilety.

Koniecznie zadmijcie miejsce z przodu, by podczas jazdy móc podziwiać widok niemalże na całe polskie Tatry i oddalające Zakopane pod nimi. Na grzbiet można również wyjść na piechotę, wyprowadza tam kilka znakowanych tras.

Z góry zobaczycie się wspaniały widok na leżące niżej miasto i tatrzańskie szczyty. Widoczna z tego miejsca panorama jest zaliczana do najwspanialszych w Polsce. Dawniej można było stąd zjechać stokiem narciarskim

2. Plaża na Gubałówce — wypoczynek z górskim widokiem



Plaża na Gubałówce z widokiem na Zakopane

Poniżej tarasu widokowego znajduje się najwyżej położna plaza w Polsce. Jest to świetna opcja dla osób, które chcą poleniuchować i poleżeć na leżaku, mając przed sobą fantastyczną górską panoramę oraz poniżej widoczne budynki zakopanego. To również tutaj w lecie realizowane są cykliczne koncerty znanych polskich gwiazd estrady.

3. Zjeżdżalnia grawitacyjny na Gubałówce


Jedna z letnich atrakcji Gubałówki jest zjazd po torze zjeżdżalnią grawitacyjną. Zapewnia ona mnóstwo frajdy tak młodszym, jak i starszym. Trasa, po której zjeżdża to rodzaj serpentyn o długości 700 metrów, można ją pokonać na wózku z prędkością choćby 23 km/h.

Zjeżdżalnia grawitacyjna jest czynna w miesiącach od kwietnia do końca listopada, natomiast w dni deszczowe ze względu na wymogi bezpieczeństwa może być zamknięta. Bilety można nabyć w kasie obok zjeżdżalni.

4. Kraina Światła na Gubałówce — dla dzieci i dorosłych


Ta dostępna tylko zimą atrakcja znajduje się w okolicach popularnego tarasu widokowego. Jest nią Kraina świateł stworzona tworzona, dzięki blisko dwa miliony ekologicznych lampek. Ta magiczna sceneria jest widoczna z Zakopanego, tworząc niezapomniane wrażenia dla wszystkich odwiedzających. Magicznego uroku co roku dodają dekoracyjne płatki śniegu zdobiące elewację budynku stacji. Dzięki krainie świateł możemy poczuć się jak w świecie z bajki.

Pokazane są tutaj niezwykłe rzeźby świetlne. Inspiracją dla nich była tatrzańska przyroda i podhalański folklor. Możecie podziwiać kozice, świstaki, lisy oraz jelenią rodzinę. To jeszcze nie wszystko! Czeka tutaj także biały miś z Krupówek oraz gazda i gaździna w odświętnych strojach. Będąc zimą w Zakopanem, warto wyjechać na Gubałówkę i zobaczyć te niezwykłe rzeźby świetlne! To atrakcja dla całej rodziny oraz przyjaciół i znajomych.

5. Wyciągi krzesełkowe — z widokiem na Zakopane i Tatry



Wyjazd na Butorowy Wierch wyciągiem krzesełkowym

Na terenie zakopanego jest kilka gór, na które można wyjechać wyciągiem krzesełkowym. w tej chwili dostępne są nowoczesne działające przez cały rok wyciągi na Harendzie i Polanie Szymoszkowej. Zimą korzystają z nich narciarze, tutaj znajdują się dwa popularne kompleksy narciarskie w Zakopanem. W okresie letnim dodatkowo możemy skorzystać z wyciągu na Butorowy Wierch. Dwa pierwsze posiadają wygodne kanapy i możliwość wywiezienia roweru natomiast trzecia jest nieco archaiczna.

Polecam ten najstarszy z nich z Butorowego Wierchu. Pomimo tego, iż wyglądem odbiega od obecnych standardów, przejazd dwuosobowym krzesłem zapewni nam niezapomniane wrażenia. Jest on najdłuższy, długość trasy wynosi 1619 m, przewyższenie ok. 320, c a przejazd 18 minut i gdy trafimy na dobrą pogodę, to będziemy mogli w trakcie jazdy będzie na m towarzyszyć panorama na Zakopane i Tatry. Centralne miejsce zajmuje charakterystyczny Giewont, w którego kształcie można dopatrzyć się Śpiącego Rycerza.

Przejazd wyciągiem można połączyć z wyjazdem wagonikiem na Gubałówkę. W kasach PKL można kupić łączony bilet. Dolna Stacja kolei krzesełkowej znajduje się już na terenie Kościeliska, do centrum Zakopanego można wrócić ok. 30 minut niespiesznym spacerem.

6. Przejazd ciuchcią po okolicach Zakopanego


Poznaj atrakcję, która jest inną od pozostałych propozycją poznania Zakopanego. Zielona ciuchcia zabiera chętnych na przejażdżkę ulicami Zakopanego i okolic pokazując urok miasta z innej strony. Ta zielona kolejka turystyczna to idealny sposób na poznanie różnych zakątków miasta. W trakcie jazdy można podziwiać interesujące widoki, krajobrazy oraz zakopiańską architekturę. To dobra okazja, aby posłuchać co nieco o bogatej historii Zakopanego.

Ciuchcia kursuje w lecie, miejscem, z którego rozpoczyna i kończy przejazd, jest plac pod Wielką Krokwią. Trasa, jaką pokonuje to ok. 9 km. Niepozorna zielona kolejka z wagonikami może na swój pokład zabrać aż 184 osoby. Przejazd tym środkiem lokomocji pozwoli Wam zobaczyć Zakopane z zupełnie nowej perspektywy.

7. Centrum Edukacji — Tatrzański Park Narodowy



Wejście do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem

Obowiązkowe miejsce do odwiedzenia na mapie Zakopanego. Umiejscowione nieopodal ronda Jana Pawła II Centrum Edukacji Przyrodniczej jest dobrym wprowadzeniem przed wycieczkami w Tatry. W latach 1984–2004 r. w tym miejscu mieściło się Muzeum Przyrodniczego TPN.

Zmodernizowane Centrum Edukacji Przyrodniczej to naprawdę super miejsce! Jestem pewien, iż nie ma drugiego takiego obiektu w naszym regionie. Interaktywne wnętrze pozwala poznać fascynujący tatrzański świat od różnych stron. Kiedy wejdziesz do środka, zobaczysz kino 4D, które zapewni ci niezapomniane wrażenia. Jest tam również największa w Polsce makieta Tatr, która wygląda niesamowicie realistycznie.


jedna z sal w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Możesz też odwiedzić salę odkryć, gdzie dowiesz się wielu fascynujących rzeczy o przyrodzie górskiej. Przebywające tu dzieci zawsze wychodzą stąd zachwycone. Dodatkowo, jeżeli chcesz mieć oryginalną pamiątkę, można nabyć ją w tym miejscu. Możesz kupić wyjątkowe górskie gadżety i wydawnictwa związane z Tatrami.

Dodatkowo warto przespacerować się wokół Centrum po okolicznym lasku poznać drzewa i zwierzęta, jakie żyją na terenie TPN. To atrakcyjne miejsce zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych miłośników gór naprawdę warto odwiedzić!

8. Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem



Muzeum Tatrzańskie przy ulicy Krupówki w Zakopanem

Na pewno warto zobaczyć w Zakopanem Muzeum Tatrzańskie. To niezwykle interesujące miejsce, które polecam wszystkim. Najstarsze i największe muzeum w Zakopanem, zajmuje się zasadniczo Tatrami i całym Podtatrzem a szczególnie częścią polską, Podhalem oraz częścią polską Orawy i Spisza.

Muzeum w ostatnim czasie przeszło kompleksowy remont i zmieniło się diametralnie. Ekspozycja na parterze przedstawia historię wsi Zakopane oraz etnografię Podhala. Zobaczymy tutaj wnętrze typowej chałupy góralskiej podzielonej na czarną i białą izbę. Dodatkowo stare zdjęcia oraz eksponaty pokazują jak zmieniała się górska miejscowość, od zabitej i biednej osady pasterskiej po znany i nowoczesny kurort, oraz miasto turystyczne. Na piętrze zobaczymy wystawę z zakresu pasterstwa, poznamy faunę i florę Tatr oraz ich geologię.


Ekspozycja o pasterstwie w Muzeum Tatrzańskim

Na kolejnym piętrze mieszczą się cykliczne wystawy. Nowoczesna forma muzeum jest na tyle interesująca i atrakcyjna, iż oprócz dorosłych zainteresuje również dzieci. o ile jeszcze nie odwiedziłeś tego miejsca lub byłeś przed jego remontem, to koniecznie musisz to nadrobić i odwiedzić gmach przy Krupówkach. Oglądnięcie interesujących zbiorów etnograficznych i przyrodniczych jest dobrym początkiem na poznanie Zakopanego, Tatr i regionu.

W Zakopanem i jego okolicach znajdziemy inne równie interesujące oddziały muzeum, o których więcej informacji znajdziesz w tym artykule, są to:
  • Willa Koliba — Muzeum Stylu Zakopiańskiego,
  • Chałupa Gąsieniców Sobczaków,
  • Galeria Kobierców Wschodnich im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich,
  • Galeria Sztuki w willi Oksza,
  • Galeria Władysława Hasiora,
  • Muzeum Kornela Makuszyńskiego.

Dodatkowo dalsze filie muzeum znajdują się poza Zakopanem:
  • Zagroda Bafiów w Chochołowie,
  • Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze,
  • Zagroda Sołtysów w Jurgowie,
  • Dwór w Łopusznej.

9. Ulica Kościeliska — którą warto zwiedzić w Zakopanem



Chałupy przy ulicy Kościeliskiej

Nazywana zakopiańską starówką, jest jedną z najstarszy ulic w mieście. Polecam zwiedzić ja spacerem, w którego trakcie można podziwiać stare domy, pochodzące przeważnie z połowy XIX wieku. W znacznej mierze ładnie zachowane stanowią własność góralskich rodzin tu mieszkających. Część z nich w niezmienionym kształcie jest wpisana do rejestru zabytków. Ta okolica uważana jest za centrum dawnego osadnictwa. Warto poświęcić trochę czasu i poczuć klimat dawnego Zakopanego.

Co roku z końcem lata na ulicy organizowane jest jej święto. o ile trafimy w ten czas, to można zobaczyć przejazd bryczek, organizowane są również interesujące konkursy, w których starują gaździny i gazdowie. Z ciekawych konkursów to: konkurs na najlepszą nalewkę, na najlepiej ubraną góralkę, na "hrubego gazdę” ulicy Kościeliskiej oraz na najlepszy śpiew pasterski — pojedynczo i w grupie. Przy ulicy dodatkowo możemy jeszcze zwiedzić: Stary Kościół i Stary Cmentarz, wille Kolibę oraz Sobczakówkę.

10. Stary Kościół w Zakopanem



Stary Kościół i Kaplica Gąsieniców w Zakopanem

W niedużej odległości od dolnych Krupówek stoi pierwszy kościół parafialny tzw. Stary Kościółek. Drewniany budynek sakralny pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej wybudowany został w 1847 r. Jest przykładem tradycyjnej ludowej architektury drewnianej. Pierwszym proboszczem zakopiańskiej parafii był pochodzący z Wysokiej koło Jordanowa charyzmatyczny ks. Józef Stolarczyk.

Warto, zaglądnąć do środka i poczuć klimat dawnych czasów, gdy Zakopane było niewielką wioską pod Tatrami. W środku możemy zobaczyć skromne wyposażenie kościółka, na uwagę zasługują ołtarze wykonane przez utalentowanego rzeźbiarza podhalańskiego Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka.


Wewnątrz Starego Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Zakopanem

Jeżeli pojawimy się tutaj w niedzielę, będziemy mieć okazje zobaczyć uczestniczących we mszy górali ubranych w odświętne tradycyjne stroje. Obok kościółka znajduje się niewielka zabytkowa kaplica Gąsieniców z początków XIX w. Dalej położony jest Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie znajdują się groby znakomitych osób związanych z Zakopanem, Tatrami i regionem.

11. Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem



Na Starym Cmentarzu na Peksowym Brzyzku w Zakopanem

Cmentarz niedaleko Krupówek to jedna z najważniejszych nekropoli w naszym kraju. Miejsce wpisane do rejestru zabytków urzeka swoim niezwykłym klimatem, jakże innym od gwarnych Krupówek. To również historyczne miejsce, gdzie znajdziemy groby wielu znakomitych polaków oraz artystów związanych z Zakopanem To tutaj spoczywają m.in. dr Tytus Chałubiński Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszyński, Władysław Orkan, Stanisław Witkiewicz, Władysław Hasior, Stanisław Marusarz.

Znajdziemy tu groby ratowników górskich, przewodników tatrzańskich, pisarzy, poetów, sportowców oraz zwykłe groby rodzin okolicznych mieszkańców. Po prawej stronie przed wejściem na murze wisi tablica z nazwiskami kurierów tatrzańskich. Charakterystyczne wykonane z metalu, drewna i kamienia nagrobki nadają temu miejscu wyjątkowego i niezwykłego klimatu. o ile interesujesz się historią, jest to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia, podczas pobytu pod Tatrami.

12. Willa Koliba — Muzeum Stylu Zakopiańskiego



Willa Koliba przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem

Jedną z największych atrakcji Zakopanego jest charakterystyczne dla miasta budownictwo drewniane. W różnych częściach miasta można podziwiać drewniane budynki wybudowane w charakterystycznym Stylu Zakopiańskim zwanym również Stylem Podhalański oraz Witkiewiczowskim. Jego autorem był Stanisław Witkiewicz, który tworząc go, wzorował się na tradycyjnym budownictwie tego regionu, wzbogacając go elementami secesji.

W głębi ulicy Kościeliskiej po przekroczeniu drewnianego mostu możemy podziwiać pięknie zachowaną Willa Koliba. To pierwszy budynek wybudowanym w tymże stylu. Została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza dla właściciela ziemskiego z Ukrainy — Zygmunta Gnatowskiego.


wyposażenie Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Zakopanem

Nazwa Koliba wywodzi się od słowa „koleba”, co oznaczało tradycyjny pasterski szałas. W środku znajduje się bardzo interesujące Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Możemy tam podziwiać stylowe wyposażenie w meble i sprzęty, jak również specjalne piece kaflowe, zasłony, karnisze, a choćby niewielkie przedmioty kowalskie, jak klamki i wkładki zamków. Willa Koliba to świetne miejsce, aby poznać styl zakopiański.


13. Chałupa Gąsieniców Sobczaków



Dom góralski Sobczakówka przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem

W miejscu, gdzie od ulicy Kościeliskiej odchodzi niewielka boczna Droga do Rojów stoi drewniana tradycyjna chałupa. Jest ona jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem. Najstarsza jej część pochodzi z około 1830 r. Jej właścicielami byli niegdyś tutejsza rodzina Gąsieniców Sobczaków.


Czarna izba w Sobczakówce w Zakopanem
Wewnątrz mieści się, stała wystawa, gdzie możemy podziwiać tradycyjny podział na czarną i białą izbę przedzielone sienią oraz wyposażenie pochodzące z dawnych góralskich domów. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce i zobaczyć, w jakich ubogich warunkach mieszkali niegdyś górale. Chałupa zwana popularnie Sobczakówką jest filia Muzeum tatrzańskiego i jest udostępniona dla zwiedzających.

14. Chałupa Sabały na Krzeptówkach



Chata Sabały na Starych Krzeptówkach w Zakopanem

Ten stojący nieco na uboczu drewniany dom, w góralskiej dzielnicy Zakopanego na Starych Krzeptówkach jest związany z postacią Sabały. To właśnie tutaj mieszkał ten znany góral, polowac (myśliwy), gawędziarz, muzykant. Chałupa pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku i jest najstarszym przykładem budownictwa góralskiego w Zakopanem.

Obiekt wybudowany przez ojca Sabały w stylu śląsko-spiskim był niegdyś filią Muzeum Tatrzańskiego. w tej chwili jest własnością prywatną, ale właściciele udostępniają ja do zwiedzania. choćby gdybyśmy mieli zobaczyć chatę z zewnątrz, to warto wybrać to miejsce na spacer. W bocznych uliczka Starych Krzeptówek można jeszcze poczuć klimat dawnej góralszczyzny.

15. Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach



Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach

Widoczna z daleka świątynia na Krzeptówkach została zbudowana jako wotum za ocalenia Jana Pawła II z zamachu 13 maja 1981 r. Obiekt zachwyca swoim wnętrzem kunsztownie wykonanym przez miejscowych snycerzy i stolarzy. Niezwykle interesujące są witraże oraz sceny drogi krzyżowej zdobiące wnętrze kościoła, gdzie na dwóch stacjach przedstawiono postać papieża.

Przed głównym jakby był na wyciągnięcie ręki świetnie widać Śpiącego Rycerza. Z tą znaną górą związany jest krzyż przed kościołem, który przedstawia nieco mniejszą replikę tego na Giewoncie. W ogrodzie za kościołem znajdziemy ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św. w 1997 r.

Przybywając w to miejsce do dyspozycji mamy wielki parking obok kościoła. Sanktuarium na Krzeptówkach jest niezwykle popularnym miejscem pielgrzymkowym w Polsce, co rocznie odwiedza go ponad 2 miliony pielgrzymów.

16. Wielka i Średnia Krokiew — Zakopane



Kompleks średnich skoczni w Zakopanem

W górnej północnej części Zakopanego częściowo na terenie TPN usytuowany jest Kompleks Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha. Niedawno wyremontowany obiekt to miejsce, gdzie ćwiczą młodzi adepci skoków narciarskich.

Odwiedzając to miejsce, możemy podejść praktycznie pod sam zeskok i jak będziemy mieli szczęście, zobaczymy tutaj, ćwiczących skoczków. I najważniejsze jest to, iż nie musimy tutaj płacić za wejście na teren obiektu. Obok w zimie znajduje się świetnie przygotowane trasy dla miłośników narciarstwa biegowego. Dzięki sztucznemu naśnieżaniu i oświetleniu można korzystać z tras choćby wieczorem. W lecie zamieniamy narty biegowe na narto-rolki i szusujemy po okolicznych trasach.

Obok usytuowana jest widoczna z daleka najbardziej rozpoznawalna skocznia w Polsce, ale również na świecie. To właśnie na Wielkiej Krokwi co roku w styczniu rozgrywane są zawody z cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na tym obiekcie wygrywali utytułowani polscy skoczkowie jak: Stanisław Marusarz, Stanisław Bobak, Adam Małysz i Kamil Stoch. Obiekt powstała w 1925 roku, tej pory była kilkukrotnie przebudowywana.


Skocznia Wielka Krokiew w Zakopanem

Kiedyś na rozbieg można było wyjechać dwuosobowym wyciągiem krzesełkowym, w tej chwili dostępnym tylko dla zawodników. Natomiast nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby wejść na samą górę na piechotę. Aby wejść na obiektu, należy kupić bilet, w jego cenie możemy odwiedzić widoczną z dołu wieżę sędziowską.

Po pokonaniu szeregu metalowych stopni wychodzimy na samą górę wieży, gdzie znajduje się taras widokowy. Przy ładnej pogodzie zobaczymy z góry Zakopane, ciekawi wygląda z tego miejsca zeskok. Ten obiekt sportów zimowych jest ważnym punktem na mapie turystycznej miasta. Wielka Krokiew to jeden z symboli miasta, konieczny do zobaczenia podczas pobytu i noclegu w Zakopanem.

17. Muzeum Stanisława Marusarza


W pawilonie na terenie zakopiańskiej skoczni mieści się muzeum poświęcone wybitnemu skoczkowi, jakim był Stanisław Marusarz. Zobaczyć tu można okazały zbiór pamiątek po tym wielkim polskim narciarzu. Jego narty, trofea i medale sportowe. Dodatkowo możemy oglądnąć archiwalny czarno-biały filmy przedstawiające jego niezwykłe skoki. To miejsce jest prawdziwą gratką dla fanów sportu i historii narciarstwa. Warto poświęcić trochę czasu i poznać historie popularnego „dziadka".

18. Śnieżny labirynt — to zimowa atrakcja dla dzieci i dorosłych



Śnieżny labirynt w Zakopanem

Nieopodal skoczni zima powstaje śnieżny labirynt ze śnieg, w bezpośrednim sąsiedztwie TPN. Śnieżny Labirynt jest jedyną tego typu budowlą w Polsce. Okazuje się, iż cały proces produkcji sztucznego śniegu oraz budowy Labiryntu trwa około dwóch miesięcy i jest możliwy tylko w czasie ujemnych temperatur.

To niesamowite, jak wiele pracy i czasu potrzeba, aby stworzyć tę magiczną zimową krainę. Będąc w tej okolicy zimą, koniecznie zobacz labirynt i nie czekaj do wakacji, bo już go nie będzie :)

19. Myszogród


Wydawałoby się, iż w Zakopanem nie ma już atrakcji, które mogą zaskoczyć. Nic bardziej mylnego niepozorne wejście do Myszogrodu wprowadza do pomieszczenia o powierzchni mierząca 200 m2. Możemy tutaj oglądać ponad tysiąc myszek z różnych zakątków świata. Czy kiedykolwiek widzieliście myszki podróżujące pociągiem, unoszące się w powietrzu na pokładzie UFO, czy też zamieszkujące pięknie urządzone domki w górach, magicznych drzewach, gitarze lub książkach?

To wszytko odgrodzone szklanymi taflami, za którym możemy oglądać gryzonie. Tutaj naprawdę zobaczysz białe myszki. Pochodzą one z różnych hodowli, są białe i brązowe, długowłose oraz najmniejsze na świecie. Uwaga, o ile boisz się myszy, to omijaj to miejsce z daleka, dzieci natomiast będą zachwycone :)

20. Salon figur woskowych


Marzysz o selfie z Jasiem Fasolą? Chcesz zmierzyć się w sparingu z Mike’em Tyson’em? A może zdjęcie z naszymi olimpijczykami jak Kamil Stoch, Adam Małysz, Justyna Kowalczyk, to Twoje marzenie? Chciałbyś spotkać kultowych bohaterów z komiksów? jeżeli tak to musisz odwiedzić wystawę Figur Woskowych na górnych Krupówkach.

Miejsce to jest jedyne w swoim rodzaju i jednym z nielicznych w naszym kraju, gdzie dzieci mogą zobaczyć swoich ulubionych bohaterów z kreskówek, fani piłki nożnej mogą spotkać swoich idoli, a miłośnicy kina zobaczą gwiazdy znane wielkiego ekranu. To idealne miejsce, aby zrobić sobie zdjęcie z ulubionym gwiazdorem.

Na wystawie Figur Woskowych znajdziesz opisy każdej postaci. Wystawa składa się z ponad 60 różnych Figur w skali 1:1, które wyglądają tak realistycznie, iż można się zdziwić, czy to na pewno wosk. Przeżyj niezapomniane chwile, stojąc twarzą w twarz z ikonami kina, muzyki i sportu. Miejsce będzie interesujące dla dzieci oraz dorosłych.

21. Kąpielisko geotermalne Szymaszkowa — z widokiem na Giewont


Jeżeli lubicie pomoczyć się wodzie z pięknym widokiem na Giewont, to koniecznie musicie wybrać się w to miejsce. Przy dolnej stacji kompleksu Szymoszkowa, przed hotelem Kasprowy znajduje się kąpielisko geotermalne. Woda je wypełniająca, pochodzi z odwiertu geotermalnego i ma temperaturę ok. 30 OC. W skład wody wchodzą wapń, magnez, sód i potas.

Kąpielisko Szymoszkowa, z którego korzystać można tylko w lecie, jest największym i jedynym tego rodzaju na wolnym powietrzu w Zakopanem. w okresie czynne jest codziennie w godzinach 9.00-18.00. Znajduje się tutaj wiele atrakcji dla korzystających z kąpieliska, udostępnione są zjeżdżalnie dla młodszych oraz starszych dzieci, oraz boisko do siatkówki plażowej. Kąpielisko ze wspaniałym widokiem na Tatry jest niezwykle popularne i przy ładnej pogodzie ciężko tu o miejsce. Co interesujące w przyszłości mają tutaj powstać termy z prawdziwego zdarzenia.

22. Teatr Witkacego



Wejście do Teatru Witkacego w Zakopanem

W dawnym zakładzie wodolecznictwa dr. Andrzeja Chramca swoją siedzibę ma Teatr Witkacego. Zakopane miedzy wojenne kojarzy się z postacią Stanisława Ignacego Witkiewicza. To właśnie jego imię nosi jedyny w swoim rodzaju teatr.

Miejsce dla wszystkich odczuwających żywą potrzebę obcowania ze sztuką. Natchnieniem i punktem odniesienia dla aktorów, reżyserów oraz dyrekcji Teatru Witkacego jest postać i twórczość artysty. Jednym z założeń jest odkrywanie i nawiązywanie do niezwykle cennego dziedzictwa kulturowego Zakopanego.

Teatr Stanisława Ignacego Witkiewicza jest też jednym z najbardziej ambitnych i inspirujących teatrów w Polsce. Spektakle tam grane są oryginalne, nowatorskie niezwykłe i zwariowane, ale na pewno nienudne. Wejście do niego prowadzi obok garaży z wymalowanymi na drzwiach graffiti rodem z wizji Witkacego.

23. Kino miejsce — na weekend w Zakopanem


Jeżeli szukasz miejsca, gdzie w kameralnej atmosferze przy kawie i ciastku oglądniesz ulubiony film, to musisz tutaj dotrzeć. Jest to pierwsze studyjne kino Zakopanego, gdzie poza dobrym filmem masz możliwość spotkać ciekawych osób. Dodatkowym atutem jest Cafe Miejsce z pysznymi ciastami, deserami, tostami, kawami i herbatami. Kino miejsce znajduje się w samym centrum Zakopanego, 5 minut od środkowych Krupówek.

24. Ulica Krupówki w Zakopanem



Ulica Krupówki Zakopane

Któż z przyjeżdżających do Zakopanego nie zna Krupówek, gdzie znajdują się różnorodne atrakcje. Prędzej czy później większość turystów ląduje na tym znanym deptaku. To najbardziej znana ulica miasta symbol miasta pod Tatrami, bez której odwiedzenia niektórzy nie wyobrażają sobie pobytu w Zakopanem.

Deptak ma ponad 2 kilometry, znajdziemy tutaj sklepy renomowanych firm, stragany z pamiątkami, karczmy z muzyką góralską, popularne i znane restauracje, kawiarnie oraz dyskoteki. To tutaj znajdziemy opisane w tym zestawieniu: Myszogród, Wystawę Figur Woskowych, Papugarnię, Królikarnię, Iluzja Park. Przy samej ulicy można również zobaczyć wiele zabytkowych budynków z ciekawą historią oraz usytuowany bardziej z boku główny gmach Muzeum Tatrzańskiego imienia dr. Tytusa Chałubińskiego.

To również jedna z najstarszych ulic tej górskiej miejscowości, dawniej łącząca ośrodek hutniczo-górniczy w Kuźnicach z wiejską częścią wsi Zakopane usytuowaną pod stokami południowymi stokami Gubałówki. W dolnej części nieopodal widocznego z daleka Kościoła pod wezwaniem Świętej Rodziny deptak kończy się i dalej podziemnym przejściem można dotrzeć do targu pod Gubałówką.

25. Galeria Antoniego Rząsy


Galeria Antoniego Rząsy to miejsce, gdzie będziemy mogli zrozumieć źródła fenomenu Zakopanego — miasta artystów, pisarzów i poetów. Antoni Rząsa to jeden z najbardziej oryginalnych polskich rzeźbiarzy współczesnych. W jego twórczości można odszukać jednakowo elementów sztuki romańskiej, wczesnego renesansu, polskiej sztuki ludowej oraz inspiracji prawosławnymi ikonami. Powstała w 1976 roku autorska galeria posiada w swoich zbiorach znaczącą część dorobku artysty.

Obecnie galeria jest prowadzona Marcina Rząsy syna Antoniego, również wspaniałego artysty zakopiańskiego, który powodzeniem kontynuuje dorobek swojego ojca. Wyjątkowo urokliwe jest także samo otoczenie galerii, w sąsiedztwie Księżego Lasu, gdzie stoją malownicze drewniane domy. Zwiedzanie galerii można połączyć ze spacerem do doliny Strążyskiej, znajdującej się nieopodal.

26. Galeria Władysława Hasiora


Na terenie Zakopanego znajdziemy wiele ciekawych galerii, ale ta wyróżnia spośród innych. Galeria Władysława Hasiora mieści się w budynku dawnej leżakowni Sanatorium „Warszawianka". Dzięki adaptacji powstały wielopoziomowe wnętrza spełniających funkcje sal wystawowych.

Prezentowana jest tutaj stała ekspozycja znanego zakopiańskiego artysty. Wnętrze galerii jest chłodne, wielopoziomowe i wysokie. Podczas zwiedzania będzie nam towarzyszyć niepokojąca muzyka, nawiązująca do churałów gregoriańskich. Na ekspozycji zobaczymy słynne sztandary, z góry będą patrzeć twarze madonn, potworów, dzieci i znajomych artysty. Podziwiać będziemy kompozycję przestrzenne oraz rzeźby, opatrzone przekornymi i dowcipnymi tytułami. Na ścianach zobaczymy kolaże a na podłodze stojące rzeźby i konstrukcje.

Wiele z przedstawionych prac artysty metaforycznie uwypukla i potępia ludzką głupotę, przemoc i okrucieństwo. W galerii są wyświetlane filmy i organizowane spotkania autorskie. Prace Hasiora możemy oglądać nie tylko w galerii, na terenie Zakopanego jest kilka pomników tego znanego rzeźbiarza. Z bardziej znanych to pomnik poświęcony Ratownikom Górskim nieopodal Krupówek oraz Prometeusz Rozstrzelany przy popularnej drodze prowadzącej do Kuźnic.

27. Centrum Rodzinne w Czerwonym Dworze — niezwykle interesujące miejsce



Centrum Rodzinne - Czerwony Dwór w Zakopanem

Należącym do miasta Czerwony Dwór to dom wybudowany w stylu Zakopiańskim. Zabytkowy budynek został postawiony w 1902 roku, mieszkały tu znakomite osoby m.in. Karol Szymanowski, Artur Rubinstein, Stefan Żeromski. Kilka lat temu dom przeszedł gruntowny remont i w tej chwili mieści się tutaj Centrum Kultury Rodzimej.

Polecam wejść do środka, gdzie można podziwiać wystawy czasowe rodzimych twórców i artystów, m.in. malarstwa na szkle czy rękodzieła artystycznego. Nabędziemy tu niektóre z prezentowanych prac podhalańskich artystów. W Czerwonym Dworze realizowane są także wernisaże, spotkana o charakterze edukacyjno-kulturalnym, spotkania literackie. Miejsce nie jest oblegane turystyczne, co stanowi dodatkowy atut, aby odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

28. Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem



Popiersie Kornela Makuszyńskiego przed muzeum w willi Opolanka w Zakopanem

W Willi Opolanka mieści się Muzeum biograficzno-literackie poświęcone znanemu pisarzowi. To jedno z ciekawych miejsc w Zakopanem, w tym domu małżeństwo Makuszyńskich często mieszkało w trakcie corocznych letnich i zimowych pobytów pod Tatrami. Po zakończeniu II wojny światowej przenieśli się tutaj na stałe.

Wyremontowane i nowoczesne muzeum pokazuje pomieszczenia i pamiątki osobiste po tym znanym pisarzu. Nowoczesna forma multimedialna zachęca do zwiedzania przez najmłodszych turystów. Odwiedzając to interesujące muzeum, nie sposób się tam nudzić.

Przed budynkiem zobaczymy postument z popiersiem Kornela Makuszyńskiego — u jego podnóży najbardziej rozpoznawalną postać stworzoną przez pisarza — Koziołka Matołka. W lutym 2005 r. mosiężna figurka została skradziona, ale dzięki pieniądzom ofiarowanym przez fundatora Koziołek już po kilku miesiącach powrócił na swoje miejsce. Co interesujące do dzisiaj zimą w Zakopanem organizowany jest Memoriał Kornela Makuszyńskiego zwany „Koziołkiem matołkiem”, w którym staruje najmłodsi zakopiańscy narciarze.

29. Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza



Willa Oksza przy ul. Zamoyskiego w Zakopanem

W willi Oksza mieści się Galeria Sztuki XX wieku. Historia tego miejsca jest bezpośrednio związana z dziejami Stylu Zakopiańskiego. To trzecie dzieło Stanisława Witkiewicza i jeden z jego sztandarowych przykładów tegoż stylu. Budynek po gruntownej renowacji został otwarty i udostępniony do zwiedzania w 2001 r.

Można tutaj oglądać wyjątkową ekspozycję prac artystów, których życie i twórczość nieodzownie związana była z Zakopanem i Tatrami. Wystawa obejmuje malarstwo, grafikę, rysunek, rzeźbę i fotografię ja również sztukę użytkową, afisze i plakaty. Wnętrze Okszy stanowi także wspaniały przykład stylu zakopiańskiego. Będąc w środku, zwróćmy uwagę m.in. na zdobione bogato drzwi oraz sosręby. W willi realizowane są również interesujące spotkania kulturalne.

30. Kamilland — Muzeum Kamila Stocha w Zakopanem


To jedna z najnowszych atrakcji dostępnych w Zakopanem. Niesamowite miejsce dla fanów skoków narciarskich i wielbicieli osiągnięć górala z Zębu. W budynku można zobaczyć wszystkie wspaniałe nagrody i dowiedzieć się dużo informacji o jego niezwykłej karierze. Zobaczymy prawie 500 różnych eksponatów, m.in. medale, kryształowe kule, puchary, złote orły oraz narty skoczka. Przechadzając się po galerii, można poczuć ducha rywalizacji i pasję, która towarzyszyła Kamilowi Stochowi przez wszystkie lata jego sportowej kariery.

Po Kamillandzie przewodnikiem jest sam bohater wystawy, który w przekazach audiowizualnych mówi o najciekawszych chwilach swojej sportowej kariery. Z myślą o dzieciach, ale i o największych fanach skoków narciarskich, przygotowano siedem pomieszczeń zwiedzanych chronologicznie, tak jak przebiegała kariera tego wybitnego sportowca.

31. Dolna i górna Rówień Krupowa - Zakopane



Widok na Giewont z dolnej Równi Krupowej

Niedaleko Krupówek położona jest rozległa łąka podzielona na dwie części zwane Dolną i Górną Równią Krupową. Biegną przez nie asfaltowe alejki, w wielu miejscach z ławeczkami, gdzie można usiąść i podziwiać wspaniały widok z jednej strony na Tatry a drugiej na Gubałówkę.

Tutaj z końcem sierpnia organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich, na który przybywają folklorystyczne zespoły z całego świata. To atrakcyjne miejsce w centrum Zakopanego świetnie nadaje się na spacer. Roztaczające się stąd widoki są jednymi z najwspanialszych w mieście.

32. Dom do góry nogami w Zakopanem



Dom do góry nogami Aleje 3-go Maja w Zakopanem

Nieopodal Krupówek znajduje się nie zwykły dom tylko do góry nogami. To jedna z atrakcje gdzie dobrze będą bawić się dzieci oraz dorośli. Budynek postawiony jest na dachu, dodatkowo ustawiony jest z ukosa. Po wejściu do środka wszytko tam wygląda inaczej. W domu chodzi się po suficie, a całe jego wyposażenie stoi, a raczej wisi, przymocowane do podłogi.

Dodatkowo ukos powoduje, iż błędnik zaczyna wariować i mamy problem z utrzymaniem równowagi. W środku jedną chyba prostą rzeczą są chody, które prowadzą nie na piętra tylko na parter!. Tutaj to nic dziwnego, tu wszytko jest do góry nogami, wiec zwiedzanie domu zaczynamy od pierwszego piętra. Dom do góry nogami w Zakopanem to wyjątkowa atrakcja, zarówno dzieci jak i dorośli będą się tutaj świetnie bawić.

33. Park Linowy



w Parku Linowym

W Zakopanem nie brakuje Parków Linowych, na terenie miasta do dyspozycji mamy ich kilka. Jeden z nich znajdziemy na Gubałówce 60 metrów od górnej stacji kolejki linowo-terenowej. To świetna propozycja dla wszystkich, ale szczególnie dla dzieci. Znajdziemy tutaj siedem tras o różnym stopniu trudności oraz ponad 100 przeszkód do pokonania.

Największą frajdą w w parku linowym będzie 700-metrowy zjazd na tyrolkach. Dodatkowo zabezpieczona trasa dla najmłodszych powoduje, iż miejsce to staje się placem zabaw dla dzieci. Można tu również pobawić się Paintball oraz postrzelać na strzelnicy. Do parku linowego na pewno warto wybrać się z dziećmi.

34. Zespól Dworski w zakopiańskich Kuźnicach



Zabytkowe domy w Kuźnicach

Ta najstarsza dzielnica Zakopanego położona jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego w Dolinie Bystrej. Kuźnice dawniej były prężnie działającym ośrodkiem przemysłowym. Tutaj stał dwór właścicieli rodziny Homolacsów. w tej chwili zobaczymy w tym miejscu odrestaurowany zespół dworsko — parkowy. Spacerując alejkami, możemy podziwiać odnowione historyczne budynki i poczuć klimat minionych dni.

Obecnie w dawnym budynku zarządu huty swoją siedzibę ma administracja i dyrekcja TPN. Gdybyśmy zapragnęli wyruszyć w głąb Tatr, to właśnie z Kuźnic swój początek mają szlaki na Kalatówki, Hale Kondratową, Halę Gąsienicową, Kasprowy Wierch, Giewont, Czerwone Wierchy. Usytuowana jest tutaj również dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

Do Kuźnic można dojść na piechotę Aleja Przewodników Tatrzańskich od ronda Jana Pawła II lub dojechać z centrum miasta ścieżką rowerową. Kursują tutaj również lokalne busy, a od lata 2024 r. do wyremontowanego Centrum Komunikacji w Kuźnicach mają dojeżdżać autobusy miejskie. Jest to o tyle dobra wiadomość, iż będą kursować o stałych godzinach również poza sezonem.

35. Kolejka linowa na Kasprowy Wierch



wagonik wyjeżdżajacy na Kasprowy Wierch

Będąc w Zakopanem musimy pojawić się w Kuźnicach, gdzie znajduje się dolna stacja popularnej turystycznie kolejki na Kasprowy Wierch. Jest to pierwsza napowietrzna kolej linowa w Tatrach, która została bardzo gwałtownie wybudowana w latach 1935-36 r. w ciągu 6 miesięcy. Cała trasa przejazdu wagonika składa się, ze względu na konieczność z dwóch odcinków. Na trasie trzeba przesiąść się pomiędzy wagonikami na pośredniej stacji na Myślenickich Turniach.

W wagoniku mieści się 60 osób, a podróż trwa 12 minut, o ile mamy bilet góra-dół to na Kasprowym możemy przebywać max. 2 godziny. W wyremontowanej kolejce bez problemu miejsce znajdą rodzice z dziećmi w wózkach. Pamiętajmy by przy wsiadaniu zajmować miejsca przy oknie, przez które wypatrujemy niedźwiedzi niejednokrotnie widzianych w dole.


Budynek dolnej Stacji kolejki na Ksprowy Wierch

A gdy już będziemy na górze z wierzchołka podziwiamy się rozległy widok na Tatry oraz Podhale. W okresie zimowym kolejka jest oblegana przez narciarzy. o ile pokrywa śniegu jest dostateczna, z Kasprowego można zjechać na nartach aż do Kuźnic. Z samego szczytu udostępnione są trasy narciarskie w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowy.

W okresie letnim można również skorzystać z wyciągu krzesełkowego w dolinie Gąsienicowej. Przejazd dostępny jest w cenie biletu za wyjazd wagonikiem na Kasprowy Wierch.

Wyjazd na Kasprowy Wierch jest obowiązkowym punktem pobytu w Zakopanem. W pogodne dni do kasy biletowej tworzą się wielogodzinne kolejki osób pragnących wyjechać na szczyt. Jeżeli masz w planie wyjazd na Kasprowy, zamów bilet wcześniej online. Dodatkowo można je nabyć w biletomatach, które znajdziemy na terenie miasta: na dolnych Krupówkach przed podziemnym przejściem, obok poczty oraz w samych Kuźnicach nieopodal kas.

36. Bacówka na Polanie Kuźnickiej – to miejsce warto odwiedzić w lecie



bacówka na Polanie Kasprowej

Na terenie Tatr i Zakopanego przez cały czas można spotkać miejsca, gdzie możemy obcować z tradycyjnym wypasem owiec. To właśnie w bacówkach, czyli specjalnych szałasach pasterskich poznamy tradycyjny wyrób oscypków. Większość go uwielbia, choć są i tacy co za nim nie przepadają. Wytwarzany manualnie według tej samej receptury od setek lat, najlepszy od maja do września, czyli w czasie wypasu i dojenia owiec. Spróbować prawdziwego osypka możemy np. w bacówce na Polanie Kuźnickiej przed Kuźnicami.

Gazduje w niej góral z rodu bacowskiego. Warto zaglądnąć do bacówki gdzie choćby w dzień panuje półmrok, dym unoszący się wewnątrz gryzie w oczy a ostry zapach wędzonych serów gryzie w nos. Oprócz najbardziej znanego oscypka możemy skosztować innych specjałów wyrabianych z mleka owczego jak: Żętyca, czyli rodzaj serwatki (nie dla słabych żołądków), Bundz, czyli biały owczy ser o dość łagodnym smaku oraz Bryndza słony czasami pikantny, a choćby ostry ser.

37. Papugarnia Egzotyczna, Zakopane


Papugarnia w Zakopanem przy Drodze do Olczy jest największym tego typu obiekcie w Małopolsce. Tam mieszkańcy papugarni swobodnie latają, a Wy możecie wejść bezpośrednio do ich świata bez klatek. Niezwykłe okazy — to ponad 70 papug, które są specjalnie tresowane. Będziecie mieć okazję zobaczyć na żywo różne gatunki ptaków np. Kakadu, Ara Ararauna, Lorysa górska i wiele innych.

Te piękne i kolorowe ptaki same szukają kontaktu z człowiekiem i przylatują na rękę lub ramię. Można je pogłaskać, nakarmić i zrobić sobie wspólne zdjęcie. Niezapomniane chwile gwarantowane! Niektóre z nich są tak duże, iż rozpiętość ich skrzydeł sięga choćby do 120 cm! jeżeli szukasz wspaniałej rozrywki dla całej rodziny, przyjaciół lub ukochanej osoby, koniecznie odwiedź Papugarnię. Tu z pewnością spędzisz niezapomniane chwile!

38. Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie



Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem

Drewniany dom znajduje się na przedmieściach Zakopanego u stóp grzbietu opadającego z Gubałówki. Można tutaj dotrzeć na piechotę, dojechać autem a najlepiej miejskim transportem. Do stojącego na skarpie drewnianego domu muzeum idziemy najpierw przez most na Zakopiance i następnie stromymi schodami pod górę. W domu Harenda, którego właścicielem był Jan Kasprowicz, mieści się muzeum poświęcone temu wybitnemu poecie.

W willi zobaczymy jadalnię, salonik, sypialnie i galerię obrazów, wszytko tak urządzone jakby od 1926 roku nic się nie zmienił. W willi organizowane są spotkania, wieczory poetyckie i odczyty poświęcone patronowi. Nieopodal domu pośród drzew stoi granitowe mauzoleum wzniesione z inicjatywy Marii Kasprowiczowej. To tutaj złożono prochy Kasprowicza, a później jego żony.

39. Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma



Atma w Zakopanem

W zakopiańskiej willi Atma przy ulicy Kasprusie znajduje się oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest to jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego. Ten drugi po Fryderyku Chopinie wybitny kompozytor polski przyjeżdżał do Zakopanego co roku, a gdy osiadł na stałe w mieście pod Giewontem, wynajął dla siebie Atmę.

Muzeum zostało otwarte w 1976 r., do dyspozycji zwiedzających są cztery pomieszczenia. W jednym z pokoi mieści się rekonstrukcja pracowni kompozytora. Ponadto wśród eksponatów zobaczymy osobiste pamiątki oraz elementy wyposażenia willi z czasów, kiedy mieszkał tu Karol Szymanowski. W Atmie cyklicznie realizowane są koncerty.

40. Kaplica na Jaszczurówce



Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce

W Jaszczurówce za zakrętem drogi Oswalda Balzera, po lewej stronie na niedużej polanie stoi urokliwa drewniana kapliczka. To perła stylu zakopiańskiego i jedna z najmniejszych świątyń w Zakopanem. Kaplica pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa została postawiona z drewna świerkowego bez użycia gwoździ. Posiada charakterystyczny dwuspadowy dach pokryty gontem, osadzona jest na wysokiej kamiennej podmurówce.


Wewnątrz kaplicy na Jaszczurówce

Kościółek koniecznie trzeba zobaczyć w środku, gdzie po wejściu naszym oczom ukazuje się prawdziwe arcydzieło sztuki góralskiej. Po przekroczeniu progów tej małej świątyni czuje się ciepło bijące od drewna. Naszą uwagę na pewno zwróci ołtarz główny, który swoim kształtem przypomina góralską chatę.

Po obydwu stronach zobaczymy witraże przedstawiające Matkę Boską Częstochowska i herb Polski oraz Matkę Boską Ostrobramską i herbem Litwy. Ołtarze boczne to dzieło Józefa Janosa z Dębna. Kaplica można zwiedzać codziennie przez cały tydzień w godzinach 10.00-17.00, ale najlepiej to robić w dni powszednie, kiedy jest mniej ludzi.

41. Dom pod Jedlami



Dom pod Jedlami na Kozińcu w Zakopanem

Na Kozińcu mamy możliwość zobaczyć jeden z największych zabytków architektury drewnianej w Polsce. Słynny dom Pod Jedlami należy do rodziny Pawlikowskich. To dla nich Stanisław Witkiewicz stworzył w 1897 r. ten imponujący obiekt w stylu zakopiańskim. Niestety domu nie można zwiedzać, możemy go tylko zobaczyć za płotu.

Widoczna z tego miejsca jest wysoka kamienna podmurówka, liczne okna, strzelista sylwetka, które nadają willi wygląd kamienno-drewnianego zamku. Pomijając aspekt stylowości zakopiańskiej, dom jest zwyczajnie piękny.
Ma wyjątkowy kształt, proporcje i atmosferę. W ogrodzie otaczającym willę, zobaczymy niezwykłą studnie również w stylu zakopiańskim. Z pewnością warto podejść na Koziniec, by naocznie zobaczyć tą wspaniałą drewnianą budowlę.

42. Iluzja park w Zakopanem



Iluzja Park znajduje się w Dworcu Tatrzańskim

Iluzja Park mieści się w samym centrum Zakopanego w zabytkowym budynku Dworca Tatrzańskiego. Tutaj nie ma miejsca na nudę, bo magia i nauka z iluzją się przeplatają. W Iluzja Park została stworzona przestrzeń edukacyjna, gdzie możesz zobaczyć pioruny o mocy 2 000 000 volt. To niezwykłe doświadczenie, gdy pioruny uderzają w makietę Giewontu z krzyżem.
Dodatkowo dowiesz się również, jak prawidłowo zachować się w górach podczas burzy. Możesz choćby poczuć wiatr halny wiejący z prędkością 156 km/h, krople deszczu lecące do góry, lewitacji i choćby znikania! A to tylko kilka z wielu atrakcji w środku.

Ten magiczny park rozrywki przenosi nas w świat iluzji i niezwykłych wrażeń. Dzieci będą zachwycone możliwością eksplorowania i odkrywania nowych rzeczy, podczas gdy dorośli będą mieli okazję przenieść się do świata dziecięcych marzeń i zapomnieć o codziennych troskach. Iluzjon Park to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i spędzi niezapomniane chwile w otoczeniu magii i zabawy. To także dobre miejsce na zabicie nudy gdy pada deszcz.

43. Przejazd bryczką po Zakopanem



Bryczka przy Krupówkach

Podhale i Zakopane bezsprzecznie kojarzą się z tradycyjnym przejazdem bryczką konną prowadzoną przez góralskiego woźnicę. Fiakrowanie, bo tak nazywa się ta profesja pod Tatrami, jest jednym z tradycyjnych zawodów góralskich. W wielu miejscach Zakopanego z łatwością można spotkać tradycyjne bryczki, które przewożą turystów przez malownicze uliczki miasta.

Przejazd wozem to nie tylko wyjątkowy sposób na poznawanie okolicy, ale także możliwość porozmawiania i obcowania z prawdziwym góralem. Często takie osoby znają wiele lokalnych opowieści i zwyczajów, które warto usłyszeć w lokalnej gwarze góralskiej. To niepowtarzalne doświadczenie pozwoli Ci głębiej zanurzyć się w kulturę i historię regionu oraz zapewni niezapomniane wspomnienia. Przejazd wozem to atrakcja, której nie sposób zapomnieć.

44. Kulig pod Tatrami



Sanie w dolinie Kościeliskiej

Zaśnieżone świerki, trzaskający mróz, rześkie mroźne powietrze, zbyrkanie dzwonków, świecące pochodnie oraz kiełbasa upieczona nad ogniskiem to wszytko kojarzymy z kuligiem pod Tatrami. Na szczęście cały czas w tym regionie można skorzystać z takiego przejazdy i poczuć magię zimy w górach. Na terenie Zakopanego i jego okolic organizowane są góralskie kuligi.

Planując kulig, zorientujmy się, czy to faktycznie będzie przejazd saniami po śniegu leśnymi drogami i polami, czy przejazd pseudo kuligiem, czyli wozem z kołami po zakopiańskich ulicach. Oczywiście może być taka sytuacja, gdy pod Tatrami brakuje śniegu, ale na szczęście jest to rzadkością.

Warto wybrać kulig w dolinie Chochołowskiej, często są tam organizowane wieczorową porą w świetle pochodni. Przejazd saniami zaprzężonymi w konie to fantastyczną aktywność zimowa polecana dla wszystkich a szczególną frajdą będzie dla najmłodszych.

45. Podwodny świat, Zakopane


Podwodny Świat to wyjątkowa atrakcja w Zakopanem. Programiści stworzyli tutaj prawdziwy podwodny świat. Możesz zanurzyć się w fascynującym świecie różnorodnych gatunków ryb i roślin w pięknie zaprojektowanych akwariach. To miejsce, gdzie możesz podziwiać nie tylko kolorowe ryby, ale także rafy koralowe i ich mieszkańców. Podwodny Świat w Zakopanem to idealna atrakcja dla całej rodziny, która zapewni wspaniałe przeżycia i niezapomniane wspomnienia.

46. Dino park, czyli dinozaury w Zakopanem



Dinozaur w Dino Park w Zakopanem

Jeżeli kiedykolwiek marzyłeś o podróży w czasie i spotkaniu z dinozaurami oraz zwierzętami epoki lodowcowej to masz na to szansę w Zakopanem. Możesz to zrobić w Dino Park. Pomiędzy drzewami oglądać można robotyczne dinozaury, które ruszają się i wydają dźwięki. Możemy poznać fascynujące zwierzęta, które kiedyś zamieszkiwały naszą planetę.

Mamy możliwość poszerzyć swoją wiedzę o prehistorycznym świecie. Dino park to interesująca atrakcja, miejsce pełne wspaniałej zabawy i edukacji dla całej rodziny.

47. Tatrzański Park Edukacyjny „ZwierzOgród” w Zakopanem


Park edukacyjny to idealne miejsce, gdzie możemy oderwać się od zgiełku Krupówek i zanurzyć się w otaczającej go przyrodzie. Można tutaj odpocząć na ławce, spacerować po malowniczych alejkach lub piknikować na trawie. To obszar w pobliżu regli, gdzie będziemy mogli zrelaksować się i naładować baterie. Park to także przestrzeń, która harmonizuje z naturą i daje nam możliwość obcowania z górską roślinnością i zwierzętami.

W parku na 1,5 ha terenu zobaczysz kilkanaście różnych gatunków rodzimych zwierząt, poznasz zwyczaje świstaka, orła, jelenia, nakarmisz kozy i owce, a także weźmiesz udział w autorskich prelekcjach prowadzonych przez opiekunów zwierząt. To jest miejsce, gdzie możesz odkryć fascynujący świat przyrody i spędzić czas wśród uroczych stworzeń. Nie tylko będziesz mógł obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku, ale również dowiedzieć się o ich zwyczajach i potrzebach. Z odwiedzenia Parku szczególnie będą zadowolone dzieci.

48. Góralski ślizg pod Gubałówką


Gdy przyjeżdżasz do Zakopanego z dziećmi i szukasz niesamowitej zabawy dla siebie i swojej rodziny, to gigantyczna mająca aż osiem torów zjeżdżalnia obok dolnej stacji kolejki na Gubałówkę w Zakopanem jest idealnym miejscem! Ta jedyna tego typu atrakcja na Podhalu zapewni mnóstwo emocji zarówno dla małych, jak i dużych. Zjeżdżalnia gwarantuje niezapomnianych chwil i lekką dawkę adrenaliny. o ile jesteś rodzicem, to zabierz w to miejsce swoje pociechy, będą się one tutaj bawić doskonale.

Odrobina rywalizacji dostarczy dodatkowych wrażeń i dużo śmiechu. Zjeżdżając obok siebie, można zorganizować wyścigi, jednocześnie może zjeżdżać aż 8 osób na równoległych torach. Ślizg to interesujący pomysł na spędzenie czasu w świeżym powietrzu. Dostarczy on wiele euforii tak dorosłym, jaki dzieciom.

49. Aqua Park Zakopane


Znajdujący się w centrum Zakopanego Aqua Park jest jedynym tego typu obiektem w mieście. Jest to świetne miejsce o profilu sportowym, rekreacyjno-leczniczym i rozrywkowym dla wszystkich, bez względu na wiek. Dodatkowo wody termalne, w jakich będziemy tam się moczyć, mają adekwatności lecznicze i relaksacyjne ich skład to (wapń, sód, siarka, magnez, potas i krzem).

Aqua Park oferuje liczne baseny, zjeżdżalnie, sauny, jacuzzi oraz wiele innych atrakcji, które zapewniają pełen relaks i zabawę. Dzięki swojej lokalizacji zakopiańskie baseny termalne to idealne miejsce na odpoczynek po wyczerpujących wędrówkach górskich.

Co interesujące istniejący w tej chwili park wodny powstał w miejscu, gdzie niegdyś znajdowały się odsłonięte baseny na Antałówce. A o ile będziecie mieli dość moczenia, warto skorzystać z okolicznej kręgielni.

50. Zjazd pontonem ze skoczni narciarskiej Wielka Krokiew


Tę znaną skocznie można nie tylko podziwiać, ale również z niej zjechać na pontonie. Atrakcja dostępna jest w lecie, to zjazd w tubingu, czyli specjalnie przeznaczonym do tego celu pontonem. Co interesujące w Europie można to zrobić tylko na Wielkiej Krokwi, drugie miejsce to obiekt olimpijski Park City Olimpic Park oraz Lake Placid w USA. Natomiast zakopiański zjazd jest najwyższym na świecie.

Jeżeli ktoś obawia się zjazdu spod samego progu, ma możliwość wyboru z trzech różnych wysokości. Na pierwszym poziomie osiąga się niewielką prędkość, bez problemu może to zrobić każdy choćby bojaźliwe osoba :). Każdy kolejny poziom zwiększa poziom trudności oraz prędkość zjazdu!. Niezależnie, który poziom wybierzemy, za zjazd otrzymuje się w nagrodę Certyfikat.

51. Szlaki turystyczne – najlepsza atrakcja dla aktywnych



szlak turystyczny w Tatrach

Jak widać, w mieście jest wiele atrakcji dla wszystkich. Uważam jednak, iż przebywając w Zakopanem i nie pójście na wycieczkę do doliny tatrzańskiej będzie grzechem. Znajduje się tutaj świetna baza turystyczna, skąd można wyruszyć na piesze wędrówki w Tatry.

Miejscowość bezpośredni graniczy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, na którego obszarze znajdziemy wiele szlaków o różnym stopniu trudności. Wycieczka w otoczeniu gór to świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. Większość tras nadaje się na jednodniowe wyjścia, można je dostosować do własnych preferencji oraz kondycji fizycznej.

Krótkie spacery dolinne nadają się dla wszystkich niezależnie od wieku i posiadanej kondycji. To świetny pomysł dla rodziców, aby pokazać dzieciom górską przyrodę i zaszczepić im bakcyla górskiego. choćby o ile nigdy nie byłeś w Tatrach krótkie wycieczki dolinne nie będą stanowić problemu, dla tego powinieneś odwiedzić dolinki zakopiańskie. Dla bardziej doświadczonych wędrowców atrakcyjne będą dłuższe wycieczki, na szczyty i przełęcze Tatr.

Na krótki spacer dla wszystkich polecam:

  • Dolinę Białego,
  • Dolinę Strążyską,
  • Kalatówki,
  • Rusinową Polanę
  • Dolinię Olczyską.

Na dłuższe dolinne spacery proponuję:

  • Dolinę Kościeliską,
  • Dolinę Chochołowską,
  • Morskie Oko.

Poniżej praktyczne informacje dla wybierających się do Zakopanego:


Jak najlepiej dojechać do Zakopanego


Jeżeli planujesz wyjazd do Zakopanego to jest kilka opcji dostania się do górskiej stolicy Polski. Wbrew obiegowej opinii nie musi to być droga przez mękę. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy musisz jechać do zakopanego w sezonie. o ile nie chcesz stać w korku, unikaj weekendów w Zakopanem, a zwłaszcza tych długich, dni wolnych od pracy i wakacyjnych miesięcy.

A o ile musimy już jechać w czasie, gdzie wszyscy szturmują Zakopane, to wybierzmy pociąg. Ten środek komunikacji po ostatnim remoncie zawiezie nas z Krakowa do Zakopanego w niespełna 3 godziny. Możemy również skorzystać z lokalnej komunikacji autobusowej, regularne linie kursują o określonych godzinach między Krakowem a Zakopanem.

Gdy wybraliśmy przyjazd do zakopanego własnym autem, to do pokonania będziemy mieli niesławną zakopiankę. Zimą nie zapominamy o oponach zimowych, kategorycznie odradzam letnie i te całosezonowe. W zimowych miesiąca i nie tylko śnieg często zaczyna się już od Nowego Targu. I gdy już jedziemy zakopianką, pamiętajmy, iż jest to droga w terenie górskim. Warto również nie pchać się zakopianką do samego końca tylko wjechać do miasta od strony Witowa lub Cyrhli.

Jak poruszać się po mieście i zwiedzać Zakopane


Jeżeli zastanawiasz się, jak najlepiej będzie przemieszczać się po Zakopanem, to odpowiedź jest prosta — na piechotę. Miasto jest nieduże i na dobrą sprawę z jednego końca na drugi można dotrzeć w ok. 1 godzinę. W sezonie, kiedy pod Tatry przyjeżdżają dziesiątki tysięcy turystów, ulice miasta zwyczajnie się korkują, a znalezienie wolnego miejsca na parkingu graniczy z cudem. Dlatego, o ile nie chcesz szargać swoich nerwów i tracić czasu zostaw auto, tam gdzie mieszkasz. Dzięki temu urlop w Zakopanem będzie prawdziwym wypoczynkiem.

Jeżeli masz kwaterę na obrzeżach Zakopanego, to z pomocą przyjdzie ci komunikacja lokalna. Oprócz prywatnych busów od kilku lat w mieście działa kilka linii autobusowych. Co ważne jeżdżą one o określonych godzinach siedem dni w tygodniu i przez cały rok i choćby w święta. Dodatkowo autobusy są zadbane, nowoczesne i ekologiczne.

Gdzie najlepiej i dobrze zjeść w Zakopanem?


W samym Zakopanem praktycznie na każdej ulicy znajdziemy miejsce, gdzie nas nakarmią. Z reguły najlepiej unikać Krupówek gdzie w okresie ciężko o wolne miejsce. o ile ktoś chce jeść w regionalnej karczmie typowe potrawy tego regionu, to polecam Zohyline przy ulicy Piłsudskiego. Natomiast osoby chcące poczuć klimat dawnego Zakopanego, powinny udać się do karczmy U wnuka. Najstarszej tego typu gdzie niegdyś gotowano dla Henryka Sienkiewicza. Godna polecenia jest też restauracja w Żabim Dworze przy ulicy Strążyskiej.

Dla turystów powracających z górskich szlaków dobrym miejscem będzie Tatrzański Bar Mleczny obok ronda Jana Pawła II. Dla miłośników pizzy polecam La Playa Beach Bar & ChillOut Lounge przy ulicy. Tytusa Chałubińskiego oraz restaurację Tratoria Adomo przy Placu Niepodległości.

Pozostałe atrakcje w Zakopanem dla dzieci



Na placu zabaw w Parku Miejskim w Zakopanem

Miejscowość pod Tatrami to miejsce, gdzie dzieci nie powinny się nudzić. Oprócz listy wyżej wymienionych atrakcji dla dzieci Zakopane ma do zaoferowania place zabaw w różnych częściach miasta. Dla najmłodszych najlepszy będzie ten usytuowany w Parku Miejskim im. Józefa Piłsudskiego. Dodatkowo dzieci mogą tutaj pojeździć po parkowych alejkach trzykołowymi gokartami. Dwa kolejne place znajdują się na dolnej i górnej równi Krupowej. Gdy pogoda nie sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, możemy wybrać miejsca pod dachem.

Warto wtedy zabrać nasze pociechy do małpiego gaju mieszczącego się na II piętrze Centrum Handlowe Szymonek. Kolejnym miejscem na niepogodę będzie Park Janosika, gdzie maluchy mogą się świetnie bawić i spędzić aktywnie czas. Mieści się on na Krupówkach, gdzie na 700m2 znajdują się przeszkody, idealne do biegania i skakania. Dodatkowo znajdziemy tam: Kulkoland, Bajkoland i Małpi Gaj.

Co robić gdy pogoda w Zakopanem jest zła i pada deszcz, a już wszytko zwiedziliśmy w mieście?


Pomimo tego, iż Zakopane oferuje wiele atrakcji, o których można przeczytać w tym artykule, możemy za cel zwiedzania wybrać: Podhale, Spisz i Orawę. Warto odwiedzić te malownicze krainy przylegające bezpośrednio do Tatr, znajdziemy tam miejsca związane z historią tych ziem oraz liczne atrakcje turystyczne do odwiedzenia 7 dni w tygodniu.

Polecane atrakcje na Podhalu, Spiszu i Orawie to:


Można wybrać się do Chochołowa gdzie możemy podziwiać zabytkowe chałupy góralskie, warto zobaczyć na żywo skansen architektury Podhala. Kolejne atrakcyjne miejsce do zwiedzania to Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Możemy podjechać do Czerwiennego i zobaczyć piękny kościół Na Bachledówce oraz podziwiać rozległą panoramę na Tatry.


Spływ Przełomem Dunajca

Polecana atrakcją będą Pieniny gdzie możemy wybrać się Spływ Przełomem Dunajca oraz nad Zalew Czorsztyński i zobaczyć zamki w Niedzicy i Czorsztynie. A jak się już zmęczymy zwiedzaniem ciekawych miejsc, w ramach relaksu możemy wybrać baseny termalne.

Zwiedzanie z przewodnikiem tatrzańskim Zakopanego i okolic



Zwiedzanie Zakopanego z przewodnikiem tatrzańskim

Zwiedzanie Zakopanego to niezapomniane doświadczenie, które warto przeżyć w towarzystwie profesjonalnego przewodnika. Wszystkie wymienione miejsca i atrakcje, jak również mniej znane, ale fascynujące miejsca, zasługują na uwagę i poznanie. Przewodnik pozwoli nam odkryć tajemnice tego malowniczego regionu, opowie ciekawostki związane z lokalną kulturą i historią, a także pomoże uniknąć tłumów turystów i odkryć prawdziwy urok tego niezwykłego miasteczka pod Giewontem.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy miłośnikami górskich wędrówek, koneserami sztuki czy pasjonatami lokalnej kuchni, przewodnik zapewni nam kompleksowe i profesjonalne wsparcie, aby nasza wizyta w Zakopanem była niezapomniana. Dla tego warto poznawać atrakcje turystyczne w Zakopanem razem z przewodnikiem.


AUTOR:
Michał Jarząbek-Giewont
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.
Idź do oryginalnego materiału