5 nieoczywistych miejsc w Gdańsku

bzdziagwanawojazach.pl 6 miesięcy temu

Oczywiste, czy nieoczywiste? To zależy jak dobrze znasz Gdańsk. Pięć propozycji, o których zaraz przeczytasz to miejsca bardzo dobrze znane, jednak niezbyt często odwiedzane podczas pierwszej wizyty w Gdańsku, a szkoda. Cztery z tych miejsc znajdują się w centrum miasta, w otoczeniu najpopularniejszych atrakcji, dlatego zachęcam Ciebie do ich odwiedzenia.

Moje nieoczywiste miejsca w Gdańsku

Piwnica Romańska

Piwnica jest pozostałością po XIII wiecznym Klasztorze Dominikanów i niegdyś pełniła funkcję kuchni oraz jadalni. Zwiedzanie odbywa się o każdej pełnej godzinie i zajmuje do 45 min. Udostępniona jest stała wystawa z zabytkami archeologicznymi, krótki film o historii klasztoru. Główną atrakcją jest oczywiście jadalnia a także ossuarium, czyli miejsce, w którym niegdyś grzebano zmarłych. Po zwiedzaniu Piwnicy Romańskiej koniecznie zajrzyjcie do Hali Targowej, w której wyeksponowano pozostałości po cmentarzu i fundamenty kościoła św. Mikołaja. Wejście do hali jest bezpłatne.

Zaułek Zachariasza Zappio

Zaułek Zachariasza Zappio biegnie wzdłuż kościoła św. Jana. Zachariasz Zappio żył w XVII wieku i był bogatym kupcem i piwowarem. Prowadził działalność charytatywną oraz szczodrze wspierał finansowo kościół św. Jana. choćby gościł u siebie polskiego króla Jana III Sobieskiego. Zaułek Zachariasza Zappio nazywany jest również zaułkiem zakochanych i jak to bywa z takimi miejscami, wiąże się z nim miłosna legenda. Według niej pewien zakonnik wdał się w romans i ukrywał w swojej celi dziewczynę. Miłość zakończyła się tragicznie, dziewczynę pojmano, a zakonnik popełnij samobójstwo. Zaułek znajduje się niedaleko pobrzeża, więc warto przy okazji zobaczyć tylne fasady kamienic z ulicy Straganierskiej.

Galeria Starych Zabawek

Muzeum Zabawek to prywatna kolekcja polskich zabawek produkowanych od 1920 do ok 1990 roku. W kolekcji odnaleźliśmy wiele gier planszowych, takich jak: Fortuna, Grzybobranie, Statki. Ponadto zestawy kolejek, samochody, lalki, figurki z bohaterami znanych bajek, czy żołnierzyki a choćby odlewy, z których były one wykonywane. Mieliśmy okazję zobaczyć również klocki Domet, które wzorowane były na Lego i produkowane w czasach PRL. Przyjrzeć się, jak wyglądał polski ken Kamil i mebelki do domków dla lalek. Muzeum to fantastyczny powrót do przeszłości, a dla najmłodszych niezwykle interesujące doświadczenie, bo w końcu mają okazję zobaczyć jak wyglądały zabawki ich rodziców, czy dziadków. W muzeum jest zakaz fotografowania, dlatego musicie mi wierzyć na słowo, iż warto odwiedzić to miejsce. Zwiedzanie może Wam zająć od 20 do choćby 45 min, w zależności od tego jak bardzo Wasz pochłoną wspomnienia.

Forum Gdańsk

Nie jestem zwolenniczką chodzenia po galeriach handlowych podczas zwiedzania, bo zwykle brakuje mi na to czasu. Jednak ta galeria, podobnie jak stary Browar w Poznaniu, zachwyciła mnie rozwiązaniami architektonicznymi. W skład całego kompleksu wchodzi zabytkowy budynek dawnej szkoły sióstr elżbietanek. Ciekawym rozwiązaniem jest kanał Raduni, który przepływa przez dziedziniec, a następnie pod galerią, zaś w centrum galerii stworzono jego imitację. Galeria ma również taras widokowy, z którego podziwiać można wieżę ratusza oraz Bramę Wyżynną.

Taras widokowy

Żuraw M3

Żuraw M3 to propozycja dla tych z Was, którzy chcieliby zobaczyć Gdańsk z zupełnie innej perspektywy. Punkt widokowy położony jest 30 metrów nad ziemią. Atrakcja nie jest czynna przez cały rok, a godziny otwarcia najlepiej sprawdzać na bieżąco na facebooku. A jeżeli już jesteście na terenie stoczni to warto przejść się jeszcze na ul. Elektryków, która latem tętni życiem towarzyskim.

Jeśli nieoczywiste miejsca w Gdańsku to dla Ciebie za mało to zachęcam do przeczytania mojego pierwszego artykułu o Gdańsku, czyli 2 dniowe zwiedzanie Gdańska.
Idź do oryginalnego materiału