5 najgorszych błędów podczas budowy domu. Wilgoć i pękanie ścian to dopiero początek

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Budowa domu to nie lada wyzwanie. Na rynku można znaleźć wielu wykonawców, ale niestety nie wszyscy są uczciwi i rzetelnie wykonują swoją pracę. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas stawiania budynku? Oto najpopularniejsze błędy.
Jakie są typowe błędy podczas budowy domu? Pierwszym i namacalnym dowodem na start inwestycji jest wylanie fundamentów. I już na tym etapie należy uważnie obserwować postępy prac ekipy budowlanej. Źle wylany lub dobrany beton to krótka droga do katastrofy. Nieprawidłowe fundamenty prowadzą do pękania ścian i podłogi, obniżenia konstrukcji i zawilgocenia. Popularne błędy wykonawcze to niedostateczne zagęszczenie betonu, niezastosowanie hydroizolacji i użycie produktu o niewłaściwej klasie wytrzymałości.


REKLAMA


Zobacz wideo Agnieszka Dygant zdradza sekrety budowy domu. Mówi, dlaczego nie będzie w nim wielkiej garderoby


Tych prac podczas budowy lepiej dopilnuj osobiście. W innym wypadku konsekwencje będą dotkliwe
Niezwykle ważnym elementem konstrukcyjnym są nadproża. jeżeli zostaną zastosowane elementy o zbyt małej nośności lub będą niewłaściwie osadzone, ich naprawienie na późniejszym etapie może być niemożliwe i wiąże się z niebezpiecznymi konsekwencjami. Podobnie wygląda sytuacja ze stropami. Za mała ilość zbrojenia lub niezabezpieczenie pustaków podczas wylewania betonu może poskutkować pękaniem ścian, osłabieniem konstrukcji, a choćby częściowym zawaleniem budynku.


Budowa domuistock- filmfoto


Podczas prac budowlanych należy zadbać o adekwatne ocieplenie murów. Warstwa termoizolacyjna powinna być rozmieszczona na całej powierzchni ścian od ziemi aż po dach. W innym wypadku stworzą się tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, gdzie będzie dochodziło do utraty ciepła. Lepiej tego uniknąć, szczególnie iż ceny za ogrzewanie nie należą do niskich.


Wiele osób lekceważy kierownika budowy. To błąd. "Prawo budowlane sobie, a rzeczywistość sobie"
Najważniejszą osobą podczas stawiania nowego budynku jest kierownik budowy. To on ponosi odpowiedzialność za wszystkie prace i dokumentację. Warto więc wybrać specjalistę, który podejdzie do sprawy rzetelnie. - Prawo budowlane sobie, a rzeczywistość sobie. Często inwestorzy obecność kierownika traktują jako zbędny wymóg formalny. Sami wiedzą wszystko najlepiej. Efekt to kierownik opłacony tylko za to, by wypełnił dziennik budowy - powiedziała Małgorzata Nadziejko, inżynierka budownictwa cytowana przez muratordom.pl.


Kiedy mury już staną, wydawałoby się, iż najgorsze za nami, ale nic bardziej mylnego. Na tym etapie zadbaj przede wszystkim o adekwatne osadzenie okien i drzwi i zapomnij o montażu na piankę. w tej chwili stosuje się specjalne taśmy uszczelniające. Nieprawidłowo wykonane prace poskutkują wilgocią, brakiem izolacji i stratami ciepła. Planujesz budowę domu? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału