Zapraszamy do obejrzenia nowej serii Wykładów NNO. Tym razem cykl poświęciliśmy sztuce współczesnej. Czy i jak sztuka zmienia świat? Dlaczego jest nam potrzebna? Czy pomaga nam w zrozumieniu otaczającej nas rzeczywistości? Na te pytania odpowiada prowadzący Łukasz Gorczyca jednocześnie analizując dziesięć dzieł wybranych artystek i artystów. Cykl powstał dzięki wsparciu Fundacji Sztuki Polskiej ING i ANG Odpowiedzialne Finanse.
Wśród artystów i artystek, których prace prezentujemy w cyklu są: Tymek Borowski, Oskar Dawicki, Agata Indegarden, Karolina Jabłońska, Yulia Krivich, Przemysław Matecki, Joanna Piotrowska, Karol Radziszewski, Zbigniew Rogalski, Paulina Stasik.
Odcinek 1 – Ostatnia kropla
W premierowym odcinku Łukasz Gorczyca opowiada o dziele Agaty Ingarden, młodej artystki, która w swoich pracach łączy bardzo różne materiały. Obiekt, który znajduje się dziś w Fundacji Sztuki Polskiej ING to oryginalna, przeskalowana klepsydra. Konstrukcja zbudowana jest z metalowych hydraulicznych rurek, w których umieszczono nie foremne bulwy pokryte dziwną czarną substancją, która powoli wskakuje, ścieka do naczyń sklejonych z muszli ostryg.
Odniesienia do przestrzeni domowej, do sprzętów domowych są częstym motywem prac artystki. Całość z dziwnym zachodzącym procesem może się kojarzyć z przeskalowanym wielkim owadem. To budzi surrealistyczne skojarzenia. Ale dla artystki ważniejsze niż eksplorowanie podświadomości są odniesienia do tradycji i poetyki science fiction. Nie chodzi tu jednak o nawiązanie do poetyki z filmu Obcy, ale raczej o patrzenie, wyobrażenie sobie pewnych procesów życiowych, które mogą zachodzić w przyszłości, pewnych procesów, których być może jesteśmy już świadkami.
Ten obiekt można też potraktować jako metaforę żywego organizmu. Można też w nim odnaleźć dalekie echo platform wydobywczych, które zaopatrują nas w ropę, substancję, na której opiera się współczesny konsensus energetyczno-paliwowy. Ale ten proces wydobywczy obserwujemy tutaj u swojego schyłku. To adekwatnie klepsydra, zegar, który odmierza czas, pozostały nam do końca, do ostatniej kropli. Jesteśmy dziś świadomi tego dokonującego się globalnie procesu. Artystka czyni go uchwytny naocznie, ale też jak najbardziej namacalnie.
Agata Ingarden, bez tytułu, 2018, metal polichromowany, muszle ostryg, karmel, 150 × 80 × 43 cm
Kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING
Kolejne odcinki będziemy publikować w każdy wtorek przez całe wakacje.
Łukasz Gorczyca – historyki krytyk sztuki, kolekcjoner fotografii, współzałożyciel Galerii Raster.
Cykl powstał dzięki Fundacji Sztuki Polskiej ING i ANG Odpowiedzialne Finanse. Dziękujemy Clay Warsaw, Fundacji Sztuki Polskiej ING i ANG Odpowiedzialne Finanse za udostępnienie dzieł i przestrzeni do nagrań.