4 najczęstsze przyczyny nadmiernego wypadania włosów

czestochowskie24.pl 1 tydzień temu

Wiele osób mierzy się z nadmiernym wypadaniem włosów. Może mieć ono wiele przyczyn, od nieprawidłowej pielęgnacji, przez błędy dietetyczne, aż do chorób endokrynologicznych. Jakie badania należy wykonać w pierwszej kolejności? Kiedy należy udać się do lekarza? Sprawdź.

Czy włosy muszą wypadać?
Przeciętny człowiek ma na głowie 100-150 tysięcy włosów w trzech różnych fazach wzrostu. Zalicza się do nich:
anagen – aktywna faza wzrostu włosa, trwa od 2 do 7 lat,
katagen – przejściowa faza, gdzie zmniejsza się aktywność wzrostu, trwa ok. 2 tygodni,
telogen – faza spoczynkowa włosa, w której na końcu wypada włos, trwa ok. 3 miesięcy.
Po wypadnięciu włosa w jego miejscu pojawia się nowy, który przechodzi przez powyższe etapy. Niekiedy ten proces zostaje zaburzony i pojawia się nadmierne wypadanie włosów lub choćby łysienie. O ile utrata do 100 włosów dziennie jest normalnym zjawiskiem, to nadmierne wypadanie włosów czy widoczne przerzedzenie powinno zaniepokoić.
Przyczyn tego stanu może być wiele, dlatego warto rozpocząć swoją diagnostykę od podstawowego badania, jakim jest morfologia krwi https://www.alab.pl/badanie/morfologia-krwi-c55. Dostarcza ona wielu informacji o stanie organizmu i jest pierwszym krokiem do ustalenia powodu słabszej kondycji włosów czy gorszego samopoczucia.

Częste przyczyny wypadania włosów
Do zwiększonej utraty włosów najczęściej dochodzi z powodów:
• Zdrowotnych
W przebiegu niektórych chorób stan włosów może się pogorszyć. Problem wypadania włosów może wystąpić choćby podczas przeziębienia czy infekcji przebiegających z gorączką. W tym okresie warto mocniej zadbać o siebie i swoją odporność. Nadmierne wypadanie włosów pojawia się również u osób, u których występują zaburzenia funkcjonowania tarczycy. Niedoczynność i nadczynność mogą zwiększać utratę włosów, a uregulowanie pracy tego gruczołu pozwala to ograniczyć.
Na kondycję i wygląd włosów wpływają również choroby skóry, zwłaszcza łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Problemy skórne często obejmują również pracę mieszków włosowych, co może skutkować zwiększonym wypadaniem włosów.
• Hormonalnych
Hormonalne przyczyny wypadania włosów dotyczą obu płci. Odpowiadają za to androgeny, a u kobiet dodatkowo estrogeny. Androgenowe wypadanie włosów może być warunkowane genetycznie, dlatego jeżeli w rodzinie pojawiły się takie przypadki, istnieje szansa, iż wystąpią również u Ciebie. Androgeny są produkowane przez korę nadnerczy i jądra u mężczyzn, a u kobiet korę nadnerczy i jajniki. Ich nieprawidłowa praca jest widoczna m.in. w postaci wypadania włosów. Stopniowo tworzą one łyse miejsca. U mężczyzn przerzedzenie rozpoczyna się od zakoli i wierzchołka głowy. U kobiet nadmierne wypadanie włosów jest widoczne w okolicy ciemieniowo-szczytowej.
• Środowiskowych
Zanieczyszczenia środowiska, obecność toksyn i promieniowanie UV może pogorszyć kondycję skóry głowy i prowadzić do nadmiernej utraty włosów. Negatywnie na ich wygląd wpływa również palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.
Stan włosów może się mocno pogorszyć w przypadku przewlekłego stresu i zbyt małej ilości snu. Często pojawiają się również inne objawy, jak zmęczenie, sucha skóra czy słabe paznokcie. Jest to sygnał, iż dzieje się coś złego w organizmie i wymaga dalszej diagnostyki.
• Pielęgnacyjnych
Często wypadanie może nasilić się wskutek nieumiejętnego pielęgnowania włosów i skóry głowy. Kosmyki należy myć, tak często, jak tego wymagają. Warto do tego używać delikatnych szamponów. Istotna jest również technika oczyszczania. Włosy należy najpierw dokładnie zwilżyć, a następnie na dłoni połączyć szampon z wodą. Powstałą w ten sposób pianę nakłada się na skórę głowy i delikatnie masuje. Włosy trzeba codziennie rozczesywać. Poprawia to ukrwienie skóry i aktywuje włosy do wzrostu. Szarpanie, targanie i pociąganie za włosy może prowadzić do ich wypadania, dlatego należy tego unikać.

Warto wiedzieć: Doprowadzenie włosów do silnego przetłuszczenia działa na nie niekorzystnie i może zwiększyć wypadanie.

Jak wygląda diagnostyka wypadania włosów?
Postawienie diagnozy jest podstawą doboru odpowiedniej pielęgnacji lub leczenia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/wypadanie-wlosow-najczestsze-przyczyny-i-diagnostyka/. Sprawdzając niedobory, można dowiedzieć się, jakie witaminy na wypadanie włosów będą najlepsze, a także czy nie ma konieczności zadbania również o jelita czy układ hormonalny. Na badania może skierować lekarz internista, a także trycholog. Warto jednak pamiętać, iż cały proces od postawienia diagnozy do zahamowania wypadania jest długotrwały i trudny. Trzeba uzbroić się w sporą dawkę cierpliwości i stosować do zaleceń specjalistów. Znaczenie ma dieta, pielęgnacja, suplementacja czy wysypianie się. I chociaż znalezienie przyczyny często nie jest łatwe, stanowi istotny krok w ograniczeniu nadmiernego wypadania włosów.

Idź do oryginalnego materiału