32. Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej PTTK – finał

agencja-informacyjna.com 1 dzień temu
Zdjęcie: 32. Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej PTTK


Agencja Informacyjna: W Muzeum Sportu i Turystyki, w Warszawie, odbyła się uroczysta gala poświęcona 32. Ogólnopolskiemu Przeglądowi Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Podczas wydarzenia wyłoniono najlepsze publikacje, promujące bogactwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze Polski. Jedną z ważniejszych nagród zdobyła monografia „Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”.

Spis treści

  • 32. Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Z jakim zadaniem musiało się zmierzyć jury?
  • Jakie książki nagrodzono?
  • Jaka książka zwyciężyła w kategorii przewodniki?
  • Jaka książka zwyciężyła w kategorii monografia?
  • Czy książki są kluczem do poznania świata?
  • Kto współpracował przy Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej?

Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej na stałe wpisał się już w kalendarz, najważniejszych inicjatyw promujących polską literaturę krajoznawczą i turystyczną. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK).

32. Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Z jakim zadaniem musiało się zmierzyć jury?

Jury Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej miało trudne zadanie. Musiało ono dokonać wyboru najlepszych spośród dzieł, które ukazują piękno polskich krajobrazów i wzbogacają wiedzę, o historii i kulturze Polski.

– „książki nagrodzone na 32. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej to owoc pasji, wiedzy i talentu ich autorów, którzy z wyjątkową wrażliwością zapraszają czytelników na wędrówkę po najciekawszych zakątkach Polski. Jest to literatura, która zachęca do eksplorowania nieodkrytych miejsc, odkrywania lokalnych tradycji i refleksji nad tym, jak cenne jest rodzime dziedzictwo Polski.” – Twierdzą organizatorzy.

Jakie książki nagrodzono?

W 32. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej nagrodzono wydawców, autorów oraz współautorów publikacji w 6. kategoriach regulaminowych, obejmujących różnorodne formy literatury krajoznawczej i turystycznej. Dodatkowo, w ramach współpracy organizatorów, z zaproszonymi instytucjami, przyznano specjalne wyróżnienia, podkreślając zaangażowanie szerokiego grona partnerów w promocję literatury turystycznej i dziedzictwa kulturowego Polski. Szczególnym wyróżnieniem było przyznanie, po raz pierwszy, Nagrody Specjalnej, za całokształt publicystyki krajoznawczej, którą otrzymało Wydawnictwo PRESS forum, docenione za wieloletni wkład w popularyzację wiedzy o Polsce.

Jaka książka zwyciężyła w kategorii przewodniki?

W kategorii przewodniki zwyciężyła publikacja „W drogę po Łowickim”, której autorem jest Zdzisław Kryściak. Przewodnik przedstawia trasy turystyczne, w formie kolorowych pętli, nazwanych „barwami gwarowymi”, które prowadzą przez poszczególne gminy i ich atrakcje. Przedstawia on najważniejsze walory turystyczne, takie jak pałace czy muzea, oraz pamiątki z okresu I i II wojny światowej a także liczne ciekawostki przyrodnicze, które sprawiają, iż podróż po regionie staje się wspaniałą przygodą.

Jaka książka zwyciężyła w kategorii monografia?

W kategorii monografia miejsce na podium zajęła książka „Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”, której autorami są Marcin Rosołowski i Arkadiusz Bińczyk. Ta monumentalna publikacja przenosi czytelnika w fascynującą podróż przez stulecia historii stolicy Polski, ukazując jej rozwój od średniowiecznych początków aż po współczesność. Dzięki unikalnemu połączeniu historycznej precyzji i wciągającego stylu narracji oraz bogatego materiału ilustracyjnego, wydawnictwo stanowi hołd dla Warszawy oraz inspirację do odwiedzenia i lepszego poznania tego miasta.

Czy książki są kluczem do poznania świata?

Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej to znacznie więcej niż konkurs – to unikalna przestrzeń, która integruje autorów, wydawców i czytelników, wspólnie celebrujących fascynację Polską.” – podkreślają organizatorzy i przekonują, iż 32. Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej ponownie udowodnił, jak istotną rolę pełni literatura, w promowaniu turystyki i kształtowaniu świadomości krajoznawczej.

– „32. Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej, wypełniony był emocjami i inspiracją, pozostawił uczestników z przekonaniem, iż książki mogą być zarówno drogowskazem, prowadzącym ku nowym podróżom, jak i pomostem, łączącym tradycję z nowoczesnym spojrzeniem na dziedzictwo kulturowe. 32. Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej wyraźnie uwydatnił, jak dużą rolę odgrywają publikacje w odkrywaniu kraju i budzeniu pasji turystycznych, które inspirują do eksplorowania bogactwa Polski. – Przekonują organizatorzy wydarzenia.

Kto współpracował przy Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej?

32. Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej odbył się pod patronatem honorowym: Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie wspierały również m. in. Polska Organizacja Turystyczna, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna oraz inne instytucje, promujące polską kulturę i krajoznawstwo. Patronat nad wydarzeniem objęły renomowane media branżowe, takie jak: kwartalnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego „Turysta”, który od lat promuje podróże i krajoznawstwo, portal rynku wydawniczego Wydawca.com.pl, AM Art-Media Agencja PR, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, portal TTG Polska Dziennik Turystyczny.

https://www.youtube.com/embed/JSw7-S-7tzc

Co to jest PTTK Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze?

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) – stowarzyszenie powstałe w 1950 z połączenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTKraj, założone w 1906 r.) i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT, powstało w 1873 r. jako Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie). Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze stawia sobie za zadanie upowszechnianie na terenie Polski turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa. Siedziba Zarządu Głównego PTTK mieści się w pałacu Małachowskich przy ul. Senatorskiej 11, w Warszawie.

Dziękujemy za zapoznanie się z tekstem. Zapraszamy do lektury innych publikacji na stronie agencja-informacyjna.com

AI Kultura, /KAM/ 8.01.2025

Idź do oryginalnego materiału