300 plus to potoczna nazwa świadczenia Dobry Start, czyli środków, które mają pomóc rodzicom w skompletowaniu szkolnej wyprawki. Pieniądze te otrzymują rodzice dzieci w wieku szkolnym, raz w roku. Świadczenie to jest niezależne od dochodu, jest zwolnione z podatku, a także nie podlega egzekucji komorniczej.
REKLAMA
Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"
300 plus - komu dokładnie przysługuje to świadczenie?
Pieniądze ze świadczenia Dobry Start otrzymują rodzice (lub opiekunowie prawni) ucznia do czasu skończenia przez niego 20 lat. Nieco dłużej świadczenie to dostają rodzice i opiekunowie prawni dziecka z niepełnosprawnością, bo aż do czasu jego 24. urodzin. ZUS zwraca uwagę na to, iż wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, iż uczniowie ostatnich klas liceów, techników i szkół policealnych też są uprawnieni do tego świadczenia, o ile wiek graniczny, czyli 20. albo 24. osiągnęli przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym.
Świadczenie 300 plus. Kto go nie dostanie?
Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez ZUS, środki ze świadczenia 300 plus nie przysługują:
dzieciom, które w danym roku idą do zerówki;
dzieciom, które zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym;
studentom.
- O ile rozumiem fakt, iż świadczenie nie przysługuje studentom, nie rozumiem dlaczego nie można go wypłacać rodzicom dzieci, które zaczynają naukę w zerówce. Ta wyprawka jest koszmarnie droga i kilka się różni od tej, jaką trzeba skompletować uczniowi wybierającemu się do szkoły - mówi w rozmowie z eDziecko.pl Julka (nazwisko do wiadomości redakcji) - W zeszłym roku córka szła do drugiej klasy szkoły podstawowej, a synek do zerówki. Na ich wyprawki wydałam praktycznie tyle samo - dodaje.
Świadczenie 300 plus. Jak złożyć wniosek o jego wypłatę?
Wypłatą środków ze świadczenia Dobry Start zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli tam trzeba złożyć stosowny wniosek. Należy to zrobić między 1 lipca a 30 listopada danego roku. Wniosek o wypłatę świadczenia 300 plus składa się wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów:
aplikacja mZUS;
portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS;
portal Emp@tia;
bankowość elektroniczna.
A ty? Co sądzisz o wysokości świadczenia 300 plus? Daj znać w komentarzu lub napisz w wiadomości: [email protected]