300 plus - dla kogo? Środków nie dostanie jedna grupa dzieci

gazeta.pl 16 godzin temu
Coroczny zastrzyk środków na skompletowanie szkolnej wyprawki dla wielu rodziców jest sporą ulgą po wakacyjnych wydatkach. Przysługuje na dzieci uczące się w szkole podstawowej, niezależnie od dochodu ich rodziców. Pominięta została jednak jedna grupa.
300 plus to potoczna nazwa świadczenia Dobry Start, czyli środków, które mają pomóc rodzicom w skompletowaniu szkolnej wyprawki. Pieniądze te otrzymują rodzice dzieci w wieku szkolnym, raz w roku. Świadczenie to jest niezależne od dochodu, jest zwolnione z podatku, a także nie podlega egzekucji komorniczej.


REKLAMA


Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


300 plus - komu dokładnie przysługuje to świadczenie?
Pieniądze ze świadczenia Dobry Start otrzymują rodzice (lub opiekunowie prawni) ucznia do czasu skończenia przez niego 20 lat. Nieco dłużej świadczenie to dostają rodzice i opiekunowie prawni dziecka z niepełnosprawnością, bo aż do czasu jego 24. urodzin. ZUS zwraca uwagę na to, iż wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, iż uczniowie ostatnich klas liceów, techników i szkół policealnych też są uprawnieni do tego świadczenia, o ile wiek graniczny, czyli 20. albo 24. osiągnęli przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym.


Świadczenie 300 plus. Kto go nie dostanie?
Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez ZUS, środki ze świadczenia 300 plus nie przysługują:


dzieciom, które w danym roku idą do zerówki;
dzieciom, które zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym;
studentom.


- O ile rozumiem fakt, iż świadczenie nie przysługuje studentom, nie rozumiem dlaczego nie można go wypłacać rodzicom dzieci, które zaczynają naukę w zerówce. Ta wyprawka jest koszmarnie droga i kilka się różni od tej, jaką trzeba skompletować uczniowi wybierającemu się do szkoły - mówi w rozmowie z eDziecko.pl Julka (nazwisko do wiadomości redakcji) - W zeszłym roku córka szła do drugiej klasy szkoły podstawowej, a synek do zerówki. Na ich wyprawki wydałam praktycznie tyle samo - dodaje.


Świadczenie 300 plus. Jak złożyć wniosek o jego wypłatę?
Wypłatą środków ze świadczenia Dobry Start zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli tam trzeba złożyć stosowny wniosek. Należy to zrobić między 1 lipca a 30 listopada danego roku. Wniosek o wypłatę świadczenia 300 plus składa się wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów:


aplikacja mZUS;
portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS;
portal Emp@tia;
bankowość elektroniczna.


A ty? Co sądzisz o wysokości świadczenia 300 plus? Daj znać w komentarzu lub napisz w wiadomości: [email protected]
Idź do oryginalnego materiału