3 propozycje na podróżnicze "objazdówki", czyli jak optymalnie wykorzystać długi weekend majowy

ohme.pl 1 rok temu

W tym roku kalendarz wyjątkowo sprzyja optymalnemu zaplanowaniu długiego weekendu majowego – wystarczy wziąć 3 dni urlopu, aby cieszyć się 9 dniami “wolności”. To już wystarczająco dużo, aby wybrać się na objazdową wycieczkę i zwiedzić kilka miejsc podczas jednej podróży. Prezentujemy gotowe pomysły na majówkowy, zagraniczny “road trip” – wystarczy spakować do auta walizki oraz dobre towarzystwo.

Ceny biletów lotniczych na okres majówkowy często są wywindowane, zwłaszcza, jeżeli chcemy je zakupić “na ostatnią chwilę”. Dobrą alternatywą może okazać się wycieczka samochodowa, która w przypadku podróży w większym gronie pozwala na optymalizację kosztów. Wyjazd zagraniczny ma w okresie majówkowym jeszcze jedną, wyraźną zaletę – pozwala uniknąć tłumów, których w polskich kurortach w tym czasie nie brakuje. Poniżej przedstawiamy kilka gotowych pomysłów na organizację majówki od Getaway – platformy pełniącej funkcję intuicyjnego, zaawansowanego technologicznie i kompletnego kreatora podróży “szytej na miarę”.

Szlakiem miast morza i słońca

Zadar, Split i Dubrownik – to trzy chorwackie miasta-skarby. Jadąc z Polski najpierw dotrzemy do głównego miasta północnej Dalmacji, sięgającego swoją historią 3 tysiące lat wstecz. Sercem Zadaru jest zdecydowanie jedna z piękniejszych chorwackich starówek – aby wejść na jej teren, trzeba odszukać jedną z bram, z których najbardziej imponująca jest
Brama Lądowa. Największą atrakcją i dumą miasta są jednak Morskie Organy, jedyna tego typu konstrukcja na świecie! Cały system składa się z rur schowanych pod kamiennymi schodami. W momencie, gdy woda uderza i wlewa się do ich wnętrza, można usłyszeć jedyny w swoim rodzaju koncert “grany” przez Adriatyk. Kolejną ciekawą instalacją na promenadzie jest Pochwała Słońca, gigantyczna bateria słoneczna, prezentująca planety Układu Słonecznego. Wieczorem emituje ona światło mieniące się wieloma barwami, co w połączeniu z dźwiękami organów jest wręcz metafizycznym przeżyciem.

Poruszając się dalej na południe dotrzemy do Splitu – miasta, które swoją urodą urzekło choćby rzymskiego cesarza Dioklecjana. w tej chwili jego pałac wyznacza obręb tamtejszej starówki. Warto zajrzeć do katedry św. Dujama oraz wejść na jej dzwonnicę, aby podziwiać piękne widoki na miasto. Wzdłuż bram starówki rozciąga się Riva, czyli pięknie położona
promenada. Tuż przy niej znajduje się park Šuma Marjan – wspaniały, górzysty teren, z którego rozpościera się niesamowity widok. Ostatnim punktem podróży może być zdobycie “niezdobytego miasta”, czyli Dubrownika – “Perły Adriatyku”, która dopiero w 1806 roku została podbita przez Napoleona.

Dubrownik to dziś jedno z najpiękniejszych na świecie miast otoczonych murami. Jego starówka jest w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. “Zagubienie się” w labiryncie malowniczych uliczek i krętych schodów pozwala poczuć niesamowity klimat średniowiecza i stanowi nie lada gratkę zwłaszcza dla fanów kultowego serialu „Gra o Tron”. Mogą oni ruszyć śladami bohaterów tej super produkcji, gdyż to właśnie Dubrownik odgrywał rolę „Królewskiej Przystani” i większość scen kręcona była na tamtejszym Starym Mieście. Polecam również odbycie niemal dwukilometrowego spaceru wzdłuż murów dookoła miasta, które pozostają w stanie prawie niezmienionym od XVII wieku. Taka przechadzka zapewni zapierające dech w piersiach widoki na Adriatyk i pełną czerwonych dachówek architekturę miasta – mówi Joanna Cedrych, specjalistka ds. produktu i obsługi klienta w Getaway.

Toskańska uczta

Niezwykłe zapachy, piękne widoki, oryginalna architektura i przepyszne jedzenie serwowane z wybitnym winem – podróż po Toskanii to prawdziwa uczta dla zmysłów. Pole Cudów w Pizie to prawdziwa perełka i „must see” każdego turysty. W całości zostało wpisane na listę UNESCO, bo znajdują się tu najpiękniejsze zabytki tego toskańskiego miasta, w tym Krzywa
Wieża – jedna z najsłynniejszych i najczęściej fotografowanych atrakcji na świecie. Warto również zajrzeć do znajdującej się obok Katedry i baptysterium – największej chrzcielnicy we Włoszech.

W Sienie natomiast znajduje się Piazza del Campo, jeden z najpiękniejszych średniowiecznych placów w Europie, a w jej okolicach kilka wartych odwiedzenia miasteczek, m.in Cortona, Montepulciano ze słynnymi winnicami, a także „Średniowieczny Manhattan”, czyli San Gimignano. Ten przydomek wziął się od 14 wież, które górują nad tą miejscowością. Zlokalizowana na południe od Sieny dolina Val d’Orcia to jeden z najbardziej fotogenicznych terenów na świecie. Znajduje się tu słynna cyprysowa aleja Strada di Valoresi, ułożona w kształcie zygzaka oraz wiele innych zaskakujących punktów
widokowych.

We Florencji odnajdą się natomiast miłośnicy sztuki i architektury. Zachwyci ich katedra Santa Maria del Fiore i najstarsze muzeum współczesnej Europy – Galeria Uffizi. Można tu podziwiać dzieła słynnych twórców, m.in. Michała Anioła czy Sandro Botticellego. Fani fotografii koniecznie muszą wybrać się na most Ponte Vecchio – to piękna i bardzo fotogeniczna przeprawa. Warto również zajrzeć do Palazzo Pitti – ogromnej rezydencji Medyceuszy i odpocząć w przepięknym, przyległym do Pałacu, Ogrodzie Boboli.

Tam, gdzie Alpy przeglądają się w jeziorach

Zurych co roku znajduje się w czołówce najlepszych miast do życia na świecie. Choć podobno szczęśliwi czasu nie liczą, to w tym “szczęśliwym” mieście znajduje się największy zegar w Europie. W samym sercu Starego Miasta, przy kościele św. Piotra, zlokalizowana jest wieża zegarowa z tarczą o średnicy 8,64 metra i wskazówkami mierzącymi 5,73 metra (minutowa) i nieco ponad 5 metrów (godzinowa). Jezioro Zurych zapewnia dostęp do natury w samym centrum miasta. To jedno z najczystszych jezior w Europie, co sprawia, iż bez problemu można się tu kąpać i pływać łódkami. Wokół jeziora ciągną się urokliwe trasy
spacerowe. Miasto to również mekka dla fanów kultury – znajduje się tu ponad 50 muzeów i ponad 100 galerii.

Będąc w mieście, które oferuje tak wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, warto podejść do tematu zwiedzania w sposób zoptymalizowany. Dlatego też zawsze w naszych interaktywnych przewodnikach, które klienci otrzymują po zakupie Planu Podróży, przekazujemy praktyczne informacje o godzinach otwarcia poszczególnych atrakcji oraz cenach biletów. W Zurychu np. warto zakupić Zurich Card – kartę uprawniającą do nieograniczonej liczby przejazdów środkami transportu publicznego i umożliwiającą darmowe zwiedzanie 43 muzeów – dodaje Joanna Cedrych.

Warto również odwiedzić Genewę – nazywaną „stolicą zegarków” i „stolicą pokoju” – mnogość tytułów odzwierciedla jej zróżnicowany charakter. To drugie pod względem liczby ludności miasto Szwajcarii to prawdziwy kulturowy mix. Gwiazdą programu wszelkich wycieczek jest bezsprzecznie Jezioro Genewskie – głębia wody w połączeniu z odbiciem majestatycznych Alp stanowi piękny, żywy obraz, który na długo pozostaje w pamięci.

Symbolem Genewy jest wyjątkowa, najwyższa w Europie fontanna – Jetée des Eaux-Vives. Z falochronu zamykającego genewski port potężny strumień wody tryska na wysokość 140 metrów, z prędkością 200km/h!

Wiosna to idealny moment na aktywny wypoczynek – optymalne temperatury zachęcają do zwiedzania, a znane miejscowości przed sezonem nie są przepełnione. Warto w tegoroczną majówkę udać się na nieco dalszą wyprawę, bo krajobrazy zastane na miejscu z pewnością zrekompensują ten wysiłek.

Joanna Cedrych z Getaway
Idź do oryginalnego materiału