29 edycja Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny

pro-life.pl 3 miesięcy temu

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zaprasza na konferencję prasową poświęconą ogłoszeniu tegorocznego laureata Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny.

Nagroda ta, przyznawana corocznie od 1997 roku przez Kapitułę ustanowioną przez Fundację „Źródło”, od 2021 roku jest kontynuowana przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. W bieżącym roku odbędzie się już 29. edycja tej prestiżowej nagrody.

Uroczyste ogłoszenie laureata odbędzie się w czwartek, 17 października 2024 roku, w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej (Kraków, ul. Warszawska 24, I piętro) o godzinie 12:00. Patron Nagrody, Czcigodny Sługa Boży Jerzy Ciesielski, był absolwentem i pracownikiem Politechniki Krakowskiej, dlatego to miejsce tradycyjnie gości wydarzenie.

Po konferencji prasowej, około godz. 13:30, w Bazylice św. Floriana w Krakowie odbędzie się Msza Święta w intencji rychłej beatyfikacji Jerzego Ciesielskiego oraz w intencjach tegorocznego Laureata.

Serdecznie zapraszamy !

jb

Patron nagrody

Jerzy Ciesielski żył w latach 1929–1970. Był studentem i pracownikiem Politechniki Krakowskiej. Ukończył również studia na AWF.

Ważniejsze wydarzenia z życia Jerzego Ciesielskiego:

  • 12 lutego 1929 – urodził się w Krakowie.
  • Etapy kształcenia: Szkoła Podstawowa, Szkoła Handlowa, Liceum im. Witkowskiego, harcerstwo, sport.
  • Po maturze kształcenie na Wydziale Budownictwa Lądowego (Politechnika) oraz Wychowanie Fizyczne (AWF).
  • Zainteresowania poza studiami: drużyna koszykówki (Cracovia), reprezentant Polski, Duszpasterstwo Młodych (prowadzone przez ks. Karola Wojtyłę w parafii św. Floriana w Krakowie), turystyka.
  • W 1948 r. w swoich „Notatkach” napisał: „Chcę, postanowiłem myśli zawarte w Ewangelii odnieść do codziennego życia.”
  • 1954 r. – zakończenie studiów i podjęcie pracy zawodowej oraz naukowej.
  • 1957 r. – przyjęcie Sakramentu Małżeństwa z Danutą Plebańczyk.
  • 1960 r. – uzyskanie stopnia naukowego doktora.
  • 1968 r. – uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego.
  • 1969 r. – podjęcie pracy w Uniwersytecie Technicznym w Chartumie (Sudan) jako visiting professor.
  • 1970 r. (9 października) – śmierć z dwójką dzieci podczas katastrofy statku wycieczkowego na Nilu.

Fundacja „Źródło”, ustanawiając w 1997 r. Nagrodę, przyjęła za jej Patrona Sługę Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny. W dniu 17 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek podpisał dekret uznający heroiczność cnót Sługi Bożego. Od tego czasu mówi się już o „Czcigodnym Słudze Bożym”. Św. Jan Paweł II stwierdził: „Świętość – to świadome zachowywanie cnót: wiary, nadziei i miłości. Heroiczność cnót oznacza zatem wierność im i jest świadomym współdziałaniem z łaską. Wszystkie dobre uczynki są dziełem łaski. Świętość nie jest czynieniem rzeczy nadzwyczajnych, ale nadzwyczajne przeżywanie codzienności.”

Obecnie modlimy się o znak dany przez Pana Boga, który da podstawy do badania i w jego wyniku wydania dekretu o cudzie. jeżeli wznosząc modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego otrzymamy łaskę uzdrowienia, to należy o tym powiadomić Kościół. Pamiętajmy o tym. Nasze coroczne przedstawianie Laureatów Nagrody ma również taki cel. O tym przypomina.

Świadectwa i książki o Jerzym Ciesielskim i jego życiu:

  • „Dziękuję Ci Boże, iż jestem…” – najnowsze wydanie z 2019 r.
  • „Rekolekcje z… Sł. Boży Jerzy Ciesielski” – autor: ks. Jan Machniak.
  • „Sługa Boży Jerzy Ciesielski” – autor: ks. Jan Machniak, wyd. 2022.
Idź do oryginalnego materiału