Przed Tobą wyjątkowe wnętrze, wykończone w stylu modern glamour, którego aranżacji podjęło się niewielkie, rodzinne biuro projektowe Kolektyw D2. To przedsięwzięcie już od początku wychodziło poza schematy. Dodatkowym wyzwaniem dla architektek okazała się bezkompromisowość inwestora. Na szczęście wspólnie udało się stworzyć przestrzeń, która zachwyca stylem idącym w parze z funkcjonalnością. O ujęcie wyjątkowości stylu modern glamour zadbała Natalia Kaczmarek ze studia Inkadr.
Funkcjonalna niepowtarzalność
Przestrzeń znajduje się na pierwszym piętrze nowoczesnego budynku prywatnej posiadłości inwestora. Na wnętrze składają się salon z aneksem kuchennym, sypialnia z garderobą, pokój gościnno-gabinetowy, garderoba ogólna oraz dwie łazienki, a także prywatna klatka schodowa. Architektki zaskoczyła przestrzeń – sam salon z kuchnią to ponad 120-metrów kwadratowych!
Inwestorowi zależało na tym, aby wnętrze było niepowtarzalne, bez względu na koszty i czas realizacji. Z jednej strony jest to marzenie każdego projektanta, z drugiej zaś spore wyzwanie. Architektki rozpoczęły pracę od analizy dotychczasowego wnętrza, wywiadu z inwestorem i inspiracji zagranicznymi realizacjami w stylu modern glamour.
Okna wychodzą na strony północną i wschodnią, należało więc zmierzyć się z ograniczoną ilością naturalnego światła. Konieczne było również zwiększenie funkcjonalności wszystkich pomieszczeń. Pojawiły się nowe miejsca do wypoczynku, użytkowania i przechowywania. Celem projektowym było także znalezienie ponadczasowych i niespotykanych materiałów.
Niech stanie się aranżacyjna światłość!
We wnętrzach pierwsze skrzypce gra oświetlenie i lampy dekoracyjne, zamówione i sprowadzone od najwyższej klasy producentów polskich i zagranicznych. W aranżacji wykorzystano sufity napinane, na których bardzo zależało inwestorowi. Ich połyskująca struktura odbija światła i sprawia, iż pomieszczenie wydaje się wyższe. To interesujący zabieg, który w dużych przestrzeniach podkreśla ich przestronność.
Architektki skorzystały także z pomocy Lighting Designera, który zadbał o funkcjonalność oświetlenia technicznego w postaci linii świetlnych w technologii ciemnego światła. To oświetlenie tyleż dyskretne, co efektywne, a w dodatku udało się je zamontować w suficie napinanym. Co więcej, taka gra światła to doskonały sposób na podkreślenie elegancji całej aranżacji.
Mnogość faktur stonowana drewnem
Podłoga w każdym wnętrzu dodaje mu charakteru, a nic nie przewyższa szlachetności i ponadczasowości drewnianych desek. W tej luksusowej aranżacji, drewno w naturalnym odcieniu dębu pięknie wydobywa spokój, zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Prywatna klatka schodowa, wykończona w eleganckim orzechu amerykańskim, dodaje wnętrzu wyjątkowej elegancji. Takie zastosowanie drewna jest świetnym sposobem na zharmonizowanie różnorodnych faktur.
Mówiąc o klatce schodowej, nie sposób nie wspomnieć, iż stanowi ona prawdziwą wizytówkę wnętrza. Zwraca uwagę pięknym wzorem orzecha oraz podświetlanym gresem hiszpańskim Apavisa, który elegancko rozświetla przestrzeń. Z klatki schodowej płynnie wchodzi się do otwartej strefy dziennej, gdzie każdy element wnętrza tworzy harmonijną całość. Kuchnia zachwyca meblami wykończonymi w satynowym lakierze, stanowiącym kontrast dla błyszczącego gresu na podłodze. W strefie jadalnianej dominuje przestronny stół, a całość uzupełniają elegancka witryna i kredens.
Jedna ze ścian w salonie została wyłożona płytkami lustrzanymi, w których odbija się jadalnia. Z tej części przechodzi się prosto do strefy wypoczynkowej w salonie. Wyznaczają ją bardzo obszerna sofa narożna oraz ściana telewizyjna. Główną ozdobą salonu jest zamówiony i wykonany manualnie przez lokalnych rzemieślników krąg z gresu.
Stylowa sypialnia
Z salonu przez drzwi ukryte w ścianie przechodzi się do sypialni. Pierwotnie było to jedno pomieszczenie, jednak architektki postanowiły podzielić je na trzy strefy – garderobę prywatną ukrytą za lustrzanymi drzwiami przesuwnymi, strefę wejściową z toaletką oraz strefę nocną z łóżkiem, schowaną za ścianką działową.
Taki zabieg sprawił, iż przestrzeń stała się o wiele bardziej przejrzysta i funkcjonalna. W sypialni uzyskano przytulny efekt dzięki ciemnej kolorystyce oraz obecności drewna w ciepłym odcieniu dębu. Jak w pozostałej części mieszkalnej, całość dopełniają tutaj ozdobne lampy z włoskiej fabryki w kontrastującym kolorze oraz minimalistyczne oświetlenie techniczne. Aranżacja sypialni przypomina niejako oddzielną przestrzeń.
Łazienkowe królestwo
We wnętrzu są dwie łazienki – obie dostępne ze strefy dziennej. Dzięki temu z jednej z nich mogą korzystać wyłącznie goście, a z drugiej – domownicy. Mniejsza pełni funkcję właśnie toalety gościnnej, ale także pralni. Zaprojektowano ją w ciemnej kolorystyce z matowym wykończeniem, a jej aranżacja jest dowodem na to, iż czerń doskonale sprawdza się także w niewielkich pomieszczeniach.
Główna łazienka, znajdująca się niedaleko sypialni, jest natomiast całkowitym przeciwieństwem ogólnodostępnej toalety z pralnią. Została ona wykończona tynkiem strukturalnym, mosiężnymi listwami oraz mosiężną mozaiką. Zwieńczeniem jej elegancji jest wyjątkowa czarna wanna wolnostojąca, która jednocześnie stanowi najważniejszą dekorację pomieszczenia. Biżuteryjnym akcentem są także włoskie baterie, duże lustro oraz dębowy fornir.
Modern glamour to styl wciąż nie do końca odkryty w polskich trendach. Architektki z biura projektowego Kolektyw D2 postanowiły przełożyć ten niepowtarzalny design na polskie realia i wyszło im to znakomicie. Z jednej strony wnętrze tej 230-metrowej przestrzeni jest niezwykle luksusowe, z drugiej zaś oryginalne i po prostu przytulne.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Kliknij i obserwuj nas w Wiadomościach Google (po wejściu na stronę – kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu).
Wybrane marki wykorzystane w projekcie:
- Podłoga: Mazurska deska, deska dębowa o długości 240cm, szczotkowana, olejowana
- Płytki: Apavisa, Ava, Equipe, Alloy, Raw Decor, Bisazza, 41zero42,
- Armatura: IB Rubinetti, Riho
- Meble: Meble Kler, indywidualne zamówienie – stolarnia Integra
Projekt: Kolektyw D2 – Dominika Batogowska-Słodkowska, Dominika Ponikła | kolektywd2.pl
Zdjęcia: Natalia Kaczmarek – Inkadr | inkadr.pl