210-metrowy dom z dwiema kalenicami w Konstancinie-Jeziornie

plndesign.pl 6 miesięcy temu

Wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni czasem mogą czasem radykalnie zweryfikować oczekiwania i wyobrażenia inwestorów. Jak znaleźć satysfakcjonujący kompromis? Z takim wyzwaniem zmierzył się zespół pracowni Z3Z Architekci w składzie Mateusz Zajkowski, Agnieszka Grądkiewicz i Agata Rakowska. W efekcie powstał 210-metrowy dom z dwiema kalenicami, który wyróżnia się oryginalną bryłą i nietypowym umiejscowieniem na działce. Pracę architektów zwieńczyła aranżacja przestronnych wnętrz w stylu loftowym.

210-metrowy dom z dwiema kalenicami – kiedy ograniczenia stają się inspiracją

Projekt domu jednorodzinnego w Konstancinie stanowi odpowiedź na uwarunkowania wąskiej działki, której szerokość wynosi jedynie 19-metrów. Miejscowy plan zagospodarowania narzucał w tym przypadku specyficzne wymogi. Jednym z warunków, było zastosowanie dachów dwu lub wielospadowych o dość dużym kącie nachylenia. Kolejnym – konieczność uwzględnienia kalenicy, skierowanej równolegle do drogi. Jednocześnie właścicielom zależało na tym, aby wykorzystać pełnię możliwości tej przestrzeni i wybudować spory, ponad 200-metrowy dom.

Przy mniejszym metrażu, odgórne wymogi nie stanowiłyby aż takiej trudności, jednak chcąc spełnić oczekiwania inwestorów, zespół pracowni Z3Z Architekci musiał sięgnąć po niestandardowe rozwiązania. Ponieważ dach z kalenicą równoległą do drogi nie byłby w stanie przykryć domu o powierzchni ponad 200m2, projektanci zaproponowali zastosowanie dwóch kalenic. W ten sposób ukształtowała się bardzo oryginalna, podwójna bryła z lekkim przesunięciem oraz rozległym kompleksem tarasowym.

Umiejscowienie domu jednorodzinnego na działce – myślenie poza schematami

210-metrowy dom z dwiema kalenicami wyróżnia się nie tylko bryłą, ale także sposobem wkomponowania w działkę. Zwykle od strony drogi umiejscawia się garaż i reprezentacyjny front, a za domem rozpościera się część ogrodowa – wszystko po to, aby zapewnić właścicielom prywatność i osłonięcie. W tym przypadku konieczne było niestandardowe myślenie. W tylnej części działki mieścił się niewielki, stary domek, który miał jedną wspólną ścianę z domem sąsiada. W związku z tym, mimo iż tył wychodzi na stronę południowo-zachodnią, zlokalizowano tam pomieszczenia gospodarcze.

Rolę prywatnego ogrodu pełni rozległy taras, z którego rozpościera się widok na stawy i dolinę rzeki. Droga nie przesłania pięknego krajobrazu, ponieważ stanowi wyłącznie dojazd do kilku działek i w dalszej części jest nieprzejezdna. Teren po drugiej stronie drogi jest objęty ochroną i nie zostanie zabudowany, dlatego inwestorzy i architekci mogli sobie pozwolić na takie ulokowanie przestrzeni rekreacyjnej. Ukształtowanie terenu, obniżającego się w kierunku stawów, pozwoliło podnieść taras i część dzienną powyżej drogi, dzięki czemu właściciele zyskali jeszcze więcej prywatności.

Odważne zastosowanie surowych materiałów w aranżacji w stylu loftowym

Wnętrza domu w Konstancinie-Jeziornie również zostały zaprojektowane przez pracownię Z3Z Architekci. Inwestorzy marzyli o surowych aranżacjach w stylu loftowym – stąd zastosowanie dużej ilości betonu i stalowych konstrukcji, a także drewna i cegły, które wprowadziły odrobinę ciepła. Charakter wnętrz określiły również duże przeszklenia z widokiem na przyrodę, zastosowane choćby w sypialni i pokoju kąpielowym. Jednym z najciekawszych pomieszczeń jest salon z wolnostojącym kominkiem i stalowym regałem, który pokrywa całą ścianę telewizyjną i pełni rolę biblioteczki oraz półki na drewno opałowe.

Wśród odważnych zabiegów wyróżniających ten projekt nie można także pominąć betonowych sufitów w całej strefie dziennej. Efekt ten został uzyskany z szalunku stropu. Oryginalne materiały znalazły również zastosowanie na elewacji, pokrytej płytą włókno-cementową, płytami HPL oraz tynkiem silikonowym. Wszystko to sprawia, iż 210-metrowy dom z dwiema kalenicami, wyróżnia się nie tylko oryginalną bryłą, ale także spójną i wyrazistą estetyką. Kreatywne stawianie czoła pojawiającym się ograniczeniom pozwoliło stworzyć dom, który nie ma w sobie nic z kompromisu i jest spełnieniem marzeń inwestorów.

Projekt: Z3Z Architekci | z3zarchitekci.pl
Zdjęcia: Marcin Mularczyk | fotoradarmm.pl

Idź do oryginalnego materiału