20 najpopularniejszych trendów mody męskiej na sezon jesień-zima 2022

mrvintage.pl 1 rok temu

Jak co sezon zapraszam was na tradycyjny przegląd światowych trendów w modzie męskiej. Tym razem na tapet idą oczywiście kolekcje jesień-zima 2022/2023. Nie jest to na pewno jakiś przełomowy sezon w modzie męskiej i przeglądając zdjęcia z dzisiejszego wpisu też prawdopodobnie zauważycie, iż dominującymi trendami są kontynuacje tego, co już było w poprzednich sezonach, a choćby latach, ale to zupełnie normalne. Moda męska nie jest tak podatna na szybkie mikrotrendy, jak moda damska, ale może to dobrze, bo cykl życia mikrotrendów jest bardzo krótki, więc po co zaśmiecać planetę tym, co będzie niemodne już po kilku tygodniach.

Z takich ogólnych obserwacji bez wątpienia można zauważyć, iż branża modowa powoli odchodzi od tego, co zawdzięczamy „trendom covidowym”. Mam tu na myśli przede wszystkim wygodą odzież domową, która przez ostatnie dwa lata zalała rynek. Podobno ta kategoria sprzedaje się coraz słabiej, co nie ukrywam bardzo mnie cieszy, bo wraca pewna normalność do mody codziennej. Sam też po dłuższej przerwie z przyjemnością wróciłem do marynarek i garniturów, które przez ostatnie dwa lata zakładałem dość rzadko.

Z takich trwalszych trendów, które prawdopodobnie będą się jeszcze bardziej popularyzować warto wspomnieć o odchodzeniu od odzieży mocno dopasowanej. Młodzi konsumenci zdecydowanie chętniej wybierają odzież oversizową, czyli obszerną, sprawiającą wrażenie za dużej co najmniej o rozmiar. To już doskonale widać w segmencie odzieży casualowej (kurtki, bluzy, swetry, koszulki, spodnie), ale jest dość prawdopodobne, iż niedługo doczekamy się szerszych, watowanych ramion również w marynarkach i garniturach. Napiszcie w komentarzach czy już jesteście na to gotowi :)

A już teraz zobaczcie dwadzieścia najpopularniejszych trendów tego sezonu. Przypomnę, iż mój subiektywny przegląd opiera się głównie na tych elementach mody męskiej, których jest po prostu najwięcej w kolekcjach marek wyznaczających trendy. jeżeli przeoczyłem jakieś interesujące zjawiska, które wam zapadły w pamięć, to napiszcie w komentarzach.

1. KOSZULE WIERZCHNIE I KURTKI KOSZULOWE

Już któryś sezon z kolei jednym z najpopularniejszych trendów są koszule wierzchnie i kurtki koszulowe. Klienci je pokochali i w tej chwili ma je w ofercie praktycznie każda marka męska – od tanich sieciówek, po luksusowe marki z tradycjami krawieckimi, które jeszcze kilka lat temu nie wypuściłyby takiego produktu. w tej chwili są traktowane jako mniej formalne zamienniki marynarek, wiele marek proponuje nosić je z mniej formalnymi krawatami. Część jest szyta na wzór koszul roboczych, czyli z tkanin typu dżins i drelich, ale fajnie wyglądają też wersje ze szlachetniejszych tkanin jak wełny marynarkowe. Wygląda na to, iż kurtki koszulowe i koszule wierzchnie zostaną z nami jeszcze przez kilka sezonów.

Richard James
Ermenegildo Zegna
Morris
Mango
Tod’s
NN07
Cesare Attolini
De Bonne Facture
Loewe

2. MARYNARKI SWETROWE

O marynarkach swetrowych pisałem już kiedyś na blogu i w tym sezonie też będzie ich sporo w kolekcjach marek stawiających na styl smart casualowy. Jest to interesujący zamiennik dla klasycznych marynarek. Przypadnie do gustu tym, którzy nie przepadają za dość formalną konstrukcją klasycznej marynarki. Taka swetro-marynarka jest wygodna jak sweter, a wygląda bardziej elegancko niż kardigan lub inne rozpinane swetry.

Pini Parma
Paul Stuart
Bytom
Boggi
Armani
Canali

3. KARDIGAN JAKO ZAMIENNIK MARYNARKI I KURTKI

Nieco niżej w hierarchii formalności są różnego rodzaju kardigany z grubszej dzianiny, które same w sobie nie są żadną nowością, ale w tym sezonie jest ich wyjątkowo dużo. Mam wrażenie, iż wiele marek widzi w nich alternatywę dla klasycznych marynarek i kurtek, bo właśnie w taki sposób pokazują je w stylizacjach.

Richard James
Paul Stuart
Brunello Cucinelli
Tod’s
Tommy Hilfiger
Paul Stuart

4. PIKOWANIA

Nie wiem czy pamiętacie, ale mniej więcej dziesięć lat temu bardzo popularne stały się lekkie kurtki pikowane. Nagle pojawiły się w ofercie praktycznie każdej marki męskiej, a pamiętam, iż gdy w początkach prowadzenia bloga (2009 r.) zapragnąłem takiej kurtki, zainspirowany klasycznym modelem marki Barbour, to ciężko było o tańsze zamienniki. Po prostu był to bardzo niszowy rodzaj kurtki, aż nagle pojawił się w wszędzie. W ostatnich latach kurtki pikowane zdecydowanie straciły na popularności, ale jak to w modzie, wszystko wraca i w tym sezonie pikowanych kurtek i koszul będzie naprawdę sporo.

Burberry
Paul Stuart
Louis Vuitton
Strellson
Dolce & Gabbana
Tom Ford
Reserved
Prada
Tod’s

5. KURTKI WEŁNIANE

Skoro jesteśmy już przy kurtkach, to ciekawym trendem jest też to, iż wiele marek w kurtkach codziennych postanowiła wykorzystać tkaniny wełniane lub ich imitacje. Bomberki, harringtonki, kurtki polowe, katany, koszule wierzchnie – to kurtki w których najczęściej stosuje się bawełnę lub syntetyki, a tymczasem w tym sezonie będzie naprawdę dużo modeli z materiałów wełnianych.

Pini Parma
Brunello Cucinelli
Tod’s
Richard James
Lubiam
NN07
Brunello Cucinelli
Strellson

6. BARANEK

W zeszłym roku pisałem o tym, iż do wielkiej mody wrócił polar, czyli techniczna tkanina wytwarzana głównie z butelek PET i w tym sezonie przez cały czas jest to popularny surowiec, ale w nieco innej formie. Jest bardziej włochaty i dzięki temu stał się imitacją skórzanych kożuszków tzw. baranków. Baranek pojawia się także w postaci ozdobnych detali na kurtkach (np. kołnierze i podpinki).

NN07
Morris
Tod’s
Moncler
Oscar Jacobson
De Bonne Facture

7. LOAFERSY NA GRUBEJ PODESZWIE

Loafersy na grubej podeszwie zaczerpniętej jakby z traperów będą jednym z najpopularniejszych rodzajów obuwia tego sezonu. Pisałem o nich już podczas poprzedniego przeglądu trendów, ale mam wrażenie, iż teraz jest ich jeszcze więcej. Jest to też o tyle ciekawe, iż dotychczas loafersy u wielu marek pojawiały się wyłącznie w kolekcjach wiosenno-letnich, ale dodanie do nich masywnej podeszwy całkowicie zmienia ich charakter i przeznaczenie.

Santoni
Salvatore Ferragamo
Brunello Cucinelli
Tod’s
Kazar

8. GRUBE PODESZWY CIĄG DALSZY

Ale te grube podeszwy to nie tylko loafersy, ale w zasadzie wszystkie inne rodzaje butów. Wygląda na to, iż trend ten polubili klienci, bo w ofercie marek obuwniczych pojawia się coraz więcej modeli osadzonych na kilkucentymetrowych spodach. Są to zarówno eleganckie półbuty, trzewiki, ale też sneakersy.

Armani
Tod’s
Brunello Cucinelli
Paul Smith

9. SPODNIE Z GUMĄ

Spodnie z elastycznym pasem wystąpiły u wielu marek jeszcze przed rozpoczęciem pandemii i przyznam szczerze, iż myślałem iż będzie to krótkotrwały trend, ale tak się nie stało. Okazuje się, iż klienci je pokochali i teraz ma je w ofercie praktycznie każda marka męska. Od dżinsów i chinosów, aż po wersje z eleganckiej wełny.

Ermenegildo Zegna
Tommy Hilfiger
Lubiam
AMI Paris

10. SWETER Z KAPTUREM

Na wstępie wspomniałem, iż ostatnie dwa lata mocno zdeformalizowały modę codzienną, ale prawdopodobnie powoli będzie to wracać do stanu sprzed pandemii. Zanim tak się stanie będziemy czasem obserwować produkty „przejściowe”, czyli wygodne jak dresy podczas home office, ale wyglądające już nieco bardziej klasycznie. Takim przykładem są swetry z kapturem, które wzorowane są na bluzach sportowych, ale dzianina jest typowo swetrowa. W tym sezonie jest ich bardzo dużo.

Ermenegildo Zegna
Lubiam
Eleventy
Brunello Cucinelli
Canali
Baracuta

11. SLIM CORAZ MNIEJ POPULARNY?

O tym, iż fasony slim zaczynają być passe pisałem już rok temu i wygląda na to, iż trend na obszerne ubrania rzeczywiście zatacza coraz szersze koło. Jeszcze rok temu takie fasony można było znaleźć głównie u marek wyznaczających trendy i u sieciówek, które błyskawicznie je kopiują, a w tej chwili oversizowe kurtki, płaszcze, spodnie i koszule ma już znacznie więcej firm w swojej ofercie. Obserwując rodzimą ulicę widzę, iż pokolenie Z pokochało takie fasony, więc raczej na pewno nie będzie to trend, który gwałtownie zniknie.

Tommy Hilfiger
Acne
Zara
Loewe

12. POMARAŃCZ

Gdybym miał wymienić jeden charakterystyczny kolor, który w tym sezonie będzie w ofercie niemal każdej marki, to bez wątpienia byłby to pomarańcz, który pojawia się nie tylko jako jeden akcent kolorystyczny, ale także w formie total look. To także jest kontynuacja trendów z wiosny, gdzie nasycone barwy były jednym z dominujących zjawisk w modzie damskiej i męskiej.

Lubiam
Moncler
Massimo Alba
Brunello Cucinelli
NN07
Hermes
Lubiam

13. CZARNY

A drugim bardzo popularnym kolorem tego sezonu będzie czerń. To oczywiście żadna nowość, bo jest to kolor, który w mniejszym i większym natężeniu powtarza się co roku, ale w tym sezonie czerni będzie naprawdę dużo. choćby u marek, które dotychczas w zasadzie nie wykorzystywały tego koloru (np. Suitsupply).

Dunhill
Berluti
Suitsupply
Prada

14. GRUBY MELANŻ

Nie wiem czy pamiętacie, ale na początku XXI wieku bardzo popularne były swetry z grubej melanżowej dzianiny. To był czas gdy tani akryl zaczął wypierać wełnę i w sieciówkach takich dzianin było mnóstwo. Swetry wyglądały na bardzo ciepłe, a jakie były… hmmm, sami wiecie. Okazuje się, iż takie dwukolorowe melanże wracają teraz nie tylko w sieciówkach, ale też u luksusowych marek.

Brunello Cucinelli
Massimo Alba
Brunello Cucinelli
Brioni
NN07
Ted Baker

15. DZIANINY ZE SPLOTEM WARKOCZOWYM

A skoro już jesteśmy przy temacie dzianinowym, to bardzo popularne będą w swetrach sploty warkoczowe. choćby w sieciówkach znalazłem sporo takich swetrów w przystępnej cenie i o niezłym składzie, ale to może temat na osobny wpis pt. „Czy da się kupić dobry sweter w sieciówce?”.

Brunello Cucinelli
Ermenegildo Zegna
Dunhill
Reserved
Pini Parma
Ted Baker

16. BUCKET HAT

Jeśli chodzi o nakrycia głowy, to przez cały czas bardzo popularne są bawełniane kapelusze z opadającym rondem, czyli tzw. bucket hat. W Polsce najczęściej nazywane są kapeluszami wędkarskimi, z wiadomych względów :)

Burberry
Fendi
Gucci
Canada Goose

17. KOMINIARKA

Z kolei pewną nowością w nakryciach głowy są kominiarki, czyli dzianinowe czapki odsłaniające tylko fragment twarzy. Ma je w ofercie całkiem sporo marek uznawanych za trendotwórcze, więc przypuszczam, iż niedługo pojawią się u wielu popularnych marek.

Lemaire
Loewe
Moncler
Raf Simons

18. SZTRUKS

Sztruks jest taką tkaniną, którą się kocha albo nienawidzi :) Przez ostatnią dekadę był to produkt niszowy, dostępny w zasadzie tylko w formie spodni, ale już dwa lata temu widać było, iż sztruks prędzej czy później powróci z impetem i tak się stało. Rok temu było go bardzo dużo w kolekcjach topowych marek, a w tym roku również będzie go sporo. To już nie tylko spodnie, ale też koszule, garnitury, kurtki, płaszcze, czapki.

Brunello Cucinelli
Massimo Alba
Strellson
Oscar Jacobson
Baracuta
Gutteridge
Brunello Cucinelli

19. ZAMSZ

Kolejnym surowcem, który utrzymuje dużą popularność jest zamsz i nubuk, czyli matowe wersje skóry naturalnej. Projektanci wykorzystują je głównie na kurtki, płaszcze i koszule. U droższych marek faktycznie jest to prawdziwa skóra, a w marek z niższej półki cenowej poliestrowe zamienniki, które do złudzenia przypominają naturalną skórę.

Brunello Cucinelli
Polo Ralph Lauren
Ermenegildo Zegna
Mango
Tom Ford

20. BOMBERKA

Jeśli chodzi o okrycia wierzchnie, to najpopularniejsze będą krótkie kurtki, a wśród nich numerem jeden pozostają bomberki (już któryś sezon z rzędu), czyli krótkie kurtki ze ściągaczem na dole i przy rękawach. Występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej i materiałowej – od bawełny i poliestru, aż po skóry naturalne i wełniane tweedy, a choćby kaszmiry.

Circolo 1901
Tom Ford
Zara
Versace

No i jak, coś z tego co pokazałem widzielibyście w swojej szafie?

Idź do oryginalnego materiału