180-metrowa perła architektoniczna – biuro, które łączy stuletnią historię z teraźniejszością

plndesign.pl 1 rok temu

Biuro w zabytkowym budynku – tak interesującego projektu podjęli się projektanci z pracowni Temp Project. Wnętrze przestrzeni do pracy w obiekcie wzniesionym ponad sto lat temu jest swego rodzaju portalem pomiędzy epokami. Nowoczesna aranżacja w starych murach to konieczność połączenia autentycznego uroku z funkcjonalnym wymiarem biura i podziałem na strefy dla 20 osób. Jakie są efekty tego przedsięwzięcia?

Historyczne odkrycia designerskie

Biuro znajduje się na trzecim piętrze czteropiętrowego budynku w historycznej części Kijowa. Budynek, wzniesiony w 1896 roku przez architekta Andreasa Ferdinanda Kraussa, należy do stylu neorenesansowego i ma status zabytku. Prace nad projektem rozpoczęły się od badania epoki historycznej końca XIX wieku i poszukiwania szczegółów, które przetrwały z oryginalnego wnętrza.

Początkowo dom należał do kupca i handlarza winem, a znajdujące się w nim mieszkania były wynajmowane. Nowoczesne biuro również zostało stworzone na potrzeby wynajmu, więc badanie tego, co przyciągało klientów nieruchomości komercyjnych wtedy i teraz było tyleż fascynujące, co niezbędne. Architekci sprawdzili przestrzeń, jednocześnie szukając zabytkowych elementów, które warto byłoby odrestaurować i zachować.

Pierwszym odkryciem był stary drewniany parkiet, którego fragmenty zostały pozostawione. Drugim – gipsowa listwa, ukryta pod sufitem z płyt gipsowo-kartonowych, która najprawdopodobniej została wykonana podczas remontu w latach 90. ubiegłego wieku. Jedna z ozdobnych stiukowych rozet na suficie została uszkodzona. Aby przywrócić jej piękno, architekci pobrali formę zachowanego elementów na suficie w sąsiednim mieszkaniu.

Jasna przestrzeń z historycznymi akcentami

Kolejnym hołdem dla tamtych czasów są stare kominki, ozdobione płytkami ceramicznymi. One także zostały odrestaurowane i zmodernizowane. Jeden pozostawiono w oryginalnym brązowym kolorze, a drugi przemalowano na biało, aby przestrzeń była jak najbardziej spójna i czysta. Biuro jest podzielone na dwa obszary robocze, salę konferencyjną, strefę odpoczynku, biuro dyrektora i recepcję.

Białe ściany, jasne odcienie drewna i szklane ścianki działowe tworzą efekt czystej przestrzeni, wygodnego tła do pracy intelektualnej. Dekoracyjnymi akcentami są tutaj obrazy na ścianach, stworzone specjalnie na potrzeby projektu, a także wyjątkowe elementy wystroju autorstwa współczesnych ukraińskich projektantów. Architektom zależało bowiem na zilustrowaniu dziedzictwa kulturowego miasta delikatnymi akcentami.

Dekoracyjna przeszłość Kijowa w nowej odsłonie

Stary Kijów, przejawiający się w dekoracyjnych sztukateriach, szlachetnych wzorach parkietów czy masywnych kominkach, odbija się echem we współczesnym wymiarze stolicy Ukrainy, ucieleśnionym w dziełach współczesnych ukraińskich autorów. Mowa tu między innymi dmuchanym szkle i artystycznym dywanie Gunya czy ceramice Asha World i Parasolya Studio. Ta ciągłość tradycji stała się szczególnie ważna teraz, podczas wojny, a więc wtedy kiedy wróg chce nie tylko przejąć ziemię, ale także przywłaszczyć sobie kulturę tego narodu.

Wyjątkowa przestrzeń biurowa na wynajem, którą stworzyła pracownia Temp Project, jest więc nie tylko ukłonem w stronę historii zabytkowego budynku. To zdecydowanie więcej – to nowoczesna funkcjonalność, estetyka sprzyjająca wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych, a przede wszystkim podkreślenie istoty kultury i dziedzictwa Ukrainy, która dziś bardziej niż zwykle potrzebuje takich pokrzepiających projektów.

Projekt: Temp Project – Anastasiia Tempynska
Zdjęcia: Ivan Avdeenko

Idź do oryginalnego materiału